Vzdělávací programy k stálým expozicím

Dovolujeme si vás pozvat do Technického muzea v Brně, kde jsme pro vaši školu připravili širokou škálu naučných a zábavných programů, které doprovázejí naši vyškolení lektoři.

Kontaktní osoba

Zbyněk Rederer
Objednávky prosím pište na e-mailovou adresu objednavky@tmbrno.cz.
V případě dotazů můžete volat na mobil 775 908 565 nebo pevnou linku 541 421 444. V případě, že telefon nikdo nezvedá, pracujeme zrovna s některou ze školních skupin, které přišly do muzea na program. Zkuste prosím zavolat později, nebo nás kontaktujte e-mailem, ozveme se Vám.

Vstupné

• Žáci základních škol, středních škol a učilišť platí vstupné ve výši 50 Kč na žáka
  • Žáci mateřských škol platí 20 Kč na žáka.
  • Pedagogický dozor při hromadných výpravách
    • MŠ: na každých 10 dětí 1x pedagogický dozor zdarma
    • ZŠ I. a II. stupeň a SŠ: na každých 15 žáků 1x pedagogický dozor zdarma

Vážení pedagogové,
při návštěvě muzea si děti musejí odložit batohy či větší tašky do šatny. Toto opatření chrání historické sbírkové předměty před poškozením. Zároveň se do expozic nesmí nosit potraviny a nápoje. Děkujeme vám za pochopení.

Nabídka programů

Aktuálně nabízíme

Na zeleným proutku – doprovodný program s velikonoční tematikou v Uličce řemesel
– od 1. 4. do 30. 4. 2019

Určeno pro MŠ a ZŠ

Během programu se děti dozvědí, jak Velikonoce slavili lidé na začátku 20. století, jaké zvyky a tradice dodržovali, jaké tradiční velikonoční pokrmy se připravovaly a jaké pomůcky k tomu za první republiky mohly ženy využívat. Děti budou mít možnost nakoupit v prvorepublikovém koloniálu, vyzkouší si pomlít kávu na starém kávovém mlýnku, uvidí výrobu píšťalky z vrbového proutku, vyzkouší si řehtačky apod.

Součástí programu je i velikonoční dílna, kde budou mít možnost vyrobit si Moranu (MŠ, 1.–3. třída ZŠ – kolektivní práce třídy) nebo si každý vlastnoručně uplete svou vlastní pomlázku (4.–9. třída ZŠ).

Pozn. Dílna bude součástí programu pouze do 18. 4. 2019

Dvacátým stoletím na kolech proletím

Doslova vás program provede expozicemi, které se věnují vývoji automobilů a motocyklů v průběhu 20. století převážně na našem území. V jakém autě jezdila císařská rodina, byla Morava zemí autům zaslíbenou a v čem jezdili chatařit naši rodiče a prarodiče? To vše a ještě více se můžete dozvědět v interaktivním a hravém programu, který jsme pro vás připravili. Startujte motory!

Kde: Expozice Historická vozidla, Pozor, zákruta! a Brno na dvou kolech
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ I. a II. stupeň a SŠ, VŠ

Pozor, zákruta!

Svět je hrou, s fyzikou!

Experimentuj, zkoušej a poznávej hrou! Za dotek se nepyká, za dotek se chválí, aneb chceš-li poznat na vlastní kůži fyzikální zákony, porozumět fyzice a stát se na chvíli vědcem, není lepšího místa nežli naše Technická herna!
Žáci s vystavenými exponáty pracují sami, bez lektorského doprovodu.

Kde: Technická herna
Délka programu: 60 minut, po domluvě i déle
RVP: Člověk a příroda
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ
Kapacita: max. 40 žáků

Technická herna

Protože práce šlechtí!

Chcete vidět, jak vypadalo krejčovství či kadeřnictví ve 30. letech minulého století? Jakým způsobem pracoval hodinář či zámečník ve své dílně? Ulička řemesel vás přenese do kouzelného období první republiky, kde poctivá práce něco znamenala a lidé si svou šikovností na živobytí vydělávali! Tak schválně, kdo se chce s námi vrátit v čase?

Kde: expozice Ulička řemesel
RVP: Člověk a společnost, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ

Ulička řemesel

I kdyby tisíc flašinetů!

Kdo to hraje? Kdo to zpívá? Nevidím tu muzikanty, ale v rohu hraje krásnou skladbu mechanický strojek. Že by kouzlo? Nikoli, to pouze zlaté ručičky stvořily kolovrátky, hřebíčkové stroje, orchestriony, pianoly, flašinety a další. Přijďte si poslechnout, co hrávalo kovbojům v saloonech a našim pradědům v hospůdkách u piva. Magičtí předchůdci CD a MP3 přehrávačů ožívají u nás, právě pro vás, v Salonu mechanické hudby!

Kde: expozice Salon mechanické hudby
RVP: Umění a kultura, Hudební výchova
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ

Salon mechanické hudby

Svět páry a vody

Země česká, technický to domov můj! Velká průmyslová revoluce 19. a 20. století zasáhla nejen celý svět a naši zemi, ale momentálně i naše muzeum. Že ve světě kolem vás, již projíždí jen vlaky elektrické, jimž elektřinu dodává atomová elektrárna? Nevadí, v našich expozicích Parní motory a Vodní motory se názorně dozvíte, jak fungovaly stroje parní a jak se vyráběla vodní energie. Sykot páry, pískot, rachot strojů a zurčení hnané vody… jste na správném místě za poznáním a pochopením!

Kde: expozice Parní motory a Vodní motory
RVP: Člověk a společnost, Člověk a příroda, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ I. a II. stupeň a SŠ, VŠ

Parní motory

Zažij svět nevidomých

Víte, jak náročný je svět, ve kterém se odvážně pohybují nevidomí lidé? Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži. Seznámíte se s jejich pomůckami, kulturou a propracovaným systémem. V expozici Kultura nevidomých sami vyzkoušíte, co život bez zraku znamená, jak těžké břímě si nevidomí s sebou nesou a přesto putují životem s hlavou vztyčenou!

Kde: expozice Kultura nevidomých
RVP: Informační a komunikační technologie, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: 10+ , I. a II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ

Kultura nevidomých

Programy k expozicím je možné doplnit o navazující výtvarně-technickou dílnu, kde si žáci mohou vytvořit tematicky související výrobek. Tuto dílnu je však nutné si předem dohodnout zde.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/pro-skoly/vzdelavaci-programy-k-stalym-expozicim/