Brno Revival 2019

s pojízdným předchůdcem automobilů

Poslední červnový víkend na BVV

25. 6. 2019

Od roku 1935 do roku 1967 se konaly přímo v areálu brněnského veletrhu motoristické závody. Pod názvem Brno Revival se toto retro motoristické klání vrátilo zpět v roce 2014. Letos se koná jeho čtvrtý ročník – poslední červnový víkend – a Technické muzeum v Brně bude stejně jako vloni při tom. Hlavním organizátorem akce je Československý automobilový klub pro Moravu a Slezsko, z. s.

„Brno Revival  – festival rychlosti mezi pavilony představuje krásu sportovních a závodních vozidel v pohybu,“ shrnuje festival do jedné věty Karel Kupka předseda klubu. „Na trati, kde se  před  více než 50 lety konaly závody, se představí v krátkých jízdách různé kategorie vozidel.“ Návštěvníci si budou moci vychutnat např. jízdy motocyklů od roku výroby 1928 a automobilů od roku 1924.

„Technické muzeum v Brně se zúčastní závodů Brno Revival  2019 dvěma vozy,“ říká kurátorka oboru  Historická vozidla a spalovací motory TMB Sylvie Zouharová Dyková, „Jedná se o Škodu 136 L-A Favorit a Škodu 120 S Ralley. Škoda 136L-A Favorit, kterou si také budou moci návštěvníci prohlédnout v rámci  výstavy v pavilonu A,  je jedním z deseti kusů série továrních vozů vyrobených v AZNP Mladá Boleslav jako příspěvek továrny pro tehdejší špičkové svazarmovské jezdce. Vůz byl původně zakoupen pro jezdce Josefa Sivíka do Zlína a byl poprvé nasazen na Rallye Valašská zima v roce 1990. Mnoho let s ním pak startoval na všech podnicích Mistrovství republiky i v zahraniční. Poté byl vůz ve vlastnictví mnoha dalších jezdců (např.: Březíka, Žaloudka, Sedláčka, Halvy, Vrátníčka).  Tyto sportovní vozy se lišily od továrního provedení v maličkostech, zejména ve výkonu motoru. Na svou dobu to však byl vrchol v československém  rallye  sportu,“ pokračuje  S. Zouharová Dyková.  „V rámci výstavy představíme také repliku Karl Benz Patent-Motorwagen, což je vlastně předchůdce automobilů se spalovacím motorem. Tento exponát uvidí návštěvníci rovněž v pohybu.“

Součástí akce Brno Revival  bude také  výstava současných a dobových vozidel, doplňků a služeb, a to také v pavilonu A. Pro návštěvníky bude na přilehlých venkovních plochách pavilonu A připravena burza. Na náměstíčku před první  bránou si budou moci návštěvníci prohlédnout výstavu historických vozidel do roku 1990.

Brno Revival, festival rychlosti mezi pavilony se koná  poslední víkend v červnu, 29.–30. 6. 2019,
na brněnském výstavišti. V sobotu od 9.00 do 19.00 a v neděli od 8.00 do 18.00.

Kontakty pro média:

za TMB Sylvie Zouharová Dyková
770 184 616, dykova@tmbrno.cz

Za Československý automotoklub pro Moravu a Slezsko
předseda Karel Kupka, +420 545 242 605

Akreditace pro novináře

Brno Revival 2019 (doc)

Brno Revival 2019 (pdf)

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/brno-revival-2019/