Noc vědců v TMB

Prestižní celoevropská akce Noc vědců
v pátek otevře brněnské  technické muzeum

Brno, 1. 10. 2018 – Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. 10. brány univerzit, science center, muzeí, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Technické muzeum v Brně se opět, stejně jako v minulých letech, k Noci vědců 2018 připojuje. Otevřeno bude od 18.00 do 24.00. Letošním tématem napříč republikou je 100 let české vědy.

Technické muzeum v Brně nabídne pohled pod pokličku elektronových mikroskopů. Poprvé se v muzeu představí zástupci dvou světových firmy – TESCAN a Thermo Fisher Scientific (FEI), které mají sídlo v Brně.  Nabídku FEI ještě rozšíří Úžasné Divadlo Fyziky, které obsadí do hlavní role vakuum. K čemu slouží, co může způsobit a jaký vztah má vakuum k elektronovým mikroskopům? To vše naleznou návštěvníci v suterénu muzea za expozicí Parní motory.

Odborné pracoviště TMB – Metodické centrum konzervace – přiblíží svou práci v oblasti ochrany sbírkových předmětů.  Vysvětlí k čemu je v této oblasti zapotřebí infrakamera, představí multifunkční zařízení pro sledování klimatu, které závažným způsobem ovlivňuje kvalitu  historických předmětů. Odborní pracovníci představí ukázky koroze kovů, které vznikají působením agresivních látek v prostředí.

Na co mohou být Češi hrdí – tak by se dala nazvat další část Noci vědců v TMB.  „Chceme návštěvníkům připomenout významné osobnosti, které proslavily české země, Československo či Českou republiku,“ specifikuje  tuto část akce její autorka Alena Najbertová. „Návštěvníci budou moci podle výroků přiřazovat výroky osobností k odpovídajícímu jménu.  Nepůjde jen o vědecké osobnosti, ale také např. ze světa sportu, z oblasti podnikatelské atp.  V kvízu budou zájemci poznávat, které věci spatřily světlo světa u nás. Nebudou chybět osmičková výročí sahající hluboko
do historie našeho národa znalost našich prezidentů.“

Programu TMB se, jako každý rok, zúčastní spolupracující vysokoškolské instituce. Fakulta strojního inženýrství (FSI) a Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně a  Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity představí práci svých ústavů, které doprovodí aktivitami pro návštěvníky.

Z nabízených přednášek můžeme zmínit docenta Pavla Rudolfa z FSI VUT v Brně, který se ve 20.00 zaměří na světového vynálezce Viktora Kaplana.  TMB část expozice s názvem Vodní motory věnovalo právě tomuto konstruktérovi vodní turbíny.  Součástí přednášky bude ukázka současného práce Odboru fluidního inženýrství V. Kaplana FSI VUT.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, muzea a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „normální lidé“.

Kontakt pro média za TMB
Radek Slabotínský
slabotinsky@tmbrno.cz

Noc vědců v TMB (doc) 1. 10. 2018