Vzdělávací programy k stálým expozicím

Dovolujeme si vás pozvat do Technického muzea v Brně, kde jsme pro vaši školu připravili širokou škálu naučných a zábavných programů, které doprovázejí naši vyškolení lektoři.

Kontaktní osoba

Zbyněk Rederer
Objednávky prosím pište na e-mailovou adresu objednavky@tmbrno.cz, platbu na fakturu prosím hlaste předem.
V případě dotazů můžete volat na mobil 775 908 565 nebo pevnou linku 541 421 444. V případě, že telefon nikdo nezvedá, pracujeme zrovna s některou ze školních skupin, které přišly do muzea na program. Zkuste prosím zavolat později, nebo nás kontaktujte e-mailem, ozveme se Vám.

Vstupné

  • Žáci základních škol, středních škol a učilišť platí vstupné ve výši 50 Kč na žáka
  • Žáci mateřských škol platí 20 Kč na žáka.
  • Pedagogický dozor při hromadných výpravách
    • MŠ: na každých 10 dětí 1x pedagogický dozor zdarma
    • ZŠ I. a II. stupeň a SŠ: na každých 15 žáků 1x pedagogický dozor zdarma

Upozornění

Vážení pedagogové,
při návštěvě muzea si děti musejí odložit batohy či větší tašky do šatny. Toto opatření chrání historické sbírkové předměty před poškozením. Zároveň se do expozic nesmí nosit potraviny a nápoje.

Za školní skupinu zodpovídá po celou dobu návštěvy muzea doprovázející pedagog, a to zejména v případě samostatné prohlídky expozic. Prosíme učitele, aby dohlíželi na dodržování návštěvního řádu.

Děkujeme za pochopení.


Nabídka programů

Aktuálně nabízíme

Za ostnatým drátem
– od 12. 11. 2019

K 30. výročí pádu železné opony jsme si pro vás připravili dva edukační programy se zaměřením nejen na starší obecenstvo, ale i na mladší posluchače. Společně se ocitneme za ostnatým drátem a seznámíme se nejen se životem pohraničníků, ale i s osudy lidí, kteří se snažili uprchnout z republiky. S mladšími si budeme povídat o tom, co železná opona byla a proč vznikla. Se staršími se ji budeme snažit interaktivními postupy překonat a řešit i případné následky neúspěchu. Ve výstavě Železná opona 1948–1989 vás čeká množství autentických exponátů v čele se signální stěnou. Opona programů se zvedne 12. listopadu 2019.
Více informací na stránce Vzdělávací programy k aktuálním výstavám.

Příběhy vánoční uličky
– od 26. 11. 2019

Muzejní ulička řemesel opět po roce zavoní jehličím a rozezní se koledami a hlaholem dětí, které se již nemohou dočkat samotných Vánoc. Vrátíme se společně na počátek 20. století a budeme si povídat, jaké zvyky a tradice naši předkové dodržovali, jaké připravovali tradiční vánoční pokrmy a dozvíme se třeba i dojemný příběh, kterým začala historie vánočních stromů republiky. Některé tradice si děti budou moci vyzkoušet a nedílnou součástí programu je i malá vánoční dílnička, kde si děti zkusí vlastnoručně vyrobit jednoduchou vánoční ozdobu. Program je možné přizpůsobit různým věkovým kategoriím. Takže šťastné a veselé setkání od 26. 11. 2019 u nás v muzeu!
Více informací na stránce Vzdělávací programy k aktuálním výstavám.

Pro žáky od 4. do 9. třídy ZŠ je možno přiobjednat ještě pokročilejší vánoční dílnu, kde budou více rozvíjet svoji kreativitu. Info zde: Zdobíme stromeček!

