Krátké zprávy

Rozhovor s Martinem Mrázkem z Metodického centra konzervace TMB v brněnském Českém rozhlase 23. 4. 2019

Slavnostní otevření Dnů elektronové mikroskopie 2019:

Milionkrát zvětšený nebezpečný vir žloutenky, střelný prach nebo čip mobilního telefonu.
Přijďte si užít jedinečný videomapping o elektronové mikroskopii promítaný na budovu Nové radnice ve středu 6. 3. 2019 od 18.30.
Od 18.00 se v Křížové chodbě Nové radnice představí Technické muzeum v Brně, firmy Delong Instruments a Thermo Fisher Scientific či Tescan.  „Připravili jsme si pro vás soutěže a kvízy, v nichž si otestujete svoje poznatky nejen z elektronové mikroskopie, ale také z její historie. Přichystané budou za správné odpovědi drobné odměny,“ přibližuje za muzeum program Zuzana Betáková. „V rámci programu vám nabídneme i raritu – mikroskop typu BS 242E, který získal na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu zlatou medaili.“
Přístroj vyvinulo v Laboratoři elektronové optiky ČSAV šest zaměstnanců pod vedením Armina Delonga.
Ve vývojových dílnách ČSAV vyrobili několik kusů mikroskopů a v roce 1956 byla zahájena sériová výroba v
národním podniku Tesla Brno pod typovým označením Tesla BS 242.

Večer odhalí, proč je Brno mekkou elektronových mikroskopů.
Poslední exkurze (videomapping) do milionkrát zvětšeného světa se uskuteční ve 21:00.

Rozhovor ředitele TMB Ivo Štěpánka s Milošem Šenkýřem o úloze muzea – Český rozhlas Brno, pořad Co vy na to? vysílané 25. 7. 2018

Informace o náplni TMB naleznete zde.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.technicalmuseum.cz/media/kratke-zpravy/