Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově
Pěchotní srub s původní výzbrojí a výbavou, kterou zde armáda používala v letech 1960–1999
25 / 50 Kč

Památky

základní: 50 Kč
zlevněné: 25 Kč
Rodinný pas: 40 Kč

Podrobné informace o slevách

Otevírací doba

Otevíráme 12. 5. 2020 v omezeném provozu – prohlídka exteriérů s výkladem průvodce, možnost zakoupit suvenýry. Zároveň návštěvníky  prosíme o dodržování opatření uvedených níže. Děkujeme.

duben, květen, říjen:
soboty, neděle a svátky
9.00–12.00 / 13.00–17.00
poslední vstup v 16.00
Prohlídka v jiné termíny (min. 10 osob) je možná po předchozí domluvě.

červen–září:
úterý–neděle, svátky∗
9.00–12.00 / 13.00–17.00
poslední vstup v 16.00
∗Připadne-li svátek na pondělí, zavíracím dnem bude úterý následující po tomto svátku.

e-mail: satovsrub@tmbrno.cz

Areál československého opevnění v Šatově
671 22 Šatov

GPS: 48.7876936N, 16.0153381E
zobrazit na mapě

Podle usnesení vlády č. 224 ze dne 30. 4. 2020 o přijetí krizového opatření k zahájení provozu památek na základě dodržování restriktivních opatření v souvislosti se šířením nemoci koronaviru (SARS COV-2) byla přijata tato opatření:

• návštěva památky je na vlastní riziko, muzeum neručí za zdravotní stav všech návštěvníků. Je důrazně doporučeno zvážit návštěvu památky, především pokud návštěvník patří ze zdravotního hlediska k rizikové skupině obyvatel náchylné k nakažení.
  • je zakázán vstup osobám podléhajícím karanténě a vykazujícím zdravotní obtíže
  • je zakázán vstup osobám bez ochrany horních cest dýchacích
  • u vstupu do památky je povinná dezinfekce rukou
  • je nařízena povinnost dodržovat rozestupy 2 m
  • je zakázáno shlukování osob u pokladny, ve výstavních i ostatních prostorách objektu i v celém areálu památky
  • zákaz používání interaktivních prvků k expozicím
  • množství návštěvníků v interiéru památky je regulováno  – s ohledem na dodržení vymezení prostoru 10 m² / osoba – maximální počet osob je stanoven na 10
  • byl omezen provoz odpočinkových zón
  • použité ochranné prostředky odkládat výhradně do označených odpadkových košů k tomu určených

Areál československého opevnění a železné opony v Šatově

Také na jižní hranici Československa vznikala v letech 1935–1938 soustava opevnění. Skládala se z objektů těžkého opevnění – pěchotních srubů a lehkého opevnění, tzv. řopíků. Některé objekty byly armádou využívány i v poválečném období. Technické muzeum v Brně od roku 2006 provozuje pěchotní srub MJ – S3 Zahrada, kde probíhají pravidelné prohlídky s průvodcem. Srub je uveden do podoby z osmdesátých let. Je vybaven původní výzbrojí a výbavou, kterou zde armáda používala v letech 1960 – 1999, včetně dvou pevnostních kanónů vz. 44/59.

V Areálu čs. opevnění dále můžete vidět řopík vz. 37, protitankové a protipěchotní překážky či závoru Ippen s hraničním sloupem. Instalovány jsou i exponáty dokumentující historii železné opony z let 1948 – 1989, a to strážní věž bývalé Pohraniční stráže či repliky signální stěny a EZOH (zlektrického zařízení ochrany hranic).

Při speciálních akcích bývá srub oživován vojenskou posádkou v podání členů klubů vojenské historie.

Šatov se nachází na jižní Moravě, blízko hranic s Rakouskem, jižně od města Znojma.

Akce na památce v roce 2020

4. 4. 2020
V uniformě ve službách vlasti – program pro rodiny s dětmi – AKCE ZRUŠENA

Tipy na výlety v okolí

• Vinařská obec Šatov –vinařská turistika
  • Malovaný sklep v Šatově
  • Sklepní labyrint pana Šušláka v Šatově
  • Vodní mlýn ve Slupi – národní kulturní památka ve správě Technického muzea v Brně
  • Město Znojmo (rotunda sv. Kateřiny, hrad, muzeum, podzemí, věž, kostely, muzeum motorismu atd.)
  • Loucký klášter u Znojma – návštěvnické centrum Znovínu Znojmo
  • NP Podyjí
  • Historická vinice Šobes
  • Replika hraničního sloupu v Jaroslavicích

Kde památku najdete?

Jak se k nám dostanete

Autem

silnice č. 53 Brno – Znojmo, ve Znojmě po silnici č. 38 směr Hatě, na okraji Znojma odbočit doprava na silnici č. 413 směr Retz, po průjezdu obcí Havraníky odbočit vlevo do Šatova, zde po šipkách bunkr. Možnost parkování omezena, zejména v době konání akcí používejte prosím parkoviště v obci a pokračujte pěšky.

Veřejnou dopravou

bus Brno – Znojmo, ve Znojmě přestup na bus Znojmo – Šatov (zastávka Obecní úřad) nebo vlak Znojmo – Retz (zastávka Šatov)

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/pamatky/areal-cs-opevneni-a-zelezne-opony-satov/