Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově
Pěchotní srub s původní výzbrojí a výbavou, kterou zde armáda používala v letech 1960–1999
30 / 60 Kč

Památky

základní: 60 Kč
*zlevněné: 30 Kč
Rodinný pas: 48 Kč
Na pokladně je možné platit pouze v hotovosti.

*zlevněné a volné vstupné
(podle pravidel pro vstup do hlavní budovy)

duben, květen, říjen:
soboty, neděle a svátky
9.00–12.00 / 13.00–17.00
poslední vstup v 16.00
Prohlídka v jiné termíny (min. 10 osob) je možná po předchozí domluvě.

červen–září:
středa–neděle, svátky∗
9.00–12.00 / 13.00–17.00
poslední vstup v 16.00
∗Připadne-li svátek na pondělí nebo úterý, zavíracím dnem bude středa následující po tomto svátku.

e-mail: satovsrub@tmbrno.cz

Areál československého opevnění v Šatově
671 22 Šatov

GPS: 48.7876936N, 16.0153381E
zobrazit na mapě

Do objektu srubu
není dovoleno vstupovat se psy.
Viz návšt. řád památky.

Jako projev solidarity s občany Ukrajiny nabízí Technické muzeum v Brně všem dospělým osobám s ukrajinskou státní příslušností po předložení cestovního pasu na pokladně  památky zlevněné vstupné. Všem dětem a studentům do 18 let s ukrajinskou státní příslušností po předložení jejich cestovního pasu nebo v doprovodu dospělé osoby, která se již pasem prokázala, poskytuje muzeum na tuto památku vstupné zdarma.

На знак солідарності з громадянами України Технічний музей у Брно пропонує всім дорослим з українським громадянством пільговий вхід до технічної пам’ятки при пред’явленні паспорта. Всі діти та студенти до 18 років з українським громадянством можуть відвідувати пам’ятник безкоштовно за умови пред’явлення паспорта або в супроводі дорослого, який вже пред’явив паспорт.

Areál československého opevnění a železné opony v Šatově

Také na jižní hranici Československa vznikala v letech 1935–1938 soustava opevnění. Skládala se z objektů těžkého opevnění – pěchotních srubů a lehkého opevnění, tzv. řopíků. Některé objekty byly armádou využívány i v poválečném období. Technické muzeum v Brně od roku 2006 provozuje pěchotní srub MJ – S3 Zahrada, kde probíhají pravidelné prohlídky s průvodcem. Srub je uveden do podoby z osmdesátých let. Je vybaven původní výzbrojí a výbavou, kterou zde armáda používala v letech 1960–1999, včetně dvou pevnostních kanónů vz. 44/59.

V Areálu čs. opevnění a železné opony dále můžete vidět řopík vz. 37, protitankové a protipěchotní překážky či závoru Ippen s hraničním sloupem. Instalovány jsou i exponáty dokumentující historii železné opony z let 1948–1989, a to strážní věž bývalé Pohraniční stráže či replika signální stěny a EZOH (elektrické zařízení ochrany hranic).

Při speciálních akcích bývá srub oživován vojenskou posádkou v podání členů klubů vojenské historie.

Šatov se nachází na jižní Moravě, blízko hranic s Rakouskem, jižně od města Znojma.

Akce na památce v roce 2024

8. 6. 2024
Nepřítel naslouchá – akce pro rodiny s dětmi a širokou veřejnost

Den pevnostních muzeí jižní Moravy 2024 – akce pro širokou veřejnost

Tipy na výlety v okolí

• Vinařská obec Šatov –vinařská turistika
  • Malovaný sklep v Šatově
  • Sklepní labyrint pana Šušláka v Šatově
  • Vodní mlýn ve Slupi – národní kulturní památka ve správě Technického muzea v Brně
  • Město Znojmo (rotunda sv. Kateřiny, hrad, muzeum, podzemí, věž, kostely, muzeum motorismu atd.)
  • Loucký klášter u Znojma – návštěvnické centrum Znovínu Znojmo
  • NP Podyjí
  • Historická vinice Šobes
  • Replika hraničního sloupu v Jaroslavicích

Kde památku najdete?

Autem

silnice č. 53 Brno – Znojmo, ve Znojmě po silnici č. 38 směr Hatě, na okraji Znojma odbočit doprava na silnici č. 413 směr Retz, po průjezdu obcí Havraníky odbočit vlevo do Šatova, zde po šipkách bunkr. Možnost parkování omezena, zejména v době konání akcí používejte prosím parkoviště v obci a pokračujte pěšky.

Veřejnou dopravou

bus Brno – Znojmo, ve Znojmě přestup na bus Znojmo – Šatov (zastávka Obecní úřad) nebo vlak Znojmo – Retz (zastávka Šatov)

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/pamatky/areal-cs-opevneni-a-zelezne-opony-satov/