Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v Brně

Zobrazit virtuální prohlídku – klikněte zde!


Větrný mlýn v Kuželově – národní kulturní památka

Jeden z mála dochovaných větrných mlýnů tzv. holandského typu. Byl postaven v roce 1842 a více než sto let sloužil zemědělcům z okolí. Jeho činnost ustala v roce 1946. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která jej znovu uvedla do provozuschopného stavu, ovšem už jako exponát Technického muzea v Brně.
Mlýn má kuželovitou kamennou konstrukci, která nese otočnou střechu se šindelovou krytinou a čtyřmi křídly větrného kola, upevněných na hřídeli.Mlecí zařízení je technologicky tzv. českým složením. Vedle mlýna stojí obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století. Součástí expozice je i ukázka různých nástrojů na údržbu mlýna, kterou si většinou mlynář prováděl sám. V červenci se v prostorách památky konají tradiční národopisné Horňácké slavnosti.

Větrný mlýn se nachází nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou


ADRESA A KONTAKT

Kuželov 156
696 73 Hrubá Vrbka
zobrazit na mapě...
GPS:48.8527400N, 17.4958800E

telefon: 602 438 644
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

V době, kdy je průvodce na prohlídce, není možné jej kontaktovat telefonem.
Písemné objednávky (e-mailem) prosíme minimálně s týdenním předstihem.


OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

duben, květen, říjen: soboty, neděle a svátky
9.00–12.00 / 13.00–17.00 hod.

červen–září: úterý–neděle, svátky
9.00–12.00 / 13.00–17.00 hod.

Prohlídky jsou pouze s průvodcem.
Poslední vstup do objektu je v 16.00.
Prohlídka v jiné termíny (pro min. 10 osob) je možná po předchozí domluvě na výše uvedených telefonních číslech nebo e-mailem.

Vstupné:
základní 50 Kč
snížené 25 Kč
rodinný pas 40 Kč
Podrobné informace o vstupném a slevách najdete na webových stránkách Technického muzea v Brně.


JAK SE K NÁM DOSTANETE (vzdálenost z Brna cca 120 km)

Autem: po dálnici D2, u Břeclavi odbočit na Hodonín (silnice č. 55), přes Hodonín a Strážnici do Veselí nad Moravou, zde odbočit na Hroznovou Lhotu a Hrubou Vrbku, přes ni do Kuželova
nebo z Brna přes Slavkov u Brna, Kyjov, Veselí nad Moravou (silnice č. 55), odbočit vpravo na silnici č. 54 do Blatnice pod sv. Antonínkem, zde odbočit vpravo na silnici č. 71 do Velké nad Veličkou, projet, a po přejetí místní železnice odbočit vpravo na Hrubou Vrbku. Před obcí Kuželov jsme u větrného mlýna. Parkování u objektu.
Veřejnou dopravou: Linky IDS JMK vlak R6 (Brno – Veselí nad Moravou), dále vlak S91 (Veselí nad Moravou – Velká nad Veličkou). Pak pěšky po zelené na větrný mlýn (cca 4 km) nebo bus Velká nad Veličkou – Kuželov.


AKCE V ROCE 2016

22.–24. 7. 2016 – Horňácké slavnosti (při nedělní akci je mlýn uzavřen!!!)
Tradiční velká akce pro milovníky folkloru, konaná ve Velké nad Veličkou a okolních obcích. Nedělní program probíhá přímo u Kuželovského mlýna. Přijďte zažít tuto nevšední atmosféru a objevit kouzlo zdejšího národopisného regionu!

17. 9. 2016 – Fouká vítr ze strnišť
Podzimně laděná akce pro rodiny s dětmi, při které si vyrobíte a ihned vyzkoušíte vlastního draka. Na zábavně naučných stanovištích se dozvíte o životě a práci mlynáře v malém vesnickém mlýně, prokážete znalosti mouky a výrobků z obilnin nebo zlepšíte svou kondici při závodech ve skákání v pytli. Tak větrovku na sebe a drakům zdar!


TIPY NA VÝLETY DO OKOLÍ

Bezprostřední okolí (pěšky):
CHKO Bílé Karpaty

Okolí:
Rozhledna Drahy nad Javorníkem
Rozhledny Travičná a Holý vrch u Radějova
Salaš Travičná (turistický výletní areál)
Rozhledna Radošov nad Hroznovou Lhotou (rozhledna ve tvaru číše vína)
Blatnice pod sv. Antonínkem – poutní místo
Rodný dům a pravoslavný monastýr sv. Gorazda v Hrubé Vrbce (vlastním jménem Matěj Pavlík, byl popraven za heydrichiády za skrývání atentátníků v pravoslavném  kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze)
Horňácká farma v Hrubé Vrbce (zvířata, atrakce pro děti, ekologické zemědělství)
Skanzen Strážnice
Baťův kanál

 

Větrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v BrněVětrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v BrněVětrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v Brně

Větrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v BrněVětrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v BrněVětrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v Brně

Větrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v BrněVětrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v Brně Větrný mlýn v Kuželově - Technické muzeum v Brně