Tradiční setkání flašinetářů

Tradiční setkání flašinetářů letos zazní v česko-slovenském podání

10. 8. 2020

I letos přivítá Brno flašinetáře, kteří rozezvučí o víkendu 15.–16. 8. ulice města hudbou z mechanických hracích strojů, které byly dlouhá léta symbolem jarmarečních a pouťových oslav. Tradiční setkání flašinetářů z evropských zemí každoročně končí svou pouť po České republice právě v Brně, kde jeho vyvrcholením bývá benefiční koncert. Mezinárodní setkání flašinetářů už po jedenácté pořádá Technické muzeum v Brně a je také součástí programu festivalu Maraton hudby Brno v sekci bezuliční busking.

V souvislosti s nejasným vývojem onemocnění COVID-19 museli organizátoři setkání flašinetářů ubrat ze svých letošních ambicí a jeho tradiční podobu poněkud upravit. Nebude se moci uskutečnit závěrečný benefiční koncert a mezinárodní setkání bude mít letos česko-slovenskou podobu. Zahraniční účastníci a flašinetáři z Německa, Itálie, Francie a dalších evropských zemí se znovu do Brna vrátí až v roce 2021 – diváci však ani v tomto ročníku rozhodně nepřijdou zkrátka.

„Jsme rádi, že se nám i přes nečekanou situaci ohledně pandemie podařilo v tomto roku setkání flašinetářů zachovat. Letošní ročník bude jiný, diváci se však rozhodně mají na co těšit. Třetí srpnový víkend v ulicích města Brna zahrají a zazpívají ti nejlepší „pouliční umělci“ z Česka a Slovenska, kteří se pravidelně účastní velkých zahraničních festivalů a poutí. Představí se zejména flašinetáři z Prahy, Ostravy a Brna. Ze Slovenska přivezou do Brna ukázat své flašinety umělci až z Košic. Chybět nebudou ani marionety a loutkové divadlo, diváci se mohou těšit na několik jejich představení,“ přibližuje organizátor akce a dlouholetý flašinetář Petr Nekuža.

Flašinety a nejrůznější mechanické hrací stroje, automatofony, hřebíčkové stroje, orchestriony a pianoly, si mohou zájemci prohlédnout také v Technickém muzeu v Brně – nachází se tady tzv. Salon mechanické hudby, expozice s precizní hodinářskou a řezbářskou prací.

Program XI. setkání flašinetářů s mezinárodní účastí:

sobota 15. 8. 2020

14.00
Oficiální zahájení za doprovodu hudby a zpěvu, marionet, loutkového Divadla v kufru a Muzejní maringotky – Moravské náměstí

14.30–17.30
Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích centra Brna – Moravské náměstí, Česká, Joštova, Běhounská, Rašínova, Zelný trh

14.30–17.00
Loutkové představení spolku Muzejní maringotka – Moravské náměstí (vedle kostela sv. Tomáše)

neděle 16. 8. 2020

14.30–17.30
Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích centra Brna – Moravské náměstí, Česká, Joštova, Běhounská, Rašínova, Zelný trh

14.30–17.00
Loutkové představení spolku Muzejní maringotka – Moravské náměstí (vedle kostela sv. Tomáše)

17.00–17.30
Společné zakončení XI. setkání flašinetářů za doprovodu zpěvu, hudby, marionet a pozvání na další ročník – Moravské náměstí (vedle kostela sv. Tomáše)

Kontakt pro média:

Petr Nekuža | organizátor akce
Vedoucí Kruhu přátel TMB – flašinety a mechanické stroje
nekuza@tmbrno.cz | 724 222 795


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Tradiční setkání flašinetářů letos zazní v česko-slovenském podání (doc)

Tradiční setkání flašinetářů letos zazní v česko-slovenském podání (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2020/tradicni-setkani-flasinetaru/