Týden vědy a techniky 2019
série přednášek
12.–15. 11. 2019

Výstavy a akce

I letos se Technické muzeum v Brně připojuje k Týdnu vědy a techniky AV ČR, největšímu vědeckému festivalu v České republice, a nabízí od 12. do 15. listopadu 2019 čtyři přednášky na různorodá témata. Přednášky začínají v 17.00 ve velkém přednáškovém sále (4. patro), vstup je volný, a to od 16.45.

Program

úterý 12. 11. 2019, 17.00

Moderní mikroelektronické technologie

Doc. Ing. Pavel Šteffan, Ph.D. (Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně)

Přednáška je zaměřena na polovodičové nanostruktury, které jsou aktuálně využívány v moderních polovodičových součástkách, jako jsou procesory nebo paměti. Na přednášce nahlédneme do historie ukládání informací a ukážeme si, jak jsou data ukládána a zpracovávána v dnešní době. Zaměříme se na tu nejnižší fyzickou vrstvu a ukážeme si, jaká úskalí naše moderní technologie přinášejí.

středa 13. 11. 2019, 17.00

Megalitické památky v Evropě. Jsou i u nás?

Prof. RNDr. Antonín Přichystal, DSc (Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Přednáška připomene klasické megalitické stavby v západní Evropě (Anglie, Skotsko, Španělsko, Francie, Německo) a přinese nové poznatky o Stonehenge. Pozornosti neuniknou ani izolované kameny a kamenné struktury v České republice, které jsou někdy považované za megalitické památky: Kamenný pastýř u Klobuk, Kounovské kamenné řady, Čertův sloup na pražském Vyšehradě, Kamenný stůl na Čertově mlýně v Moravskoslezských Beskydech, Králův stůl u Velehradu a jejich zhodnocení z pohledu geologa.

čtvrtek 14. 11. 2019, 17.00

Vesmír „Made in SpaceX“

Ing. Tomáš Přibyl (Oddělení vědy a techniky, Technické muzeum v Brně)

Před dvaceti lety neexistovala, před deseti lety byla vysmívaná, dnes je SpaceX nejsilnějším hráčem v kosmonautice. Ve vlastní režii postavila nejsilnější raketu dnešní doby Falcon Heavy, provozuje nákladní i pilotovanou verzi lodi Dragon, opakovaně startuje s „repasovanými“ nosiči Falcon, chystá monstrózní meziplanetární loď jako vystřiženou ze sci-fi filmů… . Přednáška představí v celé šíři SpaceX od dětských nemocí až k sebevědomé cestě na Mars.

pátek 15. 11. 2019, 17.00

Z Brna za polární kruh: expedice na stanici J. G. Mendela – klimatická změna a její dopady na Antarktický poloostrov

Doc. Mgr. Kamil Láska, Ph.D.; prof. Ing. Miloš Barták, CSc.; Mgr. Filip Hrbáček, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Změna klimatu postihuje celou naši planetu nevyjímaje antarktický kontinent. Tamní ledovce, trvale zmrzlá půda i jednoduché formy vegetace reagují na tuto změnu různým způsobem. Přednáška přiblíží posluchačům ledovce i pobřežní vegetační oázy Antarktického poloostrova a okolních ostrovů. Tato část Antarktidy patří mezi jednu z oblastí s největším nárůstem teploty vzduchu na Zemi. Čeští vědci, kteří mají v blízkosti východního pobřeží Antarktického poloostrova vědeckou stanici J. G. Mendela, popíší současné proměny krajiny, extrémní klimatické události i zajímavosti, které s oteplováním atmosféry, postupným táním ledu i trvale zmrzlé půdy souvisejí.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/tyden-vedy-a-techniky-2019/