Rodinný den v TMB – ZRUŠENO!
ZRUŠENO!
21. 3. 2020

AKCE ZRUŠENA

V souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 10. 3. 2020 přijatým v důsledku nepříznivého vývoje epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 byla akce Rodinný den v TMB zrušena.

Rodinný den v TMB – muzeum je nejen hlavní budova

sobota 21. 3. 2020

Vydejte se s námi na pomyslné putování. Cestu vám ukážou dva malí kamarádi – Šroubek a Matička. Přestože urazíte desítky kilometrů, nohy vás tentokrát bolet nebudou, protože po celou dobu se budete zdržovat pouze v budově Technického muzea v Brně. Muzeum má kromě své hlavní budovy ve správě také 6 technických památek, rozptýlených od slovenských hranic až po Vysočinu. Pět objektů je výrobních, šestý sloužil vojákům.

Na každé z těchto památek proběhne v průběhu turistické sezóny jedna akce určená rodinám s dětmi – v rámci projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem. Při akcích jsou připravena hravá stanoviště inspirovaná památkou nebo na určité konkrétní téma. Každý rok nabízíme jiné náměty, letošní program najdete na naší webové stránce S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem – 2020.

Než však turistická sezóna začne a památky se otevřou veřejnosti (duben, květen), nabízíme malou ochutnávku. Ze všech šesti památek jsme si vypůjčili vybrané úkoly a představíme je v muzeu v Brně. A pokud se vám naše památky nebo hravé aktivity zalíbí, vydejte se pak na skutečný výlet a poznejte památky opravdově, „in situ“, to znamená přímo v krajině, kde stojí a desítky či spíše stovky let plnily svoji funkci. Dnes už sice ke svému účelu neslouží, ale muzeum se snaží představit vám, co se zde dělalo a v rámci akcí památky oživovat. Takže se na vás těší vojáci, kováři, koláři a další řemeslníci, kteří vám předvedou své umění. Dozvíte se také, proč klape starý mlýn, co dělají vojáci v Zahradě, sami si vlastnoručně vykováte hřebík nebo pomelete mouku, ale hlavně se potěšíte pohledem na krásnou krajinu plnou zajímavostí. Ovšem tohle putování už určitou kondičku vyžaduje, výlet ale určitě bude stát zato!

A co vás tedy čeká při naší brněnské ochutnávce v rámci Rodinného dne 21. března 2020?

• Vodní mlýn ve Slupi se představí aktivitami pro mlýn typickými – zpracování obilí a mouky. Naučíte se, jaké základní druhy obilí známe, poznáte různé produkty a druhy mouky a mouku si zkusíte ručně namlít na mlýnku.
  • Pro Větrný mlýn v Kuželově jsme zvolili praktické dílničky – vyrobíte si papírový větrník nebo model mlýna a městské děti jistě ocení práci s hlínou. Zasadí si semínko, o které se pak budou doma starat a zalévat je.
  • Kovárna v Těšanech se představí kvízem o kovářském řemesle a praktickým procvičením zručnosti v podobě zatloukání hřebíků.
  • Stará huť u Adamova nabídne aktivity představující Moravský kras, uprostřed něhož se nachází. Poznáte, které přírodniny jsou s ním spojené?
  • Na Vysočinu zve Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Původně to býval hamr, pak mlýn a ke konci svého užívání obytné stavení, kde se našlo spousta starých „pokladů“. Poznat a pojmenovat některé z nich bude dalším úkolem.
  • Dobou svého vzniku nejmladší památkou je Areál československého opevnění a železné opony v Šatově. Ten zastupuje vojenská technika, poznávání zbraní a uniforem.

Dobrovolné úkoly jsou připraveny i pro dospělé 😀

A pokud vás připravený program úplně neunaví, je vám k dispozici i celé muzeum se stálými expozicemi, výstavami Železná opona 1948-1989, V těžkých dobách, Vodicí pes, Retrogaming No. 2 nebo oblíbená Technická herna.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/rodinny-den-2020-03-21/