Katalogy

Nejnovější publikace

Český granát
Odborná kolektivní monografie obsahuje komplexní informace o českém granátu, který patří do skupiny minerálu granátu (chrom-pyrop) a jehož jedinečné vlastnosti a ohnivá barva jsou spojeny výhradně s lokalitami v České republice. Tento drahý kámen je popsán v kontextu jeho geologických a mineralogických charakteristik, míst výskytu a těžby, zpracování a použití zejména ve šperkařství a dalších oblastech uměleckého řemesla.
více info / e-shop

Další publikace

Až na kov!
Katalog ke stejnojmenné výstavě souboru konzervovaných a restaurovaných zbraní a zbroje z hradu Krásna Hôrka, který vyhořel v roce 2012. Konzervace a restaurování předmětů pak probíhaly v Metodickém centru konzervace Technického muzea v Brně mezi léty 2013 – 2015.
více info / e-shop
DESIGN.S 2016
Katalog k mezinárodní přehlídce studentského designu, kterou od jejího vzniku v roce 2014 s periodicitou dvou let organizuje Technické muzeum v Brně ve spolupráci s vysokými školami, zobrazuje vybrané soutěžní práce, které představují to nejlepší ze studentského designu.
více info / e-shop
historicka_vozidla_mhd_ve_sbirce_tmb Historická vozidla MHD ve sbírce Technického muzea v Brně

Vůbec první reprezentativní souborné pojednání o unikátní sbírce historických vozidel MHD v TMB.
více info / e-shop

Silniční vozidla městské hromadné dopravy ve sbírkovém fondu Technického muzea v Brně

Katalog obsahově i funkčně doplňuje knihu „Historická vozidla MHD ve sbírce Technického muzea v Brně“ vydanou roku 2009.
více info / e-shop

Primky

Historie a první kompletní katalog legendární české značky.
Druhé, rozšířené vydání úspěšné publikace.
více info / e-shop

  Republika 100

Kolektivní monografie projektu
Katalog výstavy Průmysl na Moravě 1918
více info / e-shop

Vyprodané publikace

Uvedné publikace jsou momentálně vyprodané, jsou však k nahlédnutí v knihovně TMB.

evropa_ve_stereodiapozitivech Evropa ve stereodiapozitivech

Výběrový katalog ze sbírky historických stereodiapozitivů Technického muzea v Brně přináší reprezentativní soubor reprodukcí tematicky spjatých s geografickým prostorem Evropy a seznamuje také s historií prostorového zobrazování, podstatou prostorového vidění a propojením těchto jevů s fotografií.

hodinky_prim Hodinky Prim 1954–1994

Publikace podrobně mapuje vývoj a výrobu náramkových hodinek Prim v období 1954–1994. Obsahuje kompletní katalog hodinek Prim od počátku jejich sériové výroby až do roku 1994.

Karátové duše

Katalog ke stejnojmenné výstavě pořádané v Technickém muzeu v Brně 14. 5. – 31. 7. 2019. Výstava Karátové duše není pro Technické muzeum v Brně prvním exkurzem do oblasti moderního autorského šperku a zlatnické práce. Metodické centrum konzervace při Technickém muzeu se systematicky zabývá širokým spektrem témat souvisejících s péčí o historické a umělecké předměty vyrobené ze slitin kovů. Právě technologické a materiálové aspekty zlatnického a klenotnického řemesla jsou důležitou součástí výstavy na půdě muzea.

masec MASEC aneb 80 let Masarykova okruhu v Brně

Katalog ke stejnojmenné výstavě pořádané 5. 10. 2010 – 28. 2. 2011 v Technickém muzeu v Brně. Seznamuje se vznikem trati a počátky závodění v Brně a stručně popisuje historii Masarykova okruhu.

Mapa příběhů
Technické dědictví Moravy a Slezska– katalog výstavy
 nedokoncena_dalnice_vratislav_brno_viden Nedokončená dálnice Vratislav–Brno–Vídeň

Publikace obsahuje základní historické a technické informace o okolnostech a průběhu stavby tzv. německé průchozí dálnice, známé více jako Hilerova dálnice, od jejíhož zahájení letos uplynulo 75 let.

Republika 100

Kolektivní monografie projektu
Katalog výstavy Průmysl na Moravě 1918
více info / e-shop

Umění emailu / Tachnika smaltu

Katalog ke stejnojmenné výstavě (31. 10. 2017 – 3. 6. 2018). V českém prostředí výstava poprvé komplexně představuje umění emailu a techniku smaltu. Na její realizaci se podílela celá řada odborníků a institucí. Záměrem tvůrců výstavy je také osvětlit princip smaltování a technické vlastnosti smaltu s cílem docenit jeho funkční a estetické benefity v celé rozmanitosti jeho využití.

velka_valka Velká válka 1914–1918

Společný katalog k projektu Velká válka 1914-1918. Celkem 247 stran na krásném křídovém papíře.

 

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@technicalmuseum.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.technicalmuseum.cz/publikace/katalogy/