Až na dno
– od 1. 11. 2019

Doprovodný program k aktuální výstavě Historie potápění v českých zemích nabízí zajímavá fakta fascinujícího světa pod vodní hladinou. Dozvíte se o prvních zmínkách tzv. potápěčského řemesla u nás i ve světě, seznámíte se s nezbytnou výbavou potápěče a uvidíte vývojovou fázi skafandru. Součástí programu bude také interaktivní fotokoutek, kde si děti i dospělí mohou vyzkoušet základní výbavu a stát se tak na chvíli opravdovými potápěči. Poprvé se společně ponoříme 1. listopadu 2019!
Více informací na stránce Vzdělávací programy k aktuálním výstavám.

Za republiku!
– od 12. 11. 2019

Doprovodný edukační program k připravované výstavě s názvem V těžkých dobách – Boj o hranice 1918–1919. Formou komentované prohlídky vám představíme historické události spojené se vznikem Československa. Budete mít možnost poznat příběhy a osudy konkrétních vojáků, kteří se účastnili bojů o hranice.
Také se seznámíte s výstrojí a výzbrojí armády. Budete mít možnost vžít se do role běžného vojáka. Bojovat o hranice začínáme 12. listopadu 2019.
Více informací na stránce Vzdělávací programy k aktuálním výstavám.

Dvacátým stoletím na kolech proletím

Doslova vás program provede expozicemi, které se věnují vývoji automobilů a motocyklů v průběhu 20. století převážně na našem území. V jakém autě jezdila císařská rodina, byla Morava zemí autům zaslíbenou a v čem jezdili chatařit naši rodiče a prarodiče? To vše a ještě více se můžete dozvědět v interaktivním a hravém programu, který jsme pro vás připravili. Startujte motory!

Kde: Expozice Historická vozidla, Pozor, zákruta! a Brno na dvou kolech
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce
Doporučený věk: MŠ, ZŠ I. a II. stupeň a SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Pozor, zákruta

Svět je hrou, s fyzikou!

Experimentuj, zkoušej a poznávej hrou! Za dotek se nepyká, za dotek se chválí, aneb chceš-li poznat na vlastní kůži fyzikální zákony, porozumět fyzice a stát se na chvíli vědcem, není lepšího místa nežli naše Technická herna!
Žáci s vystavenými exponáty pracují sami, bez lektorského doprovodu.

Kde: Technická herna
Délka programu: 60 minut, po domluvě i déle
RVP: Člověk a příroda
Doporučený věk: MŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ
Kapacita: max. 40 žáků

Technická herna

Protože práce šlechtí!

Chcete vidět, jak vypadalo krejčovství či kadeřnictví ve 30. letech minulého století? Jakým způsobem pracoval hodinář či zámečník ve své dílně? Ulička řemesel vás přenese do kouzelného období první republiky, kde poctivá práce něco znamenala a lidé si svou šikovností na živobytí vydělávali! Tak schválně, kdo se chce s námi vrátit v čase?

Kde: expozice Ulička řemesel
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a společnost, Člověk a svět práce
Doporučený věk: MŠ, ZŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Ulička řemesel

I kdyby tisíc flašinetů!

Kdo to hraje? Kdo to zpívá? Nevidím tu muzikanty, ale v rohu hraje krásnou skladbu mechanický strojek. Že by kouzlo? Nikoli, to pouze zlaté ručičky stvořily kolovrátky, hřebíčkové stroje, orchestriony, pianoly, flašinety a další. Přijďte si poslechnout, co hrávalo kovbojům v saloonech a našim pradědům v hospůdkách u piva. Magičtí předchůdci CD a MP3 přehrávačů ožívají u nás, právě pro vás, v Salonu mechanické hudby!

Kde: expozice Salon mechanické hudby
Délka programu: 60 minut
RVP: Umění a kultura, Hudební výchova
Doporučený věk: MŠ, ZŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Salon mechanické hudby

Svět páry a vody

Země česká, technický to domov můj! Velká průmyslová revoluce 19. a 20. století zasáhla nejen celý svět a naši zemi, ale momentálně i naše muzeum. Že ve světě kolem vás, již projíždí jen vlaky elektrické, jimž elektřinu dodává atomová elektrárna? Nevadí, v našich expozicích Parní motory a Vodní motory se názorně dozvíte, jak fungovaly stroje parní a jak se vyráběla vodní energie. Sykot páry, pískot, rachot strojů a zurčení hnané vody… jste na správném místě za poznáním a pochopením!

Kde: expozice Parní motory a Vodní motory
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a společnost, Člověk a příroda, Člověk a svět práce
Doporučený věk: MŠ, ZŠ I. a II. stupeň a SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Parní motory

Zažij svět nevidomých

Víte, jak náročný je svět, ve kterém se odvážně pohybují nevidomí lidé? Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži. Seznámíte se s jejich pomůckami, kulturou a propracovaným systémem. V expozici Kultura nevidomých sami vyzkoušíte, co život bez zraku znamená, jak těžké břímě si nevidomí s sebou nesou a přesto putují životem s hlavou vztyčenou! Dozvíte se také, jak s nevidomými komunikovat, jak jim nabídnout pomoc nebo jak reagovat na jejich prosbu o pomoc.

Kde: expozice Kultura nevidomých
Délka programu: 60 minut
RVP: Informační a komunikační technologie, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: I. a II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Kultura nevidomých

Optika, fotografie a filmová technika

Tušíte, jak začal příběh fotografie, fotografických přístrojů, světlocitlivých materiálů? Jak se fotografické materiály zpracovávaly? Víte jakými cestami vytvořit 3D obrazy nebo filmy? Pokud vás zajímá, jaké byly důvody vzniku záznamu pohybu na filmovém pásu, jak se vyvíjely kamery a filmové projektory či třeba přemýšlíte nad vztahy mezi clonou a rychlostí závěrky a mezi clonou a hloubkou ostrosti, je tenhle program určený právě pro vás. Budoucí fotografové, sem!

Kde: Expozice Optika
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce, Člověk a příroda
Doporučený věk: II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Optika – fotoaparáty, kinematografie

Optická mikroskopie, Elektronová mikroskopie

Slyšeli jste o zákonitostech optiky, víte jaké jsou typy čoček a jaké optické vady mohou mít? Dozvíte se, které objevy umožnily konstrukci elektronového mikroskopu, že elektronových mikroskopů je více druhů, kde se používají a kdo je stále vyrábí. Přijďte k nám do muzea porovnat optický a elektronový mikroskop a obdivovat elektronový litograf. Budoucí vědci, sem!

Kde: Expozice Optika
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce, Člověk a příroda
Doporučený věk: II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Optika – elektronová mikrskopie

Výpočetní technika

Objevujte výpočetní pomůcky a mechanické kalkulátory. Nechte se unést vývojem analogových počítačů a elektronických kalkulátorů. Od samočinného počítače 0. generace se dostaneme až k samočinnému počítači 3. generace, se kterým vzlétla mise Apollo 11 na Měsíc. Zmapujeme nástup mikroprocesorů, éru osmibitových počítačů a stolních počítačů IBM a Apple Macintosh. Překvapí vás velikost prvních přenosných počítačů a vývoj paměťových médií, různé druhy scannerů. Podíváte se do útrob některých vstupních a výstupních zařízení – klávesnice, myš, joystick, monitor a tiskárna a mnoho dalšího! Budoucí „ajťáci“, sem!

Kde: Expozice Výpočetní technika
Délka programu: 60 minut
RVP: Matematika a její aplikace, Informační a komunikační technologie
Doporučený věk: II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Výpočetní technika

Programy k expozicím je možné doplnit o navazující výtvarně-technickou dílnu, kde si žáci mohou vytvořit tematicky související výrobek. Tuto dílnu je však nutné si předem dohodnout zde.

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@technicalmuseum.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.technicalmuseum.cz/pro-skoly/vzdelavaci-programy-k-stalym-expozicim/