Vzdělávací programy k aktuálním výstavám

Nabídka programů k probíhajícím výstavám

Za ostnatým drátem
– od 12. 11. 2019

K 30. výročí pádu železné opony jsme si pro vás připravili dva edukační programy se zaměřením nejen na starší obecenstvo, ale i na mladší posluchače. Společně se ocitneme za ostnatým drátem a seznámíme se nejen se životem pohraničníků, ale i s osudy lidí, kteří se snažili uprchnout z republiky. S mladšími si budeme povídat o tom, co železná opona byla a proč vznikla. Se staršími se ji budeme snažit interaktivními postupy překonat a řešit i případné následky neúspěchu. Ve výstavě Železná opona 1948–1989 vás čeká množství autentických exponátů v čele se signální stěnou. Opona programů se zvedne 12. listopadu 2019.

Kde: výstava Železná opona 1948–1989
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a společnost/ dějepis, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: ZŠ I. a II. stupeň, SŠ, VŠ

Příběhy vánoční uličky
– od 26. 11. 2019

Muzejní ulička řemesel opět po roce zavoní jehličím a rozezní se koledami a hlaholem dětí, které se již nemohou dočkat samotných Vánoc. Vrátíme se společně na počátek 20. století a budeme si povídat, jaké zvyky a tradice naši předkové dodržovali, jaké připravovali tradiční vánoční pokrmy a dozvíme se třeba i dojemný příběh, kterým začala historie vánočních stromů republiky. Některé tradice si děti budou moci vyzkoušet a nedílnou součástí programu je i malá vánoční dílnička, kde si děti zkusí vlastnoručně vyrobit jednoduchou vánoční ozdobu. Program je možné přizpůsobit různým věkovým kategoriím. Takže šťastné a veselé setkání od 26. 11. 2019 u nás v muzeu!

Pro žáky od 4. do 9. třídy ZŠ je možno přiobjednat ještě pokročilejší vánoční dílnu, kde budou více rozvíjet svoji kreativitu. Info zde: Zdobíme stromeček!

Kde: expozice Ulička řemesel
Délka programu: 60-80 minut (i s dílničkou)
RVP: Člověk a společnost /dějepis, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: MŠ, 1. a 2.stupeň ZŠ

Až na dno
– od 1. 11. 2019

Doprovodný program k aktuální výstavě Historie potápění v českých zemích nabízí zajímavá fakta fascinujícího světa pod vodní hladinou. Dozvíte se o prvních zmínkách tzv. potápěčského řemesla u nás i ve světě, seznámíte se s nezbytnou výbavou potápěče a uvidíte vývojovou fázi skafandru. Součástí programu bude také interaktivní fotokoutek, kde si děti i dospělí mohou vyzkoušet základní výbavu a stát se tak na chvíli opravdovými potápěči. Poprvé se společně ponoříme 1. listopadu 2019!

Kde: výstava Historie potápění v českých zemích
Délka programu: 30 minut
RVP: Člověk a příroda/fyzika, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: ZŠ I. A II. stupeň, SŠ, VŠ

Za republiku!
– od 12. 11. 2019

Doprovodný edukační program k připravované výstavě s názvem V těžkých dobách – Boj o hranice 1918–1919. Formou komentované prohlídky vám představíme historické události spojené se vznikem Československa. Budete mít možnost poznat příběhy a osudy konkrétních vojáků, kteří se účastnili bojů o hranice. Také se seznámíte s výstrojí a výzbrojí armády. Budete mít možnost vžít se do role běžného vojáka. Bojovat o hranice začínáme 12. listopadu 2019.

Kde: výstava V těžkých dobách – Boj o hranice 1918–1919
Délka programu: 30 minut
RVP: Člověk a společnost /dějepis, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: ZŠ II. stupeň, SŠ, VŠ

Kontaktní osoba

Zbyněk Rederer
Objednávky prosím pište na e-mailovou adresu objednavky@tmbrno.czplatbu na fakturu prosím hlaste předem.
V případě dotazů můžete volat na mobil 775 908 565 nebo pevnou linku 541 421 444. V případě, že telefon nikdo nezvedá, pracujeme zrovna s některou ze školních skupin, které přišly do muzea na program. Zkuste prosím zavolat později, nebo nás kontaktujte e-mailem, ozveme se Vám.

Vstupné

• Žáci základních škol, středních škol a učilišť platí vstupné ve výši 50 Kč na žáka (kromě programu „Jak (se) lidé vážili“, kde je vstupné 10 Kč na žáka)
  • Žáci mateřských škol platí 20 Kč na žáka.
  • Pedagogický dozor při hromadných výpravách
    • MŠ: na každých 10 dětí 1x pedagogický dozor zdarma
    • ZŠ I. a II. stupeň a SŠ: na každých 15 žáků 1x pedagogický dozor zdarma

Vážení pedagogové,
při návštěvě muzea si děti musejí odložit batohy či větší tašky do šatny. Toto opatření chrání historické sbírkové předměty před poškozením. Zároveň se do expozic nesmí nosit potraviny a nápoje.

Za školní skupinu zodpovídá po celou dobu návštěvy muzea doprovázející pedagog, a to zejména v případě samostatné prohlídky expozic. Prosíme učitele, aby dohlíželi na dodržování návštěvního řádu.

Děkujeme za pochopení.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.technicalmuseum.cz/pro-skoly/vzdelavaci-programy-k-aktualnim-vystavam/