Nová výstava o včelách a lidechOtevíráme pro Vás hravou výstavu o včelách a včelařství. Proč včely tančí? Proč se jim oznamovala smrt hospodáře? A za co včelaři vděčí Františku Hruškovi? To je pouze několik otázek, které návštěvníkům Technického muzea v Brně zodpoví včelí průvodkyně Medulka na výstavě O včelách a lidech.

O životě včel se návštěvníci dozvědí nejen z textů, tentokrát zpracovaných komiksovou formou, ale i prostřednictvím interaktivních prvků. Základ výstavy je zapůjčen z Vlastivědného muzea v Šumperku.

„Na výstavě se snažím postihnout i to, co mám na včelaření, ale i na celé kultuře nejradši. To, jak se do něj promítají představy, vědomosti a znalosti člověka,“ říká o výstavě její autorka Mária Kudelová. „Takže tady nechybí pranostiky jako například včelí kalendář, stará moudrá lidová přísloví o včelách i včelařích a krásná pověst o vzniku bludovského kostelíčku, za který také můžou včely,“ doplňuje pracovnice šumperského muzea.

Práci člověka ve včelíně představí sbírkové předměty používané od dávné minulosti až dodnes. Nejstarším datovaným předmětem na výstavě je hliněná nádoba na vosk z roku 1752. V interaktivní části si pak zájemci z řad dětí i dospělých budou moci vyzkoušet, jak včela sbírá med a pyl, jak krmí larvy nebo jak staví své voskové obydlí. Můžou si zahrát zábavní stolní hru, pomocí které se naučí něco o stavbě těla včely.

Nová výstava o včelách a lidech

Výstava o včelách a lidech