TMB se připojuje k oslavám 150 let MHD Brno i k výročí 150 let organizovaného sportu v Brně

Technické muzeum v Brně se připojuje k oslavám 150 let MHD Brno
i k výročí 150 let organizovaného sportu v Brně
31. 8. 2019

26. 8. 2019

Poslední prázdninový den zakončí velkolepé oslavy 150 let městské hromadné dopravy v Brně. V rámci open-air festivalu uprostřed města nebudou chybět ani historická vozidla Technického muzea v Brně.

Přehlídka, která odstartuje na ulici Lidická, přinese kromě jiného i komentované defilé historického a současného vozového parku. Právě pro tento účel vybralo brněnské technické muzeum ty největší rarity. „Do ulic v rámci oslav vyjede 20 historických vozidel z našich sbírek, a to tramvaje, historické autobusy či trolejbusy. Nebude chybět vůz č. 6 v koňském spřežení ani parní tramvaj Caroline z roku 1889. Doplní je pětice tramvajových vozidel spolu s dalšími vlečnými vozy,“ přibližuje výběr Tomáš Kocman, kurátor oboru Městská hromadná doprava TMB.

„Z autobusů, které si veřejnost bude moci poslední srpnovou sobotu prohlédnout, to bude legendární Pragovka (Praga RND), jejíž podvozek byl postaven ještě jako nákladní automobil. Až později vyjely první autobusy typu Škoda 706 RO typického autobusového vzhledu, jak je dosud známe,“ vysvětluje T. Kocman. Šestici autobusů doplní i historické trolejbusy. „K zajímavým exponátům z této skupiny patří např. trolejbus Škoda 6Tr1 – 30. července 1949 patnáct trolejbusů právě tohoto typu zahajovalo trolejbusovou dopravu v Brně,“ doplňuje dále T. Kocman. Komentované defilé budou moci návštěvníci v sobotu 31. 8. zhlédnout poprvé v 13.30 a podruhé pak od 18.00.

Technické muzeum v Brně do prostoru brněnských Lužánek přenese doslova muzejní atmosféru. Do parku nainstaluje část výstavy o historii městské hromadné dopravy, kterou mělo možnost veřejnosti ukázat již letos v rámci akce Dopravní Nostalgie 2019 v centru města. Výstava dokumentuje především historický provoz tramvají v brněnských ulicích, vývoj vozového parku či výstavbu tratí v jednotlivých historických obdobích. To vše doplní dobové dokumenty a historické fotografie.

K oslavám 150. výročí MHD se připojí také sportovci, konkrétně cyklisté, kteří letos slaví také 150 let organizovaného sportu v Brně. Od 11.00 se v parku Lužánky uskuteční setkání cyklistů na historických kolech pod názvem LUŽÁNKY KOLEM. Kromě jiného v 16.15 odstartuje Závod kostitřasů – repríza prvního cyklistického závodu v Brně z roku 1869. Program této akce najdete níže.

Technické muzeum v Brně má momentálně ve své sbírce více než sto historických vozů a v současnosti se jedná o největší fond vozidel MHD v republice. Historie sbírky spadá do roku 1971 a jejím hlavním posláním je vytváření a uchovávaní co nejúplnější dokumentace historického vývoje tohoto oboru. Výsledky své činnosti prezentuje veřejnosti v rámci předváděcích jízd a veřejných akcí během roku, jejím vrcholem letos bude právě Streetparty 150.

Kontakt pro média:

MHD – Tomáš Kocman | kurátor oboru Městská hromadná doprava TMB
kocman@tmbrno.cz | 770 184 615

Šárka Motalová | vedoucí oddělení komunikace a marketingu
motalova@tmbrno.cz | 725 932 429

LUŽÁNKY KOLEM
31. 8. 2019
park Lužánky v Brně

Program:

11.00–12.00
Brněnská míle velociped 2019 / závod časovka (880m)

14.00–16.00
Spanilá jízda na historických kolech do centra Brna / jízda elegance v dobových kostýmech, trasa Lužánky-nám. Svobody, Moravské nám.

15.30–16.00
Spanilá jízda pokračuje / 150. výročí – 150 cyklistů v rámci Street party DPMB po Lidické ulici

Závod kostitřasů / repríza prvního cyklistického závodu z roku 1869 v Lužánkách

Technické muzeum v Brně se připojuje k oslavám 150 let MHD Brno i k výročí 150 let organizovaného sportu v Brně (doc)