Vzdělávací programy k stálým expozicím

Dovolujeme si vás pozvat do Technického muzea v Brně, kde jsme pro vaši školu připravili širokou škálu naučných a zábavných programů, které doprovázejí naši vyškolení lektoři.

Kontaktní osoba

Zbyněk Rederer
Objednávky prosím pište na e-mailovou adresu objednavky@tmbrno.cz, platbu na fakturu prosím hlaste předem.
V případě dotazů můžete volat na mobil 775 908 565 nebo pevnou linku 541 421 444. V případě, že telefon nikdo nezvedá, pracujeme zrovna s některou ze školních skupin, které přišly do muzea na program. Zkuste prosím zavolat později, nebo nás kontaktujte e-mailem, ozveme se Vám.

Vstupné

  • Žáci základních škol, středních škol a učilišť platí vstupné ve výši 50 Kč na žáka
  • Žáci mateřských škol platí 20 Kč na žáka.
  • Pedagogický dozor při hromadných výpravách
    • MŠ: na každých 10 dětí 1x pedagogický dozor zdarma
    • ZŠ I. a II. stupeň a SŠ: na každých 15 žáků 1x pedagogický dozor zdarma

Upozornění

Vážení pedagogové,
při návštěvě muzea si děti musejí odložit batohy či větší tašky do šatny. Toto opatření chrání historické sbírkové předměty před poškozením. Zároveň se do expozic nesmí nosit potraviny a nápoje.

Za školní skupinu zodpovídá po celou dobu návštěvy muzea doprovázející pedagog, a to zejména v případě samostatné prohlídky expozic. Prosíme učitele, aby dohlíželi na dodržování návštěvního řádu.

Děkujeme za pochopení.


Nabídka programů

Aktuálně nabízíme

Kostra základ života
– do 29. 9. 2019

Doprovodný komentovaný program k aktuální výstavě Až na KOST! S lektorem se budete věnovat základní anatomii a stavbě lidského těla, se zaměřením na kostru člověka. Dozvíte se, kolik máme v těle kostí, k čemu slouží, jak se ty nejdůležitější nazývají. Proberete nemoci, možná poškození a dozvíte se, jak je kost možné „opravit“ a v případě nutnosti i nahradit podle nejnovějších trendů v umělých náhradách pohybového aparátu. Součástí programu jsou praktické ukázky i interaktivní prvky, kde děti uvidí a pochopí problematiku rychle a jednoduše.
Ideální doplnění učiva přírodovědy, přírodopisu či tělesné výchovy pro základní i střední školy.
Více informací na stránce Vzdělávací programy k aktuálním výstavám.

∗∗∗

Brno na startovní čáře aneb počátky sportovních úspěchů
– do 14. 10. 2019

Sportu zdar a tomu historickému obzvlášť! Máte-li třídu plnou sportovců, nemůžete u nás chybět. A pokud ne, tak my z vás sportovce uděláme! K výstavě Počátky sportu v Brně jsme připravili zábavný doprovodný program plný aktivního poznání, při kterém se dozvíte, jak to bylo s počátky sportovních klubů, veslováním, cyklistikou a šermem v Brně.
Více informací na stránce Vzdělávací programy k aktuálním výstavám.

∗∗∗

Malý krok pro člověka, obří pro lidstvo
– d0 29. 9. 2019

Doprovodný edukační program k nové výstavě Apollo: tenkrát na Měsíci věnující se primárně legendárnímu přistání lunárního modulu Apollo 11 na Měsíci. Kráčejte s námi ve stopách Neila Armstronga, dozvíte se, co znamená předletová příprava, jak let do kosmu probíhal, prožijete denní režim a nástrahy samotných astronautů a mnoho dalších užitečných rad pro budoucí cestovatele do vesmíru!
Více informací na stránce Vzdělávací programy k aktuálním výstavám.

Dvacátým stoletím na kolech proletím

Doslova vás program provede expozicemi, které se věnují vývoji automobilů a motocyklů v průběhu 20. století převážně na našem území. V jakém autě jezdila císařská rodina, byla Morava zemí autům zaslíbenou a v čem jezdili chatařit naši rodiče a prarodiče? To vše a ještě více se můžete dozvědět v interaktivním a hravém programu, který jsme pro vás připravili. Startujte motory!

Kde: Expozice Historická vozidla, Pozor, zákruta! a Brno na dvou kolech
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ I. a II. stupeň a SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Pozor, zákruta!

Svět je hrou, s fyzikou!

Experimentuj, zkoušej a poznávej hrou! Za dotek se nepyká, za dotek se chválí, aneb chceš-li poznat na vlastní kůži fyzikální zákony, porozumět fyzice a stát se na chvíli vědcem, není lepšího místa nežli naše Technická herna!
Žáci s vystavenými exponáty pracují sami, bez lektorského doprovodu.

Kde: Technická herna
Délka programu: 60 minut, po domluvě i déle
RVP: Člověk a příroda
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ
Kapacita: max. 40 žáků

Technická herna

Protože práce šlechtí!

Chcete vidět, jak vypadalo krejčovství či kadeřnictví ve 30. letech minulého století? Jakým způsobem pracoval hodinář či zámečník ve své dílně? Ulička řemesel vás přenese do kouzelného období první republiky, kde poctivá práce něco znamenala a lidé si svou šikovností na živobytí vydělávali! Tak schválně, kdo se chce s námi vrátit v čase?

Kde: expozice Ulička řemesel
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a společnost, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Ulička řemesel

I kdyby tisíc flašinetů!

Kdo to hraje? Kdo to zpívá? Nevidím tu muzikanty, ale v rohu hraje krásnou skladbu mechanický strojek. Že by kouzlo? Nikoli, to pouze zlaté ručičky stvořily kolovrátky, hřebíčkové stroje, orchestriony, pianoly, flašinety a další. Přijďte si poslechnout, co hrávalo kovbojům v saloonech a našim pradědům v hospůdkách u piva. Magičtí předchůdci CD a MP3 přehrávačů ožívají u nás, právě pro vás, v Salonu mechanické hudby!

Kde: expozice Salon mechanické hudby
Délka programu: 60 minut
RVP: Umění a kultura, Hudební výchova
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Salon mechanické hudby

Svět páry a vody

Země česká, technický to domov můj! Velká průmyslová revoluce 19. a 20. století zasáhla nejen celý svět a naši zemi, ale momentálně i naše muzeum. Že ve světě kolem vás, již projíždí jen vlaky elektrické, jimž elektřinu dodává atomová elektrárna? Nevadí, v našich expozicích Parní motory a Vodní motory se názorně dozvíte, jak fungovaly stroje parní a jak se vyráběla vodní energie. Sykot páry, pískot, rachot strojů a zurčení hnané vody… jste na správném místě za poznáním a pochopením!

Kde: expozice Parní motory a Vodní motory
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a společnost, Člověk a příroda, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ I. a II. stupeň a SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Parní motory

Zažij svět nevidomých

Víte, jak náročný je svět, ve kterém se odvážně pohybují nevidomí lidé? Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži. Seznámíte se s jejich pomůckami, kulturou a propracovaným systémem. V expozici Kultura nevidomých sami vyzkoušíte, co život bez zraku znamená, jak těžké břímě si nevidomí s sebou nesou a přesto putují životem s hlavou vztyčenou!

Kde: expozice Kultura nevidomých
Délka programu: 60 minut
RVP: Informační a komunikační technologie, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: 10+ , I. a II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Kultura nevidomých

Programy k expozicím je možné doplnit o navazující výtvarně-technickou dílnu, kde si žáci mohou vytvořit tematicky související výrobek. Tuto dílnu je však nutné si předem dohodnout zde.

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@technicalmuseum.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.technicalmuseum.cz/pro-skoly/vzdelavaci-programy-k-stalym-expozicim/