Louis Braille – tvůrce šestibodového písma

Louis Braille – tvůrce šestibodového písma

Výstava k 210. výročí narození tvůrce písma pro nevidomé představí poprvé dar švýcarského slepeckého muzea pro TMB – rafigraf, který používal sám Braille, a unikátní vývojový prototyp přístroje, jenž ulehčí výuku a užívání Brailleova písma – tzv. tublet.

Šest bodů ve dvou sloupcích po třech – to je definice Brailleova písma a zároveň i nedělitelná součást života některých lidí kolem nás. Těch, kteří trpí zrakovým postižením, či jejich příbuzných. Pomocí speciálního písma, které vzniklo téměř před sto lety, tak mohou nevidomí komunikovat a vést plnohodnotný život. Oddělení slepecké historie TMB připravilo výstavu k 210. výročí narození tvůrce písma pro nevidomé. Výstava bude otevřena od 8. ledna.

Louis Braille, francouzský tvůrce a učitel, přišel jako malý chlapec nešťastnou náhodou při hře o zrak. Jako dvanáctiletý se setkal s vojákem Charlesem Barbierem de la Serre, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu ke čtení za tmy. Tato abeceda obsahovala 12 vystouplých teček. Byla však náročná a obtížně čitelná. Mladého chlapce abeceda nadchla a začal ji přizpůsobovat pro potřeby nevidomých. V patnácti letech tak Braille vytvořil písmo, které dodnes umožňuje vzdělávání nevidomých a těžce slabozrakých na celém světě.

V prostorách výstavy budou mít návštěvníci mimo jiné možnost poprvé si prohlédnout přístroj – rafigraf. Jedná se o speciální psací stroj pro nevidomé (doslovný překlad: deska na psaní s mechanickým zařízením pro tisk černého písma), který zkonstruoval v roce 1839 spolužák a přítel Louise Braillea Daniel Foucault. TMB jej získalo v roce 2017 od Slepeckého muzea v Bernu. Podle informací od dárce tento rafigraf používal sám Braille. Přístroj se dostal do bernského muzea v roce 1961 z pozůstalosti sbírky pana Theodora Stauba z Curychu.

Další skutečnou novinkou, první prezentace v ČR, představí výstava vývojový prototyp pod názvem tublet – jedinečné vzdělávací terapeutické zařízení pro nácvik čtení a psaní Brailleova písma.  Jedná se o inovační technologii zájmového spolku TRNKA ze Slovenska, která umožní nevidomým učit se Brailleovo písmo bez pomoci lektora.

„V podstatě se jedná  o elektronický slabikář,“ vysvětluje použití  tubletu  předseda spolku a iniciátor vzniku tubletu  Karol Trnka, „kde se po nahmatání písmena a jeho stlačení  z reproduktoru ozve název příslušného písmene. Následně uživatel totéž písmo vyťuká pomocí Brailleova šestibodu a hlas mu oznámí, zda písmeno napsal správně.“

V současné době spolek TRNKA spolupracuje s  Ústavem automatizace a měřicí techniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně na aktualizované verzi tubletu.

Zároveň si budou moci na výstavě návštěvníci díky spolku TRNKA prohlédnout a vyzkoušet  další unikát – knihu zapůjčenou z řeckokatolického historického kostela ve Staré Ľubovni. Tato kniha nevidomým umožňuje prohlídku interiéru kostelíka bez průvodce.

Výstavu doprovází interaktivní koutek, v němž si zájemci budou moci vyzkoušet hry pro nevidomé a poznávat, k čemu nevidomí používají vybrané předměty.
Výstava s názvem Louis Braille – tvůrce šestibodového písma potrvá v Technickém muzeu v Brně do 25. 2. 2019.

Výstava:  Louis Braille – tvůrce šestibodového písma
Místo konání: Technické muzeum v Brně
Doba trvání: od 8. 1. 2019 do 25. 2. 2019

Kontakt pro média:
kurátorka výstavy Eliška Hluší, vedoucí Oddělení slepecké historie TMB
hlusi@tmbrno.cz / +420 724 214 864
za zájmový spolek TRNKA, Karol Trnka / +421 915 745 190

Výstava se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

             

 

 


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Louis Braille – tvůrce šestibodového písma (doc) 3. 1. 2019

Louis Braille – tvůrce šestibodového písma (pdf) 3. 1. 2019

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/louis-braille-tz/