Vzdělávací programy k stálým expozicím

Dovolujeme si vás pozvat do Technického muzea v Brně, kde jsme pro vaši školu připravili širokou škálu naučných a zábavných programů, které doprovázejí naši vyškolení lektoři.

Na programy k expozicím navazují i výtvarně-technické dílny, kde si žáci mohou vytvořit tematicky související výrobek.

Programy a prohlídky prosím objednávejte předem telefonicky nebo e-mailem.

Kontaktní osoba

Mgr. Drahomíra Valentová
Objednávky prosím volejte ve všední dny – přednostně na mobil 724 756 550
případně na pevnou linku 541 421 418 (i záznamník)
e-mail: valentova@tmbrno.cz

Vstupné

• Žáci základních škol, středních škol a učilišť platí vstupné ve výši 50 Kč na žáka
  • Žáci mateřských škol platí 20 Kč na žáka.
  • Pedagogický dozor při hromadných výpravách
    • MŠ: na každých 10 dětí 1x pedagogický dozor zdarma
    • ZŠ I. a II. stupeň a SŠ: na každých 15 žáků 1x pedagogický dozor zdarma

Nabídka programů

Dvacátým stoletím na kolech proletím
od 27.2.2018

A to doslova a do písmene, v naší nově otevřené a doplněné expozici věnované vývoji automobilů převážně na našem území. V jakém autě jezdila císařská rodina, byla Morava zemí autům zaslíbenou a v čem jezdili na „čundr“ naši rodiče? To vše se dozvíte v interaktivním a zbrusu novém hravém programu, který jsme pro vás připravili k nové expozici Pozor, zákruta!. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Získejte i vy řidičský průkaz z technického muzea v naší historické autoškole!
Startujte motory!

Kde: Expozice Historická vozidla, Brno na dvou kolech
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ I. a II. stupeň a SŠ, VŠ

Pozor, zákruta! – nová expozice

Osvědčená klasika

Svět je hrou, s fyzikou!

Experimentuj, zkoušej a poznávej hrou! Za dotek se nepyká, za dotek se chválí, aneb chceš-li poznat na vlastní kůži fyzikální zákony, porozumět fyzice a stát se na chvíli vědcem, není lepšího místa nežli naše Technická herna!

Kde: Technická herna
Délka programu: 45 minut, po domluvě i déle
RVP: Člověk a příroda
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ

Technická herna

Protože práce šlechtí!

Chcete vidět, jak vypadalo krejčovství či kadeřnictví ve 30. letech minulého století? Jakým způsobem pracoval hodinář či zámečník ve své dílně? Ulička řemesel vás přenese do kouzelného období první republiky, kde poctivá práce něco znamenala a lidé si svou šikovností na živobytí vydělávali! Tak schválně, kdo se chce s námi vrátit v čase?

Kde: expozice Ulička řemesel
RVP: Člověk a společnost, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ

Ulička řemesel

I kdyby tisíc flašinetů!

Kdo to hraje? Kdo to zpívá? Nevidím tu muzikanty, ale v rohu hraje krásnou skladbu mechanický strojek. Že by kouzlo? Nikoli, to pouze zlaté ručičky stvořily kolovrátky, hřebíčkové stroje, orchestriony, pianoly, flašinety a další. Přijďte si poslechnout, co hrávalo kovbojům v saloonech a našim pradědům v hospůdkách u piva. Magičtí předchůdci CD a MP3 přehrávačů ožívají u nás, právě pro vás, v Salonu mechanické hudby!

Kde: expozice Salon mechanické hudby
RVP: Umění a kultura, Hudební výchova
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ, I. a II. stupeň ZŠ a SŠ

Salon mechanické hudby

Svět páry a vody

Země česká, technický to domov můj! Velká průmyslová revoluce 19. a 20. století zasáhla nejen celý svět a naši zemi, ale momentálně i naše muzeum. Že ve světě kolem vás, již projíždí jen vlaky elektrické, jimž elektřinu dodává atomová elektrárna? Nevadí, v našich expozicích Parní motory a Vodní motory se názorně dozvíte, jak fungovaly stroje parní a jak se vyráběla vodní energie. Sykot páry, pískot, rachot strojů a zurčení hnané vody… jste na správném místě za poznáním a pochopením!

Kde: expozice Parní motory a Vodní motory
Délka programu: 45–60 minut
RVP: Člověk a společnost, Člověk a příroda, Člověk a svět práce
Doporučený věk: 5-16 let, MŠ, ZŠ I. a II. stupeň a SŠ, VŠ

Parní motory

Zažij svět nevidomých

Víte, jak náročný je svět, ve kterém se odvážně pohybují nevidomí lidé? Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži. Seznámíte se s jejich pomůckami, kulturou a propracovaným systémem. V expozici Kultura nevidomých sami vyzkoušíte, co život bez zraku znamená, jak těžké břímě si nevidomí s sebou nesou a přesto putují životem s hlavou vztyčenou!

Kde: expozice Kultura nevidomých
RVP: Informační a komunikační technologie, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: 10+ , I. a II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ

Kultura nevidomých

Slyším, vidím, rozumím!

Aneb průřez historií sdělovací techniky od nejstarších „tamtamů“, prvních telefonů a telegrafů až po moderní přístroje pro přenos obrazu a zvuku jakožto televize a internet. Vždy se říkávalo, že bez spojení není velení. Pojďme tedy v expozici Od tamtamu k internetu společně poznávat, co je na tom pravdy a jak vlastně dříve takové spojení a získávání informací vypadalo.

Kde: expozice Od tamtamu k internetu.
RVP: Informační a komunikační technologie
Doporučený věk: 12+ , II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ

Od tamtamu k internetu

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/pro-skoly/vzdelavaci-programy-k-stalym-expozicim/