Brněnská muzejní noc v TMB
18.00–24.00
19. 5. 2018

Výstavy a akce

Muzejní noc v TMB

18.00–24.00 (poslední vstup ve 23.30)

Od monarchie po republiku – tak by se dala nazvat letošní muzejní noc v Technickém muzeu v Brně. Věnovaná bude firmám a významným osobnostem, které působily v rámci celé Moravy v různých oblastech (strojírenství, textilní průmysl, obuvnictví, cukrovarnictví atp.). Podniky stejně jako lidé mají svůj vlastní život. Vznik Československé republiky měl na ně velký vliv, ovšem některé z těchto firem existují dodnes. Např. současné ČKD Blansko Holding, a.s., jehož předchůdcem byly Blanenské strojírny – významný výrobce užitkové a umělecké litiny, která se vyvážela do celého Rakouského císařství a německých států.

Aby si návštěvníci mohli aspoň trochu vychutnat danou dobu, doprovodí program nejen dobová hudba, ale také módní přehlídky, protože móda před první světovou válkou a po ní doznala skutečně radikálních změn a protože Brno bylo město vlnařské výroby. Kromě toho si budou moci zájemci vyzkoušet i moderní tanec 20. let 20. století, který přišel do Evropy z Ameriky – sólový charleston.

Ve vybraných expozicích budou mít návštěvníci jedinečnou příležitost pohovořit si s jejich kurátory.

Podrobný program

1. nadzemní podlaží – prostor za pokladnami

 • Ražba mincí – odvážlivci si mohou vyzkoušet svůj um a sílu při ražbě za dohledu odborníka.
 • Historická stereovize – stereodiapozitivy ze světové výstavy v Paříži roku 1900, které se zúčastnilo 76 000 vystavovatelů a vidělo ji 50 miliónů návštěvníků. Na její počest bylo v Paříži otevřeno metro a byly postaveny významné budovy, např.Nádraží d´Orsay (dnes Musée d´Orsay). Prezentovaný soubor snímků je obohacený o zcela nové dosud v TMB nezveřejněné stereodiapozitivy. Od 20.00 bude přítomna i kurátorka stereovize Naďa Urbánková.
 • Průmysl 1918 – upoutávka na výstavu, kterou TMB chystá v říjnu. K průmyslově nejvyspělejším oblastem Rakouska-Uherska patřila Morava. Zde působily mnohé osobnosti, jejichž odkaz je patrný dodnes.  Přítomni budou kurátoři chystané výstavy Pavel Holman a Radek Slabotínský. A možná příjde i světový vynálezce Viktor Kaplan.

1. podzemní podlaží – Expozice Parní a vodní motory

Kulturní program muzejní noci

19.00 Dobová módní přehlídka  Rakouska–Uherska /Salon první republiky
19.30 Nástup  nové republiky
19.31 Koncert Django Jet – Gipsy swingové kapely , 30. léta minulého století
20.10 Dobová módní přehlídka – léta 1918 až 1938 /Salon první republiky
20.50 Výuka moderního tance 20. let 20. století – solo charleston
21.30 Koncert Django Jet – Gipsy swingové kapely, 30. léta minulého století
22.25 Výuka moderního tance 20. let 20. století – solo charleston
23.00 Závěrečná módní přehlídka z let 1918 až 1938 /Salon první republiky

Co najdete v expozici Optiky a Výpočetní techniky

 • Z archivu TMB – Bio Slavia uvede dokument MIG 19 o transportu letadla z bývalých prostor TMB v Josefské ulici do Králova Pole (18 minut).
 • Fotografický salon – vyfoťte se v ateliéru z doby první republiky.
 • Zlatá medaile ze světové výstavy EXPO 1958 pro Československo – náš stát získal celkem 14 ocenění, např. Nejlepší pavilon na Expo, Velkou cenu EXPA obdržel  film K. Zemana Vynález zkázy a Zlatou medailí byl oceněný elektronový mikroskop sestrojený týmem pod vedením Armina Delonga – jeho prototyp je k vidění v expozici Optika. Řada elektronových mikroskopů bude v provozu a návštěvníci do nich budou moci nahlédnout.
 • Elektronové mikroskopy pod drobnohledem – s odborníky světové firmy Thermo Fisher Scientific

2. nadzemní podlaží

 • Lega není nikdy dost! – děti, chcete se podílet na výstavě? Přineste vámi nakreslený obrázek lega nebo vlačků, popř. cokoliv, co může doplnit vlakové nádraží (z tvrdšího papíru), vaše výtvory umístíme ve výstavě.
 • Vladimír Remek – cesta ke hvězdámkvíz o knihu podepsanou Vladimírem Remkem. K losování výherce dojde v úterý 21. 5. 2018.
 • Hieronymus Lorm, muž jenž otevřel hluchoslepým svět – o dorozumívání takto postižených lidí. Můžete si sami vyzkoušet, jaké to je…
 • Kadeřnictví z první republiky – nechte se ostříhat od mistrů kadeřníků  z kadeřnictví Střihoruký Edward.
 • Hospoda u Pavlíků – zábavné kvízy nejen o první republice, ale i o velkých výročích z naší historie atp.
 • Kultura nevidomých – s kurátorkou Eliškou Hluší o písmu pro nevidomé.
 • Středisko rané péče – přijďte si vyzkoušet drobné denní úkony, jak je musejí provádět zrakově postižení.
 • Setkání s kurátory v expozicích Salon mechanické hudby, Ulička řemesel a Kultura nevidomých.

3. nadzemní podlaží

Výstava o emailu/smaltu anebo Technická herna?

 • Výstava Umění emailu/Technika Smaltu – jedinečná příležitost pohovořit s kurátorkou Pavlou Stöhrovou o výstavě a s vedoucí Metodického centra konzervace  TMB Alenou Seluckou o této technice. Výstava končí již 3. 6. 2018.
 • Technická herna – poznávejte na vlastní kůži zákonitosti fyziky. Kvíz o záhadné předměty, vždy v půl každou hodinu. Poslední ve 23.30. K dispozici funkční počítače a herní konzoly z 80. a 90. let 20. stol.
  Ve 22.00, 23.00 působivá prezentace Teslova transformátoru.

Prostory před budovou muzea – ležení bezpečnostních složek první republiky

Klub policejní historie Brno, Klub vojenské historie 43. pěší pluk a zájmový spolek Nezradíme připomenou významné události související se 100 lety republiky. Návštěvníci ještě před vstupem do muzea uvidí dva unikátní kanony (výpůjčka z Historického vojenského ústavu Praha). Např. polní kanón vz. 05/08 je typ, který výstřelem zahájil první světovou válku, podílel se na bojích na Slovensku v roce 1919 a také vypálik několik výstřelů v rámci bojů v Sudetech na podzim roku 1938. Vystavený bude také těžký kulomet  Schwarzlose, který měla ve výzbroji rakousko-uherská armáda i následně Československá armáda.  Kromě jiného představí členové  klubů uniformy nově vzniklé čs. armády. Ta  původní rakousko-uherské uniformy pozměnila kolkováním.

Dalším významným rokem z hlediska historie Československa je rok 1938. Členové klubu představí příslušníky Stráže obrany státu. Sem patřilo četnictvo, finanční stráž, policie a posily z armády. Stráž obrany státu se podílela na ochraně hranic a na udržování pořádku v pohraničních oblastech v krizovém podzimu roku 1938. V rámci prezentace těchto událostí členové klubu představí uniformy, výstroj a výzbroj Stráže obrany státu. Doplní je motocykly používané ve službě.

 

VE 23.50 UZAVŘE LETOŠNÍ MUZEJNÍ NOC V TMB SVĚTELNÁ SHOW TESLOVA TRANSFORMÁTORU!

Vstupné

Vstupné na muzejní noc 2018 – 20 Kč

Zdarma:

 • děti do 130 cm
 • držitelé průkazů ZTP a ZTP/P

Další informace

Občerstvení

Občerstvení je zajištěno ve venkovních prostorách muzea.

Doprava

Pro dopravu do Technického muzea v Brně (a zpět) můžete využít mimořádnou autobusovou linku A. Vyjíždí ze zastávky Česká a zastavuje na zastávkách Klusáčkova a Skácelova.
Její spoje budou doplňovány historickými autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně.

Upozornění

Muzeum bude v den konání muzejní noci z důvodu příprav večerního programu otevřeno pouze do 15.00. Znovu se otevře v 18.00, kdy muzejní noc začíná. Děkujeme za pochopení.

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/brnenska-muzejni-noc-tmb-2018/