Barokní kovárna TMB, součást Babských hodů a Národopisných slavností v Těšanech

Barokní kovárna TMB,
součást Babských hodů a Národopisných slavností v Těšanech

Těšany – dědina na pomezí dvou regionů Hanáckého Slovácka a Brněnska se zhruba 1200 obyvateli. Zde našli námět pro svůj příběh bratři Mrštíci a jejich drama Maryša se tak vepsalo mezi naše nejvýznamnější literární díla. Hrob Marie Turkové, která se stala předlohou, leží na starém těšanském hřbitově. Významnou památkou vesnice je kovárna, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Objekt kovárny tvoří budova se čtyřmi křídly ve stylu venkovského baroka z počátku 18. století s podsíní a zahrádkou a s kovářskou dílnou s původním vybavením – výhní se širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím z 19. století. Dodnes se v dílně scházejí mistři kováři i ti, kteří teprve začínají, aby obklopeni historií předvedli své řemeslo.  Právě kolem kovárny se soustřeďují  těšanské slavnosti. Také letos – v sobotu 8. 9. –  v  jejím okolí  přivítá návštěvníky jarmark s ukázkami lidových řemesel. Tradičně dojde  v podloubí kovárny ke  kování koní, nebude chybět cimbálová muzika a také akce TMB s názvem Mladý těšanský kovář.

Mladý těšanský kovář  letos  částečně mění  svá pravidla. Zatímco  předchozí ročníky byly ve znamení  kovářských učňů a středních škol , ten letošní vychází  z podstaty  názvu tzn. „Mladý kovář“. Vlastní nápady, budou amatérští  kováři  ve věku do 26 let zpracovávat během tří hodin.  V předchozích ročnících se jednalo  o  zástupce odborných  škol, kteří  vytvářeli plastiky podle zadaných témat.

Prezentace letošních účastníků  se  uskuteční  8.  9.  ráno od 8.30 do 9.00, kdy organizátoři rozdělí pracovní místa. Dvojice či jednotlivci zpracují během časového limitu   plastiku dle svých představ pod dohledem zkušených mistrů v oboru kovářském. Ukončení soutěže   je naplánováno  ve 14.00. Odborná komise zhodnotí u výrobků výtvarné hledisko, nápad a invenci a také technické provedení. Své závěry a výsledky slavnostně vyhlásí  ve  14.30. před kovárnou.  Plastiky pak budou vystaveny ve stálé expozici  kovárny.

Součástí akce TMB  bude i program pro děti.  A ještě…

„Prohlídky expozice kovářství a kolářství, zemědělského nářadí, venkovského bydlení v objektu kovárny budou po celý den 8. září bez komentovaného výkladu, zato s volným vstupem,“ říká organizátor akce Vladimír Štork z muzea. Kovárna bude přístupná do 17.00.

Letošní ročník Babských hodů a Národopisných slavností v Těšanech je jubilejní – dvacátý.  „Začalo to  babskými  hody, které se poprvé konaly v roce 1991,“ přibližuje historii slavností starosta obce Miroslav Zborovský. „Tehdy na popud paní Libuše Svobodové se „baby“ rozhodly napéct koláče a v sobotu odpoledne se vydaly v krojích zvát obyvatele na večerní zábavu. Při tom obdržely tzv. právo, že večer patří jim.  V roce 1999 se babské hody spojily s folklorními slavnostmi.“  Stejně tak tomu bude i letos ve dnech 7. až 9. září. Kromě již výše zmíněného nebude chybět přehlídka národopisných souborů, soutěž „Těšanský koláč“, ochutnávka vín, v pátek večer divadelní představení, v sobotu v podvečer od 18:00 večerní  zábava. V neděli  ráno pak mše svatá – poděkování za úrodu. Nabídka 20. ročníku Národopisných slavností v Těšanech je bohatá. Program naleznete v příloze k této tiskové zprávě.

AKCE AKCE
20. Národopisné slavnosti v Těšanech Mladý těšanský kovář
Kdy: 7. až 9. září 2018 Kdy: 8. září 2018
Starosta Těšan Miroslav Zborovský