Odhalení pamětní desky připomínající nezdařený fašistický puč
věnováno památce vojáků 43. pěšího pluku, kteří v roce 1933 zabránili převzetí kasáren v Brně-Židenicích

Výstavy a akce

V noci z 21. na 22. ledna 1933 došlo k napadení židenických kasáren. Československá strana Národní obce fašistické měla za úkol násilně převzít kasárna.

„Jest národní převrat v celé republice,“ oslovil těsně před zahájením akce její iniciátor a vůdce Ladislav Kobsinek. „Úkolem shromážděných,“ vysvětlil svým soukmenovcům, „bude převzetí kasárny 43. pěšího pluku, které jsou pod námi. Jiné skupiny převezmou ostatní kasárny v Brně. Strachu míti netřeba, poněvadž v kasárnách je pouze na 60 vojáků. Přebírání kasáren bude jen formální, poněvadž důstojnící a rotmistři o tom vědí. Se zemským velitelem Vojcechovským je věc vyjednána a zemské vojenské velitelství převezme Gajda (vůdce strany NOF).“

Po půlnoci vyrazila četa do útoku. Přelezli nejnižší místo v zadní zdi…

(úryvek z článku Živá historie 11/2016)

Klub vojenské historie 43. pěšího pluku Brno ve spolupráci s Československou obcí legionářskou Brno, Klubem policejní historie Brno a Technickým muzeem v Brně pořádá slavnostní odhalení pamětní desky před židenickými kasárnami v Brně. Slavnostní akt se uskuteční na památku vojáků sloužících v kasárnách, kteří projevili hrdinství při pokusu o fašistický převrat a bojovali za svobodné Československo.

Jednalo se o jedinečnou událost svého druhu v Československu v období tzv. první republiky, která doposud neměla v naší historii obdoby.

Slavnostní akt s odhalením pamětní desky se uskuteční ve středu 13. září v 17:00 před židenickými kasárnami v Brně. Uskuteční se u příležitosti 97. výročí vzniku pěšího pluku 43 Brno. Součástí aktu bude také slavnostní nástup vojáků v dobových uniformách a vystavená bude i vojenská technika.

Nad akcí převzal záštitu primátor města Brna Petr Vokřál.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.technicalmuseum.cz/akce/odhaleni-pametni-desky-pripominajici-nezdareny-fasisticky-puc/