Až na KOST!

Výstava o stavbě, funkcích a náhradách kostí

29. 5. 2019

Kosti – jeden z nejdůležitějších stavebních prvků lidského těla je téma výstavy, kterou Technické muzeum v Brně otevře začátkem června. Zábavnou a interaktivní formou chce veřejnost seznámit se stavbou a funkcí kostí, se způsobem jejich léčby a taktéž přiblížit medicínský pokrok při vývoji kostních náhrad. Výstava je především zaměřena na materiály, které jsou pro náhrady kostí vyvíjeny a v praxi používány. Návštěvníkovi přiblíží také přístupy a metody tohoto vývoje od historie po současnost.

Výstava je členěna do vzájemně souvisejících částí. V první, biologické části bude popsána stavba kosti pozorovatelná okem a pod mikroskopem, dále budou demonstrovány na skutečných lidských kostech biomechanické vlastnosti kostní tkáně. Ve spolupráci s Národním muzeem, Moravským zemským muzeem a Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity budou vystaveny antropologické nálezy, kterými budou ilustrovány historické přístupy k léčbě různých kostních onemocnění.

Hlavní část výstavy se pak bude zabývat vývojem kostních implantátů – náhrady z minulosti budou konfrontovány s těmi současnými. Tato část uceleně popíše vývoj poznání v oblasti kostního inženýrství a ukáže, na základě jakých znalostí se odvíjely první snahy o vývoj materiálů a o konstrukce implantátů od počátku devatenáctého století až po současnost, kdy je vývoj založen na nových znalostech a technologiích. Vývoje takových materiálů se účastní početné týmy odborníků. K vidění budou současné náhrady například ramenních, kolenních a kyčelních kloubů či anatomické modely v životní velikosti. Na výstavě si návštěvník bude moci prohlédnout rentgenové snímky kostních onemocnění. Na skutečných kostech bude moci zase poznávat jeden ze způsobů léčby poranění – např. dlahování či prodlužování kostí.

Do výstavy je umístěno i několik zábavních stanovišť pro děti i dospělé. Poskládat si bude možné „kostlivce“ nebo pomocí interaktivních puzzle celou kost na jejím histologickém průřezu. Připravené jsou kvízy a hry, poznávat bude možné například lidské tělo v číslech. Zájemci budou moci poznávat také rentgenové snímky a za odměnu se pak vyfotit s „RTG kostrou“. Výstavu Technické muzeum v Brně otevře v úterý 4. června, veřejnost ji bude moci navštívit do 29. září 2019.

Název výstavy: Až na KOST!
Autoři výstavy:

Ing. Tomáš Suchý, Ph.D., Akademie věd České republiky
Ing. Lucie Vištejnová, Ph.D., Lékařská fakulta v Plzni – Univerzita Karlova

Doba trvání: 4. 6. – 22. 9. 2019
Vernisáž výstavy: 3. 6. v  17.00, Technické muzeum v Brně

Radek Slabotínský | garant výstavy Až na KOST!
slabotinsky@tmbrno.cz | 603 769 118

Až na KOST! (doc)

Až na KOST! (pdf)

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/tz-az-na-kost/