Akce TMB v rámci letošní mezinárodní přehlídky ohňostrojů

K výročí 100 let československého leteckého průmyslu  a  40 let československé kosmonautiky připravuje Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno, Asociací leteckých výrobců ČR a společností SNIP & Co akci, která se uskuteční v centru města – na náměstí Svobody a na Moravském náměstí. Bude součástí Zábavy pod hradbami (15.–17. 6. 2018), která se koná v rámci 21. ročníku mezinárodní přehlídky ohňostrojů Starobrno Ignis  Brunensis (25. 5. – 17.6.).

Stejně jako si v tomto roce připomínáme 100 let od vzniku samostatného Československa, můžeme připomenout také 100 let leteckého průmyslu, který vznikal téměř souběžně se vznikem nové republiky. Na náměstí Svobody od 15. do 17. 6. si budou moci zájemci prohlédnout letadla a panelovou výstavu o historii československého a českého letectví (spolupráce TMB s Asociací leteckých výrobců ČR). Návštěvníci si budou moci např. prohlédnout turistický letoun LET L-200 Morava či lehký vrtulník NA-40 Bongo. Jedná se o lehký dvoumístný dvoumotorový vrtulník bez ocasního vyrovnávacího rotoru. Součástí bude také část panelové výstavy TMB  Vladimír Remek – cesta ke hvězdám. V přilehlém stanu budou k vidění trojrozměrné předměty spojené s letectvím a kosmonautikou.

Na Moravském náměstí se během závěrečného festivalového víkendu v daných dnech  uskuteční přehlídka automobilové techniky, která je s letectvím spojená. Jedná se o techniku, jež byla používaná zejména na vojenských letištích. Například to bude Praga V3S BASA-II-L Mobilní komplet pro vrtulníkové letky či Praga V3S OZ-88 Odmrazovací zařízení. Zajímavostí bude také vojenská pekárna, ve které se na místě bude péct vojenský chléb.

V rámci Dětských dnů uprostřed Evropy chystá TMB na  sobotu 16. 6. ve svých prostorách v Brně – Králově Poli tradiční Dětský den. I když se jedná o pravidelnou akci, její náplň se rok od roku mění.  Letos má Dětský den v TMB podtitul Věda hrou aneb hrátky s chemií a fyzikou. „Jak už název napovídá, cílem je ukázat dětem, že fyzika i chemie nejsou jen nepříjemné školní předměty, ale mohou být i zajímavé a zábavné,“ říká organizátorka Dětského dne v TMB  Alena Najbertová a dodává: „řada stanovišť bude interaktivní a děti se budou moci samy zapojit.“  Muzeum tuto akci pořádá s Úžasným divadlem ÚDIF. Některé fyzikální a chemické experimenty dětem i rodičům či dalším návštěvníkům budou předvádět přímo studenti odborných škol.

V rámci Dopravní nostalgie, která je tradičním programem  mezinárodní přehlídky  ohňostrojů, budou jezdit také vozidla MHD ze sbírky TMB ve dnech 16. a 17. 6. jako součást zábavních programů „pod brněnskými hradbami“.

Strarobrno IGNIS BRUNENSIS 2018

Akce: TMB v rámci Zábavy pod hradbami

Doba konání :  15. až 17. 6. 2018
Místo konání: náměstí Svobody a Moravské náměstí v Brně