Když zastaví se čas – výstava betlémů
Jubiliejní 20. ročník výstavy betlémů na Kovárně v Těšanech
30. 11. a 1. 12. 2019

Již se přiblížil advent, čas příprav na Vánoce. V minulosti bylo toto období spojeno s řadou zvyků a pověr. Dětem první dárky v podobě křížal, oříšků či perníčků přinášel svatý Mikuláš se svým doprovodem. Obydlí navštěvovaly Lucky a Barborky. Za okno si mladé dívky dávaly třešňové či višňové větvičky, jejichž květy měly signalizovat, zda se dívky do roka vdají. Z nejrůznějších přírodních úkazů lidé věštili svůj osud nebo předpovídali, jaká bude další rok úroda. V tomto období se lidé postili, chystali pochutiny na štědrovečerní stůl a za tmy pospíchali na roráty do kostelíka.

Zaváté staré časy a romantiku neuspěchaného venkova přiblíží návštěvníkům výstava betlémů v kovárně v Těšanech, která se otevře během víkendu 30. 11. – 1. 12. 2019. Tato tradiční výstava představí okolo padesáti betlémů z Těšan a širokého okolí. Betlémy zapůjčily soukromé osoby, které se jimi budou za pár neděl těšit ve svých příbytcích. Přijďte i vy a pokochejte se krásou vyřezávaných, papírových, perníkových, keramických, slaměných, háčkovaných a dalších betlémů z rukou profesionálních i amatérských tvůrců. Výstava bude otevřena v sobotu i v neděli od 10.00 do17.00.

Jarmark

V sobotu 30. listopadu od 14.00 do 17.00 hod. se bude konat tradiční jarmark slaměných vánočních ozdob, adventních věnců, perníčků, medových bonbónů, medoviny, keramiky, sušeného ovoce, mýdel a výrobků ze dřeva.

V 15.00 hod. vystoupí folklórní soubor Lušňáček.

Srdečně zveme všechny milovníky betlémů, předvánoční adventní atmosféry a řemesel do kovárny v Těšanech.

Akce se koná ve spolupráci s místní jednotou Orel Těšany.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/kdyz-zastavi-se-cas-2019/