S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem
každoroční putování po technických památkách, určené pro rodiny s dětmi

Památky

Šroubek a Matička vás zvou na cesty. Sbalte batůžek, nasedněte do auta či do vlaku a vypravte se na výlet. Zažijete na něm zábavu i poznání a na vlastní kůži zjistíte, jak klape mlýn, jak tlusté byly zdi pevnosti nebo jak je těžké ukovat hřebík. Přejeme vám spousty pěkných zážitků!

Technické muzeum v Brně kromě své odborné činnosti nezapomíná ani na děti. Maskoty těchto aktivit jsou dvě kreslené postavičky – Šroubek a Matička. Kromě hlavní budovy v Brně se snažíme nejmenším návštěvníkům přiblížit také technické památky ve správě muzea, které se nacházejí mimo Brno, a nabízejí tedy možnost sobotního celodenního výletu. V roce 2015 byly dětské aktivity na památkách zahrnuty do projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, který podpořilo Ministerstvo kultury. Projekt se osvědčil a v proto jej Technické muzeum v Brně realizuje každý rok.

Pokud tedy máte děti a chtěli byste jim ukázat, jak vypadá mlýn, kovárna nebo vojenský bunkr a máte obavy, že to na ně bude příliš těžké a složité, je tento projekt určen právě vám. Šroubek a Matička si pro děti připravili speciální akce na památkách. Jejich součástí jsou hravá stanoviště s aktivitami, určenými převážně malým návštěvníkům. To ale nevylučuje, že si zde mohou věci vyzkoušet i dospělí. Naopak. Vítáme zapojení celé rodiny. Stanoviště buď korespondují přímo s památkou, nebo jsou na určité ucelené téma. Snažíme se kombinovat aktivity znalostní a paměťové s pohybovými a jemně motorickými.
Pokud to jde, je navíc památka oživena, aby byla představa o objektu, jeho využití a jeho obsluze co nejbarvitější. Na kovárnách tedy můžete obdivovat práci kovářů, na huti sledovat tavby železné rudy, ve vojenském objektu potkat vojáky v uniformách. Pouze v případě mlýnů přímé oživení z bezpečnostních důvodů provést nelze. Protože tyto provozy bývaly velmi nebezpečné a není možné je spouštět při volném pohybu návštěvníků, snažíme se o to tedy alespoň v omezeném režimu. Kromě vlastního oživení památky mnohdy nabízíme další doprovodné aktivity, spolupracujeme i s dalšími subjekty a organizacemi.

Abyste si připadali jako opravdoví cestovatelé, máme pro vás připraven Cestovní pas po památkách. Na všech našich památkách můžete při návštěvě získat razítko. Za pět nebo šest sesbíraných razítek vás čeká odměna v podobě volné rodinné vstupenky do hlavní budovy v Brně a drobných dárečků (vstupenku lze vyzvednout od září do listopadu na hlavní pokladně v Brně, platí do února následujícího roku). Sbírat můžete i pamětní medailičky se Šroubkem a Matičkou na jedné straně a konkrétní památkou na straně druhé.

POZOR: Památky jsou přístupné pouze v turistické sezóně!

Mgr. Alena Najbertová, garant projetu
najbertova@tmbrno.cz

Byli jste už na některé z akcí v rámci našeho putování? Budeme moc rádi, když nám napíšete, jak se vám program se Šroubkem a Matičkou líbil, popř. co máme ještě vylepšit. Psát můžete na e-mail najbertova@tmbrno.cz. Děkujeme 🙂

Fotky z akcí, archiv TMB