Krátké zprávy 2017

Památky TMB – opravy a úpravy

Technické muzeum v Brně se stará o šest památek mimo Brno, z nichž polovina získala označení národní kulturní památka. Muzeum památky opravilo a zprovoznilo, jako u každé budovy, natož pak památkové, musí průběžně i podle potřeby provádět další potřebné úpravy či opravy.

V září od 11. do 15. uzavřelo TMB národní kulturní památku Větrný mlýn v Kuželově. „Letos jsme ve mlýně provedli opravu osvětlení památky i osvětlení vlastních expozic,“ přibližuje důvod uzavření správce větrného mlýna Miroslav Břínek. „Také jsme provedli korekci mechanismu samotného mlýna, odstranili hlavní zdroje tření, provedli  rektifikaci lopat a obnovili zajišťovací klíny. Po konzultaci s odborníkem Josefem Kudrnou pořídíme novou hřídel. Zároveň jsme prohlédnli střechu a připravili se na její generální opravu.“ Opravy a úpravy plánují a provádějí odborní pracovníci a konzervátoři Technického muzea v Brně po konzultacích se specialisty.

Na všech památkách musejí pracovníci muzea zajistit  tak samozřejmou věc, jako je otop na zimu. I když  jsou památky přes zimní období nepřístupné návštěvníkům, musejí se částečně vytápět, aby nedošlo například k praskání zdí, k výskytu plísní atp. Aby nedošlo k závažnějšímu poničení památky anebo sbírkových předmětů a výstav.


Závěr Horňáckých slavností se tradičně koná na památce Technického muzea v Brně. Jak to bylo…

Slavnosti věnované autentickému folkloru dané oblasti se ve Velké nad Veličkou konají od roku 1957. Od roku 1992 se závěrečný koncert Horňáckých slavností koná na Větrném mlýně v Kuželově,

„Po roce 1989 začali lidé konečně cestovat volně do zahraničí a domácí akce a památky odliv návštěvníků citelně postihl,“ vzpomíná na spolupráci organizátorů Horňáckých slavností a TMB Miroslav Břínek, správce památky za TMB. „Dotklo se to také Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou.  Dlouhodobé pokusy oživit slavnosti jinými způsoby tehdejší programová rada  odmítala.“

K hlavním hybatelům změn v počátku devadesátých let 20. století patřila profesorka a známá etnoložka Zdenka Jelínková, řídící učitel František Okénka, tehdejší starosta obce Matěj Kostelanský  a správce památky Miroslav Břínek.  Změnu postoje se u programové rady podařilo prosadit v roce 1991 a od roku 1992 se Horňácké slavnosti zakončují právě na větrném mlýně v Kuželově.

„Každým rokem se poslední den slavností koná velká mše v kostele ve Velké nad Veličkou, v obci pokračuje jarmark a po poledni se účinkující i diváci přesouvají na větrný mlýn do Kuželova, kde zhlédnou komponovaný pořad, “ přibližuje závěr Horňáckých slavnosti Miroslav Břínek. Po oficiálním programu pak hudebníci zůstávají v areálu mlýny a hrají „jen sobě a zbylým návštěvníkům ku potěše,“ dodává správce památky.

„Návštěvníci památky oceňují klid, pohodu a kouzlo samotného větřáku,“ říká Miroslav Břínek, „v rámci Horňáckých slavnostní pak příchozí i místní oceňují to, že se v ryze horňáckém prostředí setkají s čistým horňáckým folklorem.“

 

Stav mlýna před opravou, foto archiv TMB


Rozhovor o expozici Výpočetní technika

Expozice Výpočetní techniky TMB – kurátor Jaroslav Pipota odpovídá na otázku

Čeho si v expozici vážíte nejvíc?

Je těžké vybrat jeden předmět. Nejvíce si cením toho, že jsme po 20 letech mohli expozici znovu vybudovat, a to v nové rozšířené podobě. Vážím si analogové techniky, která v jiných muzeích není téměř zastoupena, ale i drobné mechanické kalkulačky CURTA, kterou se mi podařilo získat po asi 22 letech shánění. Jsem také rád, že se podařilo dochovat a vystavit děrnoštíkovou techniku i první počítače, které se v Brně používaly.

Celý rozhovor naleznete na portálu Zprávy z VUT – zVUT.cz.

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@technicalmuseum.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/media/kratke-zpravy/