Život za železnou oponou
Akce určená pro rodiny s dětmi a milovníky vojenské historie
Kdy: v sobotu 13. dubna 2019, 10.00–17.00
Kde: Areál československého opevnění v Šatově
Pozor, státní hranice – hlásal výstražný nápis už několik kilometrů od samotné hranice. Do tohoto prostoru měli přístup pouze pohraničníci a prověřené osoby s propustkou.
A jak se žilo lidem za ostnatými dráty? Pojďte si připomenout dobu nedávno minulou – jak jsme jezdili, jak jsme se oblékali, jak jsme bydleli, co jsme jedli, co jsme poslouchali, s čím jsme si hráli. Zavzpomínejte na své dětství a ukažte ho svým dětem. A pokud jste později narození a dobu za železnou oponou jste nezažili, my vám ji přiblížíme.
Uvidíte vybrané kousky socialistické módy, prohlédnete si stará auta, poslechnete si slavné hity, prověří vás hlídka VB, pohrajete si s céčky a dalšími památnými hračkami, zažijete branné cvičení. Fungování ostrahy hranic a možnosti jejího překonání vám přiblíží hraná scénka s „pohraničníky“ (ve skutečnosti členové klubu vojenské historie). Dále jsou pro vás připraveny prezentace klubů vojenské historie, ukázky vojenské i civilní techniky, ukázky výcviku psů apod. Pojďte s námi „Budovat vlast a posilovat mír“ do Šatova. Dobové retro oblečení a doplňky vítány!
Co vás konkrétně čeká?
- Interaktivní stanoviště pro děti ve stylu retro (průběžně od 10 do 17 hodin)
- Scénka ostrahy státní hranice a zadržení pachatele (v 11 a v 15 hodin)
- Prohlídka pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada (individuálně s tištěným průvodcem, průběžně od 10 do 17 hodin)
- Prezentace klubů vojenské historie z období 20. století (průběžně od 10 do 17 hodin)
- Výstava vojenské i civilní techniky (průběžně od 10 do 17 hodin)
- Ukázky výcviku psů (v 11.30 a ve 13.30 hodin)
- Okénko do socialistické módy (v 16 hodin)
- Přijďte v retro kostýmu nebo doplňcích a dotvořte atmosféru
- Vstup na akci i prohlídka srubu mimořádně zdarma
Změna programu vyhrazena
Stanoviště pro děti jsou inspirována stylem a prvky života v socialistickém Československu, odděleném od západního světa železnou oponou.
- Jak jsme žili
- Jak jsme se oblékali
- Jak jsme jezdili
- Co jsme jedli
- Jak jsme bydleli
- S čím jsme si hráli
- Co jsme poslouchali
- Branné cvičení
- Ze života vojáků
Na stanovištích jsou děti aktivně zapojeny a plní úkol inspirovaný daným tématem. Jsou připraveny činnosti na znalosti, postřeh, jemnou motoriku, obratnost, nechybí puzzle a doplňovačky. Např. k tématu „jak jsme se oblékali“ pracují s obrázky módy a mají za úkol přišít knoflík, protože tehdy bylo běžné, že si ženy šily nebo přešívaly šaty doma. Sportovní aktivita je zastoupena překážkovou dráhou ve speciálních doplňcích, která připomíná branná cvičení za socialismu. Automobilismus je zastoupen např. skládáním dvojic aut, zkušenější mohou určovat i jejich značky. Na stanovišti může být i více úkolů, aby je zvládly různé věkové skupiny. Za splnění úkolu děti získávají „Bony“ – speciální peníze, za které si na konci v našem obchůdku (připomínka Tuzexu) mohou vybrat drobné dárečky a sladkosti v příslušné hodnotě. Stanoviště jsou umístěna venku v okolí pěchotního srubu Zahrada.
Scénka seznámí diváky s ostrahou státní hranice v době 80. let 20. století. Proběhne v autentických prostorách u repliky signální stěny, která na hrancích stávala. Představí se zde pohraničníci (členové Klubu vojenské a policejní historie Československo) i systém fungování zařízení na hranici. Dva civilní muži, kteří spolu diskutují o možnosti překročení hranice, mají diváky inspirovat k zamyšlení, jak by se sami zachovali v dané situaci. Scénka bude doplněna komentářem, vysvětlujícím systém fungování jednotlivých prvků.
Výstava prací žáků základní školy v Šatově – přijďte se podívat, jak vnímají tuto dobu dnešní děti. Vybrané práce budou vystaveny přímo na akci před pěchotním srubem Zahrada. Děkujeme paní ředitelce, všem zúčastněným žákům i jejich učitelům.
Navštivte sousední srub MJ – S 4 Zatáčka
Tento pěchotní srub je, stejně jako srub MJ – S 3 Zahrada, představitelem čs. těžkého opevnění z let 1936–1938. Na rozdíl od srubu Zahrada, který je spravován Technickým muzeem v Brně, je ve správě soukromého Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice. Více informací o srubu: www.mj-s4.cz
Srub „Zatáčka“ můžete navštívit individuálně (pěšky ze Šatova cca 4 km nebo vlastním autem – auto je třeba odstavit na točně Chvalovice před Waldbergem, nutné nechat prostor pro točení autobusu).
V rámci akce doporučujeme využít služeb muzejní retro cestovní kanceláře „Za poznáním k sousedům“, která sem pořádá zdarma 2 autobusové zájezdy s průvodcem. Sraz zájemců na stanovišti START (modrý stan s nápisem Technické muzeum v Brně), zde i bližší info. Časy odjezdů ve 12.15 a v 15.30. Průvodkyně zajišťuje společný odchod k autobusu, cestu busem a společnou cestu ke srubu (cca 1 km, nenáročná cesta po poli), poté následuje prohlídka srubu se členy klubu ROTO Chvalovice (vstupné do srubu dobrovolné – příspěvek na činnost klubu), a společná cesta zpět. Celková doba zájezdu je cca 2,5 hod.
Spolupracující organizace:
- Agentura REX
- Klub policejní historie Brno
- Klub vojenské a policejní historie Československo
- Klub vojenské historie Nezradíme
- Klub vojenské historie ROTO Chvalovice
- Klub vojenské historie Slovácko
- Klub vojenské historie Starovičky
- Kynologický klub Znojmo Nový Šaldorf
- Libor Suchý
- Městys Šatov
- Sbor dobrovolných hasičů Šatov
- Správa NP Podyjí
- Základní škola Šatov
Doprava
Hromadnou dopravou
Nejdříve autobusem z Brna do Znojma, dále pak autobusem nebo vlakem ze Znojma do Šatova.
Příklad spojení:
Individuálně autem
Možnost parkování přímo u objektu (na poli), počet míst omezen, dodržujte vyznačené prostory a instrukce pořadatelů, popř. lze auto zaparkovat v obci Šatov
Občerstvení
V místě stánkový prodej nebo možnost jídla v blízké restauraci U Fandy
Oblečení
Program probíhá venku, je vhodné mít sportovní oblečení a obuv, počítat je třeba i s možností deště.
Vítáme retro oblečení či doplňky.
Další doporučení k návštěvě
Vodní mlýn ve Slupi – další památka ve správě TMB, prohlídky s průvodcem začínají v 9.00, 10.00, 11.00 a 13.00, dále nejsou prohlídky z provozně technických důvodů možné.
Akce Život za železnou oponou je spolufinancována z programu INTERREG V- A Česká republika – Rakousko.