Magický Himálaj aneb Velehory v Brně

Původní exponáty z Himálaje, které mapují téměř třicetileté období zkoumání, dobývání a cestování v této oblasti, nabídne od 29. dubna 2017 nová výstava v Technickém muzeu v Brně (TMB). Pod názvem Magický Himálaj a podtitulem Velehory v Brně se soustředí na zajímavosti, náboženství, architekturu a dopravu Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indie a nevynechá ani okolní přírodu s velehorami a horskou džunglí. Výstava, kterou pořádá cestovní kancelář Livingstone a TMB, nabídne velké množství autentických předmětů z dané oblasti.

„Za 27 let cestování do Himálaje jsme s pomocí ambasády a dalších kontaktů přivezli mimořádné sběry,“ uvedl Rudolf Švaříček, autor výstavy. „Kromě těchto ve velké míře technických exponátů přibíráme do projektu to nejlepší, co v Česku v souvislosti s velehorami je.“ Mezi mnoha dalšími to je např. portál zrušeného tibetského kláštera, vrata, dveře či okenice, zdobené dračími motivy, pyramidová pagoda, nevárské sloupoví, trámy, obří nůše Šerpů, rikša přímo z Dillí či rituální předměty včetně modlitebních mlýnků, které si mohu roztočit sami návštěvníci. Realita se tak ve výstavě propojuje s mystikou podobně jako v daných zemích.

Himálaj odděluje Indický subkontinent od Tibetské náhorní roviny a výstava, jak už napovídá podtitul, se soustředí především na vysokohorskou oblast – v Himálaji se nachází zhruba 15000 ledovců, deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa a zasahuje do území pěti zemí. Magický Himálaj v Brně slibuje kromě již vyjmenovaného také ledovou stěnu a jeskyni.

Místa, která v současné době přitahují návštěvníky nejen svým přírodním bohatstvím, ale také filozofií a náboženstvím, přiblíží i velkoformátové fotografie Radka Jaroše a Jiřího Kolbaby či unikátní snímky pořízené režisérem Vladimírem Sísem (1925–2001) a kameramanem Josefem Vanišem (1927–2009) v padesátých letech minulého století ve Lhase. V roce 1953 oba vyslal Československý armádní film do Číny natočit dokumentární film o stavbě silnice vedoucí z provincie S´čchuan do hlavního města Tibetu Lhasy. A zatímco film, který získal cenu za dokument na festivalech v Benátkách a Karlových Varech, se nedochoval, negativy fotografií budou v Brně k vidění. Výstava také vzdává hold cestovatelským legendám Jiřímu Hanzelkovi, Miroslavu Zikmundovi a Miloslavu Stinglovi.

„Technické muzeum v Brně je muzeum hravé. I tato výstava nabízí množství interaktivních prvků, které budou dětské i dospělé návštěvníky bavit,“ přibližuje výstavu garant projektu Klára Šikulová. „Současně je ale výsta-vou edukativního charakteru s mnoha autentickými předměty a exponáty, které jsou ve své podobě prezento-vány v Čechách poprvé. Představuje prostřednictvím unikátní obrazové dokumentace nejen kulturní a přírodní prostředí himálajských velehor, ale i historii českého horolezectví a cestovatelské legendy s touto oblastí spojené.“

Výstava Magický Himálaj, s podtitulem Velehory v Brně se rozkládá ve třech podlažích TMB. Organizátoři chystají i doprovodný program, z něhož vybíráme:

20. 5. HIMÁLAJSKÝ VEČER v rámci brněnské muzejní noci

2. 6. INDICKÝ VEČER a 24. 6. NEPÁLSKÝ VEČER

budou navazovat na program Ignis Brunensis

Výstava: Magický Himálaj
Podtitul: Velehory v Brně
Otevřena: od 29. 4. 2017 do 30. 9. 2017
Kontakt pro média: Klára Šikulová, garant projektu, sikulova@tmbrno.cz, 777 055 377


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Magický Himálaj aneb Velehory v Brně – tisková zpráva (doc)

Magický Himálaj aneb Velehory v Brně – tisková zpráva (pdf)

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/archiv-tiskovych-zprav/magicky-himalaj-tz/