Tenkrát na Měsíci

Výstava Tenkrát na Měsíci

V červenci 1969 se svět navždy změnil: člověk se prošel po Měsíci

28. 5. 2019

K oslavám padesátého výročí této přelomové události se Technické muzeum v Brně připojuje menší výstavou Tenkrát na Měsíci. Její součástí jsou například originální podpisy všech pozemšťanů, kteří se prošli po Měsíci, nebo replika podvozku výsadkového modulu se žebříkem, z něhož Neil Armstrong sestoupil na povrch Měsíce a učinil slavný „malý krok pro člověka…“ Pro veřejnost se výstava otevře v úterý 4. června 2019.

Neil Armstrong, Edwin „Buzz“ Aldrin a Michael Collins odstartovali v lodi Apollo 11 dne 16. července 1969. V programu Apollo to byl pátý pilotovaný let a třetí cesta k Měsíci. O tři dny později vstoupili na oběžnou dráhu Měsíce a 20. července Neil Armstrong a Edwin Aldrin přistáli na jeho povrchu. Společně se pak prošli jako první lidé po Měsíci.

Na výstavě Tenkrát na Měsíci budou k vidění desítky unikátních fotografií, mnohé v Česku publikované poprvé. Součástí výstavy jsou i podpisy všech dvanácti astronautů, kteří měli tu čest stanout na Měsíci. „Amerických prezidentů je 45, papežů 266, ale astronautů, kteří se prošli po Měsíci, jen dvanáct,“ komentuje garant výstavy Tomáš Přibyl. „Je to nejexkluzivnější klub v historii lidstva. A my ho návštěvníkům můžeme prezentovat na jednom místě.“

Výstavu Tenkrát na Měsíci doplní doprovodný program, například série přednášek. První se uskuteční hned v úterý 4. června v prostorách TMB a její součástí bude prohlídka výstavy s kurátorem. Prohlídka začne v 16.30 a přednáška s názvem Tenkrát na Měsíci aneb největší výzvy programu Apollo v 17.00. Vstup je zdarma, ale protože je počet míst omezený, bude možný pouze po předchozí registraci na emailu pribyl@tmbrno.cz

Další přednáška s názvem Dobytí Měsíce aneb Apollo 11 tajemství zbavené se uskuteční 16. července, tedy v den, kdy Apollo 11 odstartovalo. V úterý 24. září pak bude přednáška Program Apollo: velké plány, skromná realita také od 17.00.

Technické muzeum v Brně vydá při příležitosti výročí trojici pamětních medailí. Dvě budou v běžném prodeji. Třetí bude možné získat na přednáškách doprovodného programu.

Výstava Tenkrát na Měsíci potrvá do konce září.

Název výstavy: Tenkrát na Měsíci
Doba trvání: 4. 6. – 29. 9. 2019
Vernisáž výstavy: 3. 6. v  17.00, Technické muzeum v Brně

Tomáš Přibyl | garant výstavy Tenkrát na Měsíci