S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem
každoroční putování po technických památkách, určené pro rodiny s dětmi

Památky

Projekt S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem se v letošní sezóně z důvodu koronavirové pandemie a následných zvýšených hygienických opatření nekoná. Proběhnou pouze dvě akce – akce v Těšanech (11. 7.) a na Šlakhamru (1. 8.) – s ukázkami práce řemeslníků a náhradním, bezdotykovým programem pro děti. Při akcích bude regulován počet lidí v prostoru. V případě, že by došlo ke změně podmínek, budeme postupovat v souladu s vládními nařízeními.

Cestovní pas
Stále máte možnost sbírat razítka do Cestovního pasu, který zahrnuje všech šest externích památek Technického muzea v Brně. Pas získáte na pokladně kterékoli památky.

Putovník
Na letošní rok jsme pro vás měli připravenu novinku – Putovník – hravý pracovní sešit s úkoly pro děti inspirovaný našimi památkami. Z důvodu koronaviru a zpřísněných hygienických podmínek se ale jeho start odkládá na příští sezónu.

Šroubek a Matička vás zvou na cesty. Sbalte batůžek, nasedněte do auta či do vlaku a vypravte se na výlet. Zažijete na něm zábavu i poznání a na vlastní kůži zjistíte, jak klape mlýn, jak tlusté byly zdi pevnosti nebo jak je těžké ukovat hřebík. Přejeme vám spousty pěkných zážitků!

Technické muzeum v Brně kromě své odborné činnosti nezapomíná ani na děti. Maskoty těchto aktivit jsou dvě kreslené postavičky – Šroubek a Matička. Kromě hlavní budovy v Brně se snažíme nejmenším návštěvníkům přiblížit také technické památky ve správě muzea, které se nacházejí mimo Brno, a nabízejí tedy možnost sobotního celodenního výletu. V roce 2015 byly dětské aktivity na památkách zahrnuty do projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, který podpořilo Ministerstvo kultury. Projekt se osvědčil a v proto jej Technické muzeum v Brně realizuje každý rok.

Pokud tedy máte děti a chtěli byste jim ukázat, jak vypadá mlýn, kovárna nebo vojenský bunkr a máte obavy, že to na ně bude příliš těžké a složité, je tento projekt určen právě vám. Šroubek a Matička si pro děti připravili speciální akce na památkách. Jejich součástí jsou hravá stanoviště s aktivitami, určenými převážně malým návštěvníkům. To ale nevylučuje, že si zde mohou věci vyzkoušet i dospělí. Naopak. Vítáme zapojení celé rodiny. Stanoviště buď korespondují přímo s památkou, nebo jsou na určité ucelené téma. Snažíme se kombinovat aktivity znalostní a paměťové s pohybovými a jemně motorickými.
Pokud to jde, je navíc památka oživena, aby byla představa o objektu, jeho využití a jeho obsluze co nejbarvitější. Na kovárnách tedy můžete obdivovat práci kovářů, na huti sledovat tavby železné rudy, ve vojenském objektu potkat vojáky v uniformách. Pouze v případě mlýnů přímé oživení z bezpečnostních důvodů provést nelze. Protože tyto provozy bývaly velmi nebezpečné a není možné je spouštět při volném pohybu návštěvníků, snažíme se o to tedy alespoň v omezeném režimu. Kromě vlastního oživení památky mnohdy nabízíme další doprovodné aktivity, spolupracujeme i s dalšími subjekty a organizacemi.

POZOR: Památky jsou přístupné pouze v turistické sezóně!

Mgr. Alena Najbertová, garant projetu
najbertova@tmbrno.cz

Byli jste už na některé z akcí v rámci našeho putování? Budeme moc rádi, když nám napíšete, jak se vám program se Šroubkem a Matičkou líbil, popř. co máme ještě vylepšit. Psát můžete na e-mail najbertova@tmbrno.cz. Děkujeme 🙂

Fotky z akcí, archiv TMB

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@technicalmuseum.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.technicalmuseum.cz/pamatky/s-matickou-a-se-sroubkem-za-poznanim-putujem/