Výstava odkrývá tajemství techniky, která prostřednictvím ohně spojuje dva tak rozdílné materiály, jako jsou kov a sklo. Nabízí souhrnný pohled na historii emailu/smaltu, který se již přes tři tisíce let používá k výzdobě i ochraně kovových předmětů. Jedná se o vůbec první projekt v České republice, který se věnuje tomuto tématu v takovém rozsahu.
První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku 20. století prostřednictvím rozsáhlé kolekce předmětů z řady českých a slovenských muzeí, galerií i soukromých sbírek. Emailové aplikace najdeme na různorodé škále artefaktů od liturgických a korunovačních klenotů přes šperky či miniatury až po hodinky. Zahraniční unikáty jsou prezentovány na fotografiích, díky spolupráci s institucemi jako British Museum, Victoria & Albert Museum, Metropolitní muzeum umění v New Yorku apod.
Druhá část výstavy je věnována technickému smaltu, se kterým se setkáváme doslova od rána do večera. Každý zná smaltované nádobí, cedule a vany, ale možná někoho překvapí, že smalt je i hi-tech technologií budoucnosti. Výstava přiblíží také problematiku restaurování artefaktů zdobených emailem a prezentuje díla současných tvůrců využívajících techniky emailu/smaltu v umělecké tvorbě. Součástí výstavy je interaktivní koutek pro děti i dospělé.
Výstava potrvá od 31. 10. 2017 do 3. 6. 2018.
Doprovodné výstavy
31. 10. – 31. 12. 2017 | Smaltování ve výtvarném klubu Artissimo |
13. 3. – 8. 4. 2018 | Výstava řádů a vyznamenání Československa – artefakty ze soukromé sbírky JUDr. Vladimíra Jaška, Ph.D., LL.M. |
10. 4. – 3. 6. 2018 | Současný šperk s emailem |
Změna doprovodných výstav vyhrazena.
Katalog
K výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog.
Technické muzeum v Brně obdrželo cenu v Národní soutěži muzeí Gloria Musaealis za katalog k této výstavě:
Ve čtvrtek 17. 5. 2015 se od 14.00 konalo vyhlášení výsledků XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis. V kategorii Muzejní publikace roku obdržel cenu za třetí místo právě tento katalog – Umění emailu: Technika smaltu.
Vybíráme ze zdůvodnění poroty: „Publikace je v českém i mezinárodním kontextu prvním souhrnným pojednáním o problematice smaltu/emailu v celé šíři jeho užití, podob, zpracování a vývoje…
… Fotograficky a komentářem jsou představeny zásadní artefakty světového významu ze zahraničí (z nichž některé byly takto zpřístupněny vůbec poprvé) i z našeho území.
… Významnou kapitolou v katalogu je péče o artefakty se smaltem, jež byla připravená s využitím podkladů od zkušených restaurátorů, kteří se ve své praxi s restaurováním nebo výrobou replik nejvýznačnějších artefaktů se smaltem setkali.
Graficky zdařile pojednaný katalog a kvalitní tisk přispívají k popularizaci smaltu/emailu u širší i odborné veřejnosti…“
Jména autorů textů: | Martin Hložek, Alena Krkošková, Alena Selucká, Pavla Stöhrová, Magdalena Urbanová |
Do této kategorie se přihlásilo přes 40 publikací.
Vyhlašovatelé soutěže:
Ministerstvo kultury
Asociace muzeí a galerií ČR, z. s.
Český výbor ICOM, z. s.
Foto z výstavy
Záštitu výstavnímu projektu udělil ministr kultury České republiky Mgr. Daniel Herman.