Technické muzeum nabídlo zážitek, na který se nezapomíná
30. 5. 2020

Technické muzeum nabídlo zážitek, na který se nezapomíná

Návštěvníci Technického muzea v Brně měli možnost v sobotu 30. května ve 21.22 h sledovat komentovaný živý přenos startu nové kosmické lodi Crew Dragon. A byl to zážitek plný emocí!

V průběhu poslední hodiny během odpočítávání se totiž počasí na místě startu „dynamicky vyvíjelo“: chvíli to vypadalo, že se poletí, chvíli, že se nepoletí… Docela dobře se tak mohlo stát, že start bude odložený a návštěvníci půjdou domů s nepořízenou. Jak se ostatně stalo o tři dny dříve, ve středu 27. května, kdy byly přípravy k letu patnáct minut před zážehem motorů zastaveny. Právě kvůli nepříznivému počasí.

„Kosmická loď Crew Dragon odstartovala na druhý pokus. Což se dá brát jako úspěch, protože některé raketoplány startovaly až po sedmém odpočítávání,“ vysvětluje kurátor TMB Tomáš Přibyl, který zároveň celou akcí provázel.

V čem byl vlastně sobotní start tak mimořádný? Američtí astronauti se do vesmíru vraceli ve vlastní lodi po téměř devítileté přestávce. Od návratu posledního raketoplánu Atlantis uplynulo v den startu Crew Dragonu 3236 dní. Navíc poprvé letěla do vesmíru soukromá kosmická loď: dosud všechny létaly v režii státních organizací. Ty nyní zůstaly jen v roli zákazníka, neboť si nekoupily raketu a loď, ale službu.

Start připravený společností SpaceX byl navíc splněním „amerického snu“. Před deseti lety prakticky neznámá firma je dnes světovým kosmickým inovátorem číslo 1: její koncepty raket, družic i lodí „opisují“ další americké společnosti, ale třeba i Rusko, Čína nebo evropská ESA.

Kosmická loď Crew Dragon dopravila na Mezinárodní kosmickou stanici dva astronauty, kteří zde zůstanou zřejmě do konce července. Na přelomu srpna a září poletí na stanici další loď Crew Dragon, která už bude mít čtyřčlennou posádku.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/aktuality/technicke-muzeum-nabidlo-zazitek-na-ktery-se-nezapomina/