Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Technické muzeum v Brně


Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – kulturní památka

Osídlení zdejší oblasti je spojeno s řádem cisterciáků ze žďárského kláštera, kteří zde zakládali hospodářské provozy. Původně středověký hamr – mechanická kovárna, měl za úkol zpracovávat železnou rudu těženou v okolí. Zanikl v 17. století. Mlýnský náhon byl poté využit pro obilní mlýn, který pracoval až do období druhé světové války. Posledními majiteli byla mlynářská rodina Brdíčků. V roce 2011 zde Technické muzeum v Brně otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení za posledních majitelů. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku, na kterém při speciálních akcích pracují kováři. Při běžných prohlídkách je návštěvníkům předváděna činnost vodního kola, potřebného pro provoz hamerského kladiva.

Památka se nachází na Českomoravské vrchovině, nedaleko města Žďár nad Sázavou, v zalesněném údolí řeky Sázavy v katastru obce Hamry nad Sázavou.


ADRESA A KONTAKT

Hamry nad Sázavou
591 01 Žďár nad Sázavou
zobrazit na mapě...
GPS:49.5661408N, 15.8785378E

telefon: 602 225 243
mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

V době, kdy je průvodce na prohlídce, není možné jej kontaktovat telefonem.
Písemné objednávky (e-mailem) prosíme minimálně s týdenním předstihem.


OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

květen–září: úterý–neděle, svátky
9.00–12.00 / 13.00–17.00 hod.

říjen: sobota, neděle, svátky
9.00–12.00 / 13.00–17.00 hod.

Prohlídky pouze s průvodcem, začínají v každou celou hodinu.
Poslední vstup do objektu je v 16.00.
Prohlídka v jiné termíny (pro min. 10 osob) je možná po předchozí domluvě na výše uvedených telefonních číslech nebo e-mailem.

Vstupné:
základní 50 Kč
snížené 25 Kč
rodinný pas 40 Kč
Podrobné informace o vstupném a slevách najdete na webových stránkách Technického muzea v Brně.


JAK SE K NÁM DOSTANETE (vzdálenost z Brna cca 80 km)

Autem: po dálnici D1 do Velké Bíteše, pak silnice č. 37 přes Křižanov do Žďáru nad Sázavou, nebo přes Kuřim, Tišnov, Nové Město na Moravě do Žďáru, pak za Žďárem u benzínové pumpy vpravo odbočit místní silnicí do obce Hamry nad Sázavou, místní část Najdek, zde odstavit auto a dále pěšky po červené značce kolem Mamuta na rozcestí Rozštípená skála, a dále po cestě na Šlakhamr (pěšky celkem cca 1 km).
Veřejnou dopravou: vlak Brno – Žďár nad Sázavou, pak pěšky (cca 6 km) nebo vlak Žďár – Havlíčkův Brod (zastávka Hamry nad Sázavou) nebo bus Žďár – Hamry nad Sázavou, pak pěšky


AKCE V ROCE 2016

7. 5. 2016 – Pohádkový Šlakhamr
Akce pro rodiny s dětmi, na které čekají zábavně naučná stanoviště inspirovaná klasickými českými pohádkami. Vždyť i spoustu řemesel, nářadí a předmětů znají děti právě z pohádek.Program doplní oblíbené ukázky kovářů, jak na ručních kovadlinách, tak na velkém, vodním kolem poháněném bucharu. Těšíme se na vás v pohádkovém údolí řeky Sázavy!

6. 8. 2016 – Retro výlet na Šlakhamr
Akce pro širokou veřejnost, jejíž hlavním cílem je připomenout letošní 55. výročí samostatné existence Technického muzea v Brně. Při programu se přeneseme několik desetiletí zpět a připomeneme si dobovou módu, potraviny, reklamu, dopravní prostředky apod. Děti se seznámí s mnoha neznámými předměty a ti starší zavzpomínají na dobu minulou. Ani tentokrát nebudou chybět kováři a řada dalších překvapení.


TIPY NA VÝLETY DO OKOLÍ

Bezprostřední okolí (pěšky):
Na Konci světa (bývalá zemská hranice Čechy/Morava)
Betonové sochy Michala Olšiaka (nedaleko Šlakhamru je Mamut, v okolí další)
Rozštípená skála (přírodní útvar)

Okolí:
CHKO Žďárské vrchy
Město Žďár nad Sázavou: Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO, zámek Kinských, muzeum, Modelové království – největší modelové kolejiště v ČR (areál KD)
Rozhledna Rosička
Velký sportovně zábavní areál u Pilské nádrže
Zábavní areál s parkovou železnicí v Polničce
Koupaliště Sázava

 

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Technické muzeum v BrněŠlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Technické muzeum v BrněŠlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Technické muzeum v BrněŠlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Technické muzeum v BrněŠlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Technické muzeum v Brně