Krátké zprávy 2017

Závěr Horňáckých slavností se tradičně uskuteční na památce Technického muzea v Brně

Od roku 1992 se závěrečný koncert Horňáckých slavností koná na Větrném mlýně v Kuželově, národní kulturní památce, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Slavnosti věnované autentickému folkloru dané oblasti se ve Velké nad Veličkou konají od roku 1957. Každý rok na ně do Velké nad Veličkou a přilehlého okolí přijíždějí stovky až tisíce návštěvníků.

„Po roce 1989 začali lidé konečně cestovat volně do zahraničí a domácí akce a památky odliv návštěvníků citelně postihl,“ vzpomíná na spolupráci organizátorů Horňáckých slavností a TMB Miroslav Břínek, správce památky za TMB. „Dotklo se to také Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou.  Dlouhodobé pokusy oživit slavnosti jinými způsoby tehdejší programová rada  odmítala.“

K hlavním hybatelům změn v počátku devadesátých let 20. století patřila profesorka a známá etnoložka Zdenka Jelínková, řídící učitel František Okénka a správce památky Miroslav Břínek.  Změnu postoje se u programové rady podařilo prosadit v roce 1991 a od roku 1992 se Horňácké slavnosti zakončují právě na větrném mlýně v Kuželově.

„Každým rokem se poslední den slavností koná velká mše v kostele ve Velké nad Veličkou, v obci pokračuje jarmark a po poledni se účinkující i diváci přesouvají na větrný mlýn do Kuželova, kde zhlédnou komponovaný pořad, “ přibližuje závěr Horňáckých slavnosti Miroslav Břínek. Po oficiálním programu pak hudebníci zůstávají v areálu mlýny a hrají „jen sobě a zbylým návštěvníkům ku potěše,“ dodává správce památky.

„Návštěvníci památky oceňují klid, pohodu a kouzlo samotného větřáku,“ říká Miroslav Břínek, „v rámci Horňáckých slavnostní pak příchozí i místní oceňují to, že se v ryze horňáckém prostředí setkají s čistým horňáckým folklorem.“

Letošní Horňácké slavnosti se konají od 20. do 23. 7. 2017. Program slavností zde.

Větrný mlýn v Kuželově patří mezi jedny z mála dochovaných větrných mlýnů tak zvaného holandského typu. Více než sto let sloužil místním zemědělcům, až do roku 1946. V roce 1971 majitel mlýna Bedřich Kašík zemřel a pozůstalí je odprodali Technickému muzeu v Brně. To pak ve spolupráci s památkovým ústavem  a jihomoravským krajem mlýn zrekonstruovalo a v roce 1975 slavnostně otevřelo pro veřejnost.  Prohlídka mlýna nabízí nejen mlecí zařízení, ale také obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století.

Stav mlýna před opravou, foto archiv TMB

Rozhovor o expozici Výpočetní technika

Expozice Výpočetní techniky TMB – kurátor Jