Vodní motory s památníkem Viktora Kaplana

water_engines_ico.gifVoda je – kromě síly lidí a hospodářských zvířat – nejstarším využívaným zdrojem energie, nesmírně důležitým a nezbytným pro počátky rozvoje techniky a průmyslu. Vodní motory si svou pozici udržely dodnes a jejich pomocí je vyráběno značné, v některých zemích dominantní, procento elektrické energie. V úvodní části expozice je dokumentována konstrukce a využití vodních kol používaných k pohonu mlýnů, dmychadel, stoup a čerpadel. Vodní kola byla postupně nahrazena vodními turbínami, které prošly za sto sedmdesát let své dosavadní existence složitým vývojem.

Starší konstrukce turbín jsou prezentovány pouze na modelech, Peltonovy, Francisovy a Kaplanovy turbíny jsou představeny velkými, většinou pohyblivými stroji. Expozice vysvětluje princip vodních motorů, jejich typů a využití, včetně problematiky kavitací, regulace chodu turbín, vodních děl s turbínami souvisejících a jejich výroby. Část expozice je věnována významnému vynálezci spjatému s brněnským prostředím, rakouskému Němci Viktoru Kaplanovi, profesoru Německé vysoké školy technické v Brně, konstruktéru nového typu vodní turbíny – turbíny Kaplanovy.

Upozorňujeme návštěvníky, že z důvodu instalace nové výstavy je od 25. 10. 2016 expozice vodních motorů uzavřená. Zůstane uzavřená i po celou dobu trvání výstavy, od dubna 2017 však budou vodní motory pro návštěvníky opět přístupné. Všechny ostatní expozice v budově muzea jsou v obvyklém provozu.

Ilustrační náhled do expozice formou 3D virtuální prohlídky od Google...

Garant a odborný pracovník

Mgr. Ondřej Merta
tel.: 541 421 426

Kontakt pro školy - Objednávky exkurzí: Mgr. Drahomíra Valentová

tel.: +420 541 421 411, +420 541 421 418 (záznamník), +420 724 756 550

ImageImage Image Image Image

Expozici podpořila a patronát nad ní převzala firma SPP CZ,
  tímto děkujeme všem našim partnerům za spolupráci.