Vybraná „technická“ výročí

Tento seznam je pouze výběrem některých významných výročí, nikoliv jejich úplným výčtem. Připomínáme si jimi důležité osobnosti a mezníky, které měly zásadní význam v rozvoji technických oborů.
(zdroj: Wikepedia)

 

27. 3. 1845 – se narodil Wilhelm Conrad Röntgen, německý vědec, který v roce 1901 obdržel Nobelovu cenu za objev rentgenového záření. Na základě svých pokusů v roce 1895 zveřejnil předběžnou zprávu o novém druhu paprsků, které označil jako paprsky X. Ty posléze jeho kolegové pojmenovali jeho jménem. Rentgenové záření je formou elektromagnetického záření o vlnových délkách 10 nanometrů až 1 pikometr.

10. 3. 1876 – Pane Watsone, přijďte sem. Potřebuji vás – to jsou první věty na světě, které uslyšel v telefonním aparátu pomocník Alexandera Grahama Bella. Bell podal žádost o patent na vynález telefonu v polovině února tohoto roku. Přístroj ještě neuměl přenášet hlas. O necelý měsíc později po dalších vylepšeních se přenos hlasu dne 10. 3. 1876 povedl. Bell – profesor fyziologie orgánů řeči a fyziky, který se narodil 3. 3. 1847, nabídl svůj telefon americké a britské vládě. Britský poštovní úřad odpověděl, že Američané snad takovou věc potřebují, ale Angličané předávají zprávy pomocí malých chlapců, kteří přenášejí listy mezi adresáty.

4. 3. 1877 – Emil  Berliner vynalezl mikrofon, tedy zařízení na přeměnu akustického signálu na signál elektrický. Američan německého původu prodal svůj patent Bell Telephone Company.  Mezi jeho vynálezy patří i gramofon.  Jako první zachytil hlas do zinkové gramofonové desky.

28. 2. 1782 – narození  českého mechanika a konstruktéra Josefa Božka, který zprovoznil  první parovůz  v českých zemích. Mimo jiné se věnoval konstrukci čerpadel pro vodárny, vagónů pro první koněspřežnou železnici, zhotovil soubor modelů hodinových kroků nejprogresivnějších systémů tehdejší doby pro polytechniku. Jeho přesné kyvadlové hodiny pro hvězdárnu Klementina sloužily od roku 1812 do roku 1984 v Astronomickém ústavu v Praze. A také  pro knížete Ypsilantiho sestrojil pohyblivou protézu.

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@technicalmuseum.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/media/vybrana-technicka-vyroci/

Please leave this field empty.