Magický Himálaj – Velehory v Brně
29. 4. – 30. 9. 2017

Výstavy a akce

Původní exponáty z Himálaje, které mapují téměř třicetileté období v této oblasti, nabídne od 29. dubna 2017 nová výstava v Technickém muzeu v Brně. Pod názvem Magický Himálaj – Velehory v Brně se soustředí na specifika zemí Nepál, Tibet, Bhútán, Indie a nevynechá ani okolní přírodu s velehorami a horskou džunglí. Asijské pohoří Himálaj odděluje Indický subkontinent od Tibetské náhorní roviny. Nachází se v něm deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa a zasahuje do území pěti  zemí.

Výstava, kterou pořádá cestovní kancelář Livingstone a TMB, nabídne autentické předměty z dané oblasti. „Za 27 let cestování do Himálaje jsme s pomocí ambasády a dalších zdrojů přivezli mimořádné sběry,“ uvedl Rudolf Švaříček, autor výstavy. „Kromě těchto exponátů přibíráme do projektu to nejlepší, co v Česku v souvislosti s velehorami je.“ Mezi mnoha dalšími to je např. portál zrušeného tibetského kláštera, vrata, dveře či okenice, zdobené dračími motivy, pyramidová pagoda, nevárské sloupoví, trámy, obří nůše Šerpů, rikša přímo z Dillí či rituální předměty včetně mlýnků. Realita se tak v TMB propojí s mystikou stejně jako v daných zemích.

Výstava, úzce spjatá s nejvyšším pohořím světa, představuje také fenomén jménem horolezectví. Návštěvníci budou moci nahlédnout na různé aspekty této náročné sportovní disciplíny. Představí minulost i současnost tohoto oboru ve světě i v našich zemích. Díky výstavě můžete proniknout do základů horolezecké metodiky, která je široké veřejnosti neznámá či v lepším případě nepřehledná. Výstava obsahuje interaktivní prvky, jež by měly navodit představu skutečné ledové stěny či tzv. base kempu. Výstava ukáže také předměty potřebné pro zdolání hor, používané v minulosti, jejich vývoj i současnost.
Výstava je realizována ve spolupráci se špičkovými českými horolezci současnosti  – Radkem Jarošem, Adamem Urbanem a dalšími.

Do míst, která v současné době přitahují návštěvníky nejen svým přírodním bohatstvím, ale také filozofií a náboženstvím, přiblíží i velkoformátové fotografie  Radka Jaroše a Jiřího Kolbaby, unikátní snímky pořízené režisérem Vladimírem Sísem (1925-2001) a kameramanem Josefem Vanišem (1927-2009) v 50. letech minulého století ve Lhase. V roce 1953 je Československý armádní film vyslal do Číny natočit dokumentární film o stavbě silnice vedoucí z provincie S´čchuan do hlavního města Tibetu Lhasy. A zatímco film, který získal cenu za dokument na festivalech v Benátkách a Karlových Varech se nedochoval, negativy fotografií budou v Brně k vidění. Výstava také vzdává hold cestovatelským legendám Jiřímu Hanzelkovi, Miroslavu Zikmundovi a Miloslavu Stinglovi.

Výstava Magický Himálaj, která bude k vidění do 30. 9. 2017, se rozkládá ve třech podlažích TMB.

Formou komentované prohlídky vás výstavou v uvedených termínech provede sám autor Ruda Švaříček.

středa 16. srpna 2017 v 16.00

pátek 18. srpna 2017 v 16.00

úterý 5. září 2017 ve 14.30

středa 6. září 2017 v 16.00

 

 

K výstavě Magický Himálaj nabízíme vzdělávací program pro děti Dobrodružství cestovatele.

 

 

 

 

 

Výstava má i svoji samostatnou webovou stránku Magický Himálaj

Technické muzeum v Brně realizuje výstavu ve spolupráci s cestovní kanceláří Livingstone.

Fotky z výstavy v TMB

Foto: TMB

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/magicky-himalaj/