Dětský den
na téma Aby první pomoc nebyla poslední
10. 6. 2017

Výstavy a akce

Dětský den v TMB letos spolu s návštěvníky oslavíme druhou sobotu v měsíci, 10. 6. 2017  od 10.00 do 18.00 v hlavní budově muzea i v jeho přilehlém areálu. Akce v letošním roce nese podtitul Aby první pomoc nebyla poslední. Pro děti, ale i pro jejich rodiče, kteří si budou chtít ověřit své vědomosti a dovednosti, budou připravena stanoviště: první pomoc, anatomie člověka, obvazovací techniky, telefonní čísla pro urgentní pomoc a další. Část akce bude věnována vynálezům ve zdravotnictví a také historii. Svou práci představí také integrovaný záchranný systém a městská policie.

Lékařství je oborem, který provází člověka od jeho počátků. Už z pravěku jsou známy poměrně složité chirurgické zásahy, které pacienti přežili. S postupem doby přibývaly stále modernější a složitější vynálezy, které lékařům umožňovaly zdravotní problémy rozpoznávat a léčit. Některé poznatky byly urychleny vojenskými konflikty, které přinesly i v lékařství nové objevy, využitelné pak i v civilním sektoru. Přestože se při nemocech a zraněních svěřujeme do péče odborníků, patří povšechné vědomosti o anatomii lidského těla a poskytování první pomoci k základnímu vzdělání, stejně jako linky tísňového volání.

Během Dětského dne si připomeneme důležité vynálezy ve zdravotnictví, seznámíme se se slavnými osobnostmi, naučíme se poskytovat první pomoc a volat záchranné složky, procvičíme znalosti anatomie, nahlédneme do lékárny a laboratoře, vyzkoušíme termokameru, seznámíme se s prevencí úrazů či škodlivostí návykových látek, uhasíme „hořící domeček“.

Vojáci z prusko-rakouského konfliktu 1866 vás poučí o vzniku Červeného kříže, vojenský lékař z první světové války vás odborně prohlédne, socialistická armáda bude doplněna o sbírkové předměty Technického muzea v Brně – historické sanitky či nákladní automobil Praga V3S  se zdravotnickou úpravou.

Stanoviště jsou pojata zábavně naučnou formou a přizpůsobena různým věkovým kategoriím dětí. Procvičují znalosti a dovednosti, ale také motoriku nebo kondici. Kromě stanovišť, kde budou děti získávat razítka, jsou připraveny také dílničky, kde si něco vyrobí nebo vyzkouší. Na všechny soutěžící čeká na závěr drobná odměna.

Praktické informace

Stanoviště budou fungovat po celou dobu akce od 10 do 17.45, doporučujeme vymezit si dostatečné množství času (min. 1 hodinu), v odpoledních hodinách proběhne v prostoru za muzeem praktická ukázka toho, jak postupovat při dopravní nehodě.

Vstupné

Vstupné na akci je podle standardního ceníku vstupného do muzea.

Zapojené organizace

 • Hasičský záchranný sbor JMK
 • Zdravotnická záchranná služba JMK
 • Městská policie
 • Církevní střední zdravotní škola Grohova Brno
 • Ústav biomedicínského inženýrství FEKT VUT
 • České farmaceutické muzeum – Hospital Kuks
 • ZOO Brno
 • Kancelář Brno – zdravé město
 • Kluby vojenské historie:
  • Agentura REX
  • Klub vojenské a policejní historie Československo
  • KVH Erika Brno
  • KVH Starovičky

Všem partnerům děkujeme za spolupráci.

Akce je pořádána v rámci kampaně Brněnské dny bez úrazu, kterou připravuje statutární město Brno, Kancelář projektu „Brno – Zdravé město“.

UPOZORNĚNÍ: Po dobu konání akce nebude možné parkovat v areálu muzea.

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/detsky-den-2017/