S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem
každoroční putování po technických památkách, určené pro rodiny s dětmi

Památky

Putovník
Jezdíte s dětmi na výlety? Máme pro vás průvodce s názvem Hravé putování po památkách, tzv. Putovník. Najdete v něm mapku mimobrněnských památek TMB, kvíz a ke každé z památek hravé úkoly a otázky. Informace a odpovědi zjistíte při prohlídce památky. Na každé stránce je také místo, kde si můžete dát razítko navštívené památky. Komu se podaří navštívit aspoň 3 památky a získat do Putovníku jejich razítko, získává odměnu! V takovém případě prosím kontaktujte Mgr. Alenu Najbertovou: najbertova@tmbrno.cz, tel.: 541 421 442, mobil: 778 466 978.
Putovník získáte zdarma na pokladně kterékoli památky TMB.

Na zadní straně Putovníku najdete kvíz, správné odpovědi si můžete zkontrolovat zde: 1) C, 2) B, 3) A, 4) A, 5) B, 6) A, 7) C.

Nová hra – sbírejte pohlednice

Od začátku turistické sezóny 2022 si můžete na památkách ve správě Technického muzea v Brně zakoupit pohlednice se Šroubkem a Matičkou a pokud na pokladně v hlavní budově muzea předložíte nejméně tři různé, získáte dětskou vstupenku do muzea zdarma. Více informací zde: Sbírejte pohlednice se Šroubkem a Matičkou.

 

Šroubek a Matička vás zvou na cesty. Sbalte batůžek, nasedněte do auta či do vlaku a vypravte se na výlet. Zažijete na něm zábavu i poznání a na vlastní kůži zjistíte, jak klape mlýn, jak tlusté byly zdi pevnosti nebo jak je těžké ukovat hřebík. Přejeme vám spousty pěkných zážitků!

Technické muzeum v Brně kromě své odborné činnosti nezapomíná ani na děti. Maskoty těchto aktivit jsou dvě kreslené postavičky – Šroubek a Matička. Kromě hlavní budovy v Brně se snažíme nejmenším návštěvníkům přiblížit také technické památky ve správě muzea, které se nacházejí mimo Brno, a nabízejí tedy možnost sobotního celodenního výletu. V roce 2015 byly dětské aktivity na památkách zahrnuty do projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, který podpořilo Ministerstvo kultury. Projekt se osvědčil, a proto jej Technické muzeum v Brně realizuje každý rok.

Pokud tedy máte děti a chtěli byste jim ukázat, jak vypadá mlýn, kovárna nebo vojenský bunkr a máte obavy, že to na ně bude příliš těžké a složité, je tento projekt určen právě vám. Šroubek a Matička si pro děti připravili speciální akce na památkách. Jejich součástí jsou hravá stanoviště s aktivitami, určenými převážně malým návštěvníkům. To ale nevylučuje, že si zde mohou věci vyzkoušet i dospělí. Naopak vítáme zapojení celé rodiny. Stanoviště buď korespondují přímo s památkou nebo jsou na určité ucelené téma. Snažíme se kombinovat aktivity znalostní a paměťové s pohybovými a jemně motorickými.
Pokud to jde, je navíc památka oživena, aby byla představa o objektu, jeho využití a jeho obsluze co nejbarvitější. Na kovárnách tedy můžete obdivovat práci kovářů, na huti sledovat tavby železné rudy, ve vojenském objektu potkat vojáky v uniformách. Pouze v případě mlýnů přímé oživení z bezpečnostních důvodů provést nelze. Protože tyto provozy bývaly velmi nebezpečné a není možné je spouštět při volném pohybu návštěvníků, snažíme se o to tedy alespoň v omezeném režimu. Kromě vlastního oživení památky mnohdy nabízíme další doprovodné aktivity, spolupracujeme i s dalšími subjekty a organizacemi.

UPOZORNĚNÍ: Památky jsou přístupné pouze v turistické sezóně!

Mgr. Alena Najbertová, garant projetu
najbertova@tmbrno.cz

Byli jste už na některé z akcí v rámci našeho putování? Budeme moc rádi, když nám napíšete, jak se vám program se Šroubkem a Matičkou líbil, popř. co máme ještě vylepšit. Psát můžete na e-mail najbertova@tmbrno.cz. Děkujeme 🙂

Fotky z akcí, archiv TMB

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/pamatky/s-matickou-a-se-sroubkem-za-poznanim-putujem/