Oživená pevnost v Šatově – Den pevnostních muzeí jižní Moravy

V sobotu 24. června 2017 proběhne v Areálu čs. opevnění v Šatově prezentační akce s názvem Oživená pevnost. Speciální interaktivní program připravený Technickým muzeem v Brně pro návštěvníky areálu v Šatově je součástí celodenní akce Den pevnostních muzeí jižní Moravy. Jedná se o již 5. ročník úspěšné společné akce provozovatelů pevnostních objektů na jižní Moravě. V tento den mají zájemci o vojenskou historii možnost navštívit různé typy opevnění a porovnat jejich vybavení. Některé jsou státní muzea, ale převážná část se nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Na tento den si někteří provozovatelé muzeí připravili doprovodný program, který zatraktivní samotné prohlídky pevnostních objektů. Garantovaná provozní doba v muzeích je 10.00–18.00.

Akce Oživená pevnost má již v Areálu čs. opevnění v Šatově svou tradici. Technické muzeum v Brně připravuje každoročně bohatý program, zaměřený jak na děti, tak na dospělé fanoušky vojenské tématiky. Uskuteční se v samotném pěchotním srubu MJ – S 3 Zahrada i na travnaté ploše v jeho blízkosti. Ve srubu budou působit členové Klubu vojenské a policejní historie Československo jako dobová osádka, kteří zároveň podají zájemcům výklad k výzbroji a výbavě objektu. V 15.00 hodin je pro děti připraveno interaktivní představení pěchotního srubu za vedení muzejního pedagoga.

Během celého dne mohou děti plnit úkoly v části nazvané „Když mě brali za vojáka …(vojákem československé armády)“. Na připravených stanovištích si vyzkouší různé aktivity především na téma vojenství a opevnění (poznávání vojenské techniky, stanoviště na postřeh, pozorování cílů dalekohledem, vědomostní kvíz o opevnění, skládání uniforem a výstroje do skřínky či překážkovou dráhu), ale i místní krajiny (NP Podyjí).

Program doplní prezentace klubů vojenské historie zabývajících se vojenskými dějinami 20. století. V leženích se představí složky Stráže obrany státu z 30. let, vojáci z 2. světové války a také příslušníci Československé lidové armády. „Prezentaci klubů doplní výstava vojenské techniky. Unikátním vozidlem bude sovětský osobní terénní automobil GAZ-67 B „Čapajev“ vyrobený v roce 1943 a motocykl s přívěsným vozíkem. Techniku z druhé světové války doplní automobily používané Československou lidovou armádou v období 1960 – 1989 ze sbírek Technického muzea v Brně a soukromých sběratelů,“ uvedl Roman Řezníček z Technického muzea v Brně.
Vojenskou část programu doplní ukázky a prezentace dalších partnerů – Správy Národního parku Podyjí, Sboru dobrovolných hasičů ze Šatova, Kynologického klubu Nový Šaldorf (členové klubu předvedou ukázky z výcviku služebních psů).

Akce Oživená pevnost je součástí projektu „S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem“, který zahrnuje zábavné poznávání mimobrněnských památek Technického muzea v Brně. Programy na památkách jsou zaměřeny zejména na rodiny s dětmi. Využívány jsou při nich dle možností sbírkové předměty nebo předměty sbírkového charakteru. „Muzeum připravuje své programy jako interaktivní a zábavné, snažíme se, aby zaujaly jak dětské, tak i dospělé návštěvníky a poskytly jim informace k vybranému tématu zajímavou a atraktivní formou“, doplnila Alena Najbertová z Technického muzea v Brně.

Termín konání: 24. června 2017 (sobota), 10.00 – 18.00 hod.

Místo konání: Areál československého opevnění v Šatově (u Znojma)

Cílová skupina: široká veřejnost, zejména rodiny s dětmi (snažíme se o zapojení celé rodiny do programu a připravených aktivit)

Témata: opevnění, vojenství, historie, interaktivní stanoviště pro děti i dospělé, prezentace klubů vojenské historie, výstava vojenské techniky

 

Kontakt pro média:

Roman Řezníček, garant Areálu čs. opevnění v Šatově
tel.: 778 522 511 /541 421 430
e-mail: reznicek@tmbrno.cz


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Oživená pevnost v Šatově – Den pevnostních muzeí jižní Moravy – tisková zpráva (doc)

Oživená pevnost v Šatově – Den pevnostních muzeí jižní Moravy – tisková zpráva (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/archiv-tiskovych-zprav/ozivena-pevnost-v-satove/