Mladý těšanský kovář 2019

Mladí kováři a studenti do 26 let zabojují
o titul Mladého těšanského kováře
– na památce brněnského technického muzea

Na památce Technického muzea v Brně – barokní kovárně v obci Těšany – se začátkem září sejdou mladí kováři do 26 let, aby zde soupeřili o letošní titul „Mladý těšanský kovář“. Návštěvníci akce se tak budou moci přesvědčit, že kovářské řemeslo má i v dnešní době své pokračovatele.

Po dvacáté se v prostorách kovárny v obci Těšany sejdou studenti učňovských a středních odborných škol, aby zde v časovém limitu ukovali plastiku na téma Oslava kovářského umění a zabojovali o titul Mladého těšanského kováře. Kovářské klání se uskuteční 7. 9. od 9.00 v prostorách kovárny, která bude během celého dne otevřena veřejnosti. Příchozí se budou moci podívat, jak mladí kováři zápolí o titul, hotové plastiky si pak budou moci prohlédnout ve stálé expozici kovárny.

Mladý těšanský kovář se koná v rámci Národopisných slavností Těšany – vesnice na pomezí Hanáckého Slovácka a Brněnska, kterou proslavil především příběh Maryši. Námět pro toto literární dílo zde našli bratři Mrštíci. Těšanská kovárna si život Marie Turkové, která se stala předlohou hlavní postavy Maryše, připomíná v rámci expozice venkovského života a bydlení. Celá tato expozice spolu s obory kovářství a kolářství a také zemědělským nářadím bude 7. 9. zpřístupněna pro zájemce zcela zdarma. Těžištěm expozice je kovářská dílna z 19. století s původním vybavením – výhní se širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. V prostorách kovárny si navíc budou moci návštěvníci prohlédnout výrobky zhotovené technikou damascenské oceli.

Kovárna v Těšanech ve správě brněnského technického muzea se tímto zároveň připojuje ke Dnům evropského dědictví. Na návštěvníky čeká kromě soutěže kovářů celodenní program – Babské hody, tradiční jarmark, ukázky lidových řemesel, přehlídka národopisných folklorních souborů anebo soutěž o nejlepší těšanský koláč. Pro děti je přichystaná výtvarná dílna na téma „Malování s kovářskou tématikou“, hry a interaktivní stanoviště a v neposlední řadě ukázky hasičských dobrovolných sborů.  Organizátoři si na tento den připravili i přehlídku moto veteránů, koňská spřežení a další aktivity.

Kontakt pro média:

Petra Mertová | garantka kulturní památky Kovárna v Těšanech
mertova@tmbrno.cz | 732 264 594

Program:

9.00–13.30     Kovářské klání o titul Mladý těšanský kovář

14.00                Slavnostní vyhlášení výsledků odbornou porotou

9.00–15.00     Bezplatné prohlídky expozice kovářství a kolářství

Představení tradičních řemesel

Projížďky po Těšanech koňským povozem

10.00–13.30   Výtvarná soutěž pro děti: malování s kovářskou tematikou

11.00–12.00   Spanilá jízda historických velocipedů

11.00–14.30   Soutěž o nejlepší Těšanský koláč