Křest a prodej poštovní známky vydané ke 150. výročí MHD
známka s vyobrazením koněspřežné tramvaje
26. 6. 2019

Česká pošta vydává poštovní známku s vyobrazením tramvaje „koňky“. První den se bude prodávat mimořádně v Technickém muzeu v Brně, kde bude také slavnostně pokřtěna.

Ve středu 26. června bude v Technickém muzeu v Brně zřízena příležitostná přepážka České pošty s.p. Výhradně na tomto místě si budou moci sběratelé a zájemci jako první pořídit komplet materiálů vydaných k této příležitosti Českou poštou s.p.

Město Brno si letos připomíná výročí 150 let od zahájení městské hromadné dopravy. Byla to právě koněspřežná tramvaj, která se zasloužila o to, že se Brno stalo prvním městem s provozem MHD u nás. Dne 17. srpna 1869 vyjela první koněspřežná tramvaj z Moravského náměstí. Táhli ji dva koně a uvezla přibližně 30 lidí. Brno se tak stalo v pořadí pátým městem v Rakousko-Uhersku, které zavedlo tento druh hromadné dopravy. Vlečný vůz koňky z roku 1876 s evidenčním číslem 6 ze sbírek Technického muzea v Brně představuje nejstarší dochované vozidlo brněnské MHD. Veřejnost má možnost koňku spatřit, a dokonce se v ní i svézt v ulicích města Brna při příležitostných akcích. Naposledy tomu tak bylo letos o víkendu 15.–16. 6. v rámci akce Dopravní nostalgie 2019.

Poštovní známka bude v brněnském technickém muzeu zároveň slavnostně pokřtěna, a to konkrétně 26. 6. v 10 hodin za účasti zástupců České pošty, Klubu filatelistů Alfonse Muchy a Technického muzea v Brně.

Poštovní známka k 150. výročí městské hromadné dopravy se bude v Technickém muzeu v Brně prodávat 26. 6. v čase od 9.00 do 17.00, její cena bude 19 Kč. Dále pak bude dostupná do vypotřebování na přepážkách pošt.

S touto známkou bude možné 26. 6. z muzea odeslat i zásilky s příležitostným razítkem s vyobrazením koněspřežné tramvaje. Při odeslání doporučeného dopisu (44 Kč) bude zásilka opatřena příležitostnou R-nálepkou a popř. i příležitostnou nálepkou APOST.

Také bude možno zakoupit, popř. odeslat, obálku prvního dne (FDC) se známkou, přítiskem v podobě okřídleného kola a podkovy a speciálním razítkem prvního dne. V tento den bude také možné získat limitovanou edici pamětního listu České pošty vydávaného ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně v počtu 300 ks.

Ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy připravuje Technické muzeum v Brně také minisérii výstav poštovních známekPrvní z nich, poštovní známky s dopravní technikou, budou moci návštěvníci spatřit od 26. 6. do 14. 7. 2019. Druhá výstava, od 30. 7. do 29. 9. 2019, představí známky související s přistáním posádky Apollo 11 na Měsíci v červenci 1969.

Příležitostná přepážka v Technickém muzeu v Brně bude prodávat:

• poštovní známku s motivem koněspřežné tramvaje
  • obálku prvního dne v limitovaném počtu
  • otisk příležitostného razítka k výročí (26 .6. v TMB, dále pak do 10. 7. pošta Brno 1)
  • příležitostnou R-nálepku (26. 6. v TMB, dále pak do konce zásob, pošta Brno 1)
  • příležitostnou nálepku APOST (26. 6. v TMB, dále pak do 10.7. pošta Brno 1)
  • pamětní list – limitovaný počet, vydáván ve spolupráci s TMB,  300ks

Podrobné informace ke známce:
Autor: Milan Bauer
Tisk:  PTC Praha, plnobarevný ofset, stroj Heidelberg
Rozměr známky: 40x23mm,  50 známek v archu

Podrobné informace k razítku: