Gnóze nevidomých v estetice a umění – kniha
pro zájemce výtisk zdarma

Dne 17. září 2018 byla slavnostně pokřtěna kniha PhDr. Josefa Smýkala s názvem Gnóze nevidomých v estetice a umění. Knihu vydalo Technické muzeum v Brně in memoriam na základě získání práv od rodiny Smýkalovy. Rukopis knihy vznikl v roce 1967 jako rigorózní práce na Univerzitě Karlově v Praze. Nyní vychází s úpravami, rozšířená o poznatky dnešní doby.

Dr. Smýkal začal pracovat na doplnění rukopisu v roce 2017, na konci toho roku však jeho záměry a dlouhý, prací naplněný život přerušila smrt. Publikace se zabývá velmi zajímavou problematikou, totiž zda a jak mohou nevidomí lidé vnímat různé druhy umění. Jde o jedno z témat, jež autor nastolil v oblasti výzkumu a péče o rozvoj a kulturu nevidomých, které se po celý život oddaně věnoval.

Zájemcům knihu nabízíme zcela zdarma, mohou se o ni hlásit u Mgr. Elišky Hluší, vedoucí oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně – tel. 541 421 488, 724 214 864, hlusi@tmbrno.cz.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/aktuality/gnoze-nevidomych-v-estetice-a-umeni-kniha/