Slavnosti chleba 2019
Areál vodního mlýna ve Slupi u Znojma
7. 9. 2019

V sobotu 7. září 2019 se v areálu Vodního mlýna ve Slupi koná již patnáctý ročník Slavností chleba. Návštěvníci se mohou opět těšit na čerstvě upečený chleba, výstavu zemědělské techniky, řemeslný jarmark a v neposlední řadě na přehlídku folklorních souborů. Tradičně budou mít návštěvníci Slavností chleba možnost prohlédnout si celý mlýn za jednotné zlevněné vstupné ve výši 30 Kč. Mlýn bude otevřený od 9.00 do 19.00.

U mlýna mohou návštěvníci v průběhu celého dne sledovat experimentální pečení chleba ve vojenské polní pekárně, chleba pak mohou také ochutnat či si jej zakoupit. Na jarmarku, který bude otevřen v 9.00 hodin, budou zastoupena tradiční řemesla, jako je např. výroba staročeského trdla, zdobení perníku, výroba sýrů, keramiky, skleněných šperků či výrobků ze šustí, dřevořezba, paličkování, pletení košíků, drátování, zdobení skla apod.

Novoborší skláři opět přijedou předvádět ruční výrobu foukaného lesního skla. Děti budou mít možnost se povozit na dřevěném, ručně poháněném kolotoči. Za budovou mlýna bude po celý den hořet „táborový oheň“, u kterého bude hrát country kapela Lazaři.

Letos poprvé se k programu slavností připojí Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně, která v tomto roce slaví sté výročí svého založení.

S odborníky z MENDELu na Slavnostech chleba 2019:

• O rybách více důvěrně – na stánku u prodeje rybích pochoutek
  • Bylinková poradna – co ještě nevíte a rádi byste věděli
  • Z pole až do pece – netradiční přísady do chlebového těsta
  • Ukázka zemědělské techniky

Předváděcí jízdy autobusů ze sbírek Technického muzea v Brně mohou návštěvníci Slavností chleba využít zdarma pro svoji dopravu do Slupi. Ze Znojma budou odjíždět ze stanoviště MHD u železniční stanice, dále zastavují u autobusových zastávek v projížděných obcích. Autobusy budou jezdit podle speciálních jízdních řádů a budou zastavovat v zastávkách pouze na znamení.

V rámci těchto předváděcích jízd bude možné navštívit také Areál československého opevnění v Šatově s pěchotním srubem MJ – S3 „Zahrada“.

V den konání Slavností chleba bude rovněž přístupný řopík situovaný na jižním okraji obce Slup. Řopík byl uveden do původní podoby z roku 1938 a otevřený bývá pouze příležitostně. K vidění bude vojenská technika i vojenské ležení. Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi.

Program Slavností chleba, jízdní řády všech linek autobusů ze sbírek Technického muzea v Brně, informace o vstupném a dopravním omezení v obci najdete na stránce www.slup.cz/slavnostichleba.

UPOZORNĚNÍ:
V době konání Slavností chleba je vodní mlýn otevřen pouze pro návštěvníky akce, a to za jednotné vstupné ve výši 30 Kč.

Organizátoři akce: Technické muzeum v Brně, Obecní úřad Slup a Agentura MÚZA

Slavnosti chleba 2018 (foto: archiv TMB)

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/slavnosti-chleba-ve-slupi-2019/