Mladý těšanský kovář

Mladý těšanský kovář i letos připomene, kam až sahá kovářské řemeslo: z Brna návštěvníky sveze stylová retro Karosa

31. 8. 2020

V sobotu 5. 9. 2020 se Technické muzeum v Brně připojí k oslavě 22. Národopisných slavností v Těšanech u Brna. Na jedné ze svých šesti technických památek, barokní kovárně v Těšanech, se rozezvučí kovadliny pod kladivy mladých kovářů. Titul Mladý těšanský kovář i letos připomene, kam až sahá kovářské řemeslo, které má i v dnešní době své mnohé následovatele. Atmosféru tradičních řemesel a moravského folkloru navíc doplní stylová jízda historickým autobusem, kterou mohou bezplatně využít všichni zájemci. Dobová Karosa s označením B732 vyrazí v sobotu 5. 9. zpřed bran Technického muzea v Brně v devět hodin ráno přímo na Těšanskou kovárnu.

Soutěž o titul Mladý těšanský kovář vznikl s myšlenkou ukázat široké veřejnosti, že tradičním řemeslům se i dnes věnuje spousta mladých lidí. Jsme rádi, že i přes nečekanou situaci ohledně pandemie, se nám letošní ročník podaří uskutečnit, i když s některými změnami,“ přibližuje pořadatelka akce, kurátorka Technického muzea v Brně a garantka kulturní památky TMB Kovárna v Těšanech Petra Mertová. „Mladý těšanský kovář bude letos mít podobu nesoutěžní přehlídky – před zraky veřejnosti mladí řemeslníci společně vykovají uměleckou repliku historické konzole. Zhotovená konzole bude umístěna natrvalo v kovárně v Těšanech. Sloužit bude k zavěšení historické repliky kola zhotoveného tradičním postupem v dílně koláře Emila a Aleše Uherkových, jedněch z posledních kolářů v České republice. Aleš Uherka je držitel ocenění Nositel tradice lidových řemesel v oboru kolářství a Mistr řemesla Kraje Vysočina,“ dodává Mertová.

Po celou sobotu, v čase 9.00–17.00, bude kovárna v Těšanech zpřístupněná veřejnosti zdarma. Prohlídky expozice kovářství a kolářství, zemědělského nářadí, venkovského bydlení v objektu kovárny budou bez komentovaného výkladu, zato s volným vstupem. Zájemci si tak budou moci prohlédnout kovářskou dílnu z 19. století s původním vybavením – výhní se širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. Jedna z expozic připomíná i tradiční život na vesnici, který proslavil především příběh Marie Turkové, známé jako Maryša z dramatu bratrů Mrštíků.

Na návštěvníky čeká kromě kovářského umění celodenní doprovodný program – kromě ukázek tradičních řemesel vystoupí hostující folklorní soubory s cimbálovou muzikou, ale také místní folklórní soubor Lušňáček. Připraveny jsou i projížďky koňského spřežení, tradiční jarmark a babské hody. Na ty nejmenší čeká například soutěž „O velký malovaný perník“, výtvarné dílny a v neposlední řadě ukázky hasičských dobrovolných sborů.

Petra Mertová | garantka kulturní památky Kovárna v Těšanech
mertova@tmbrno.cz | 732 264 594

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Jihomoravského kraje.

Mladý těšanský kovář i letos připomene, kam až sahá kovářské řemeslo (doc)

Mladý těšanský kovář i letos připomene, kam až sahá kovářské řemeslo (pdf)

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2020/mlady-tesansky-kovar-2020-tz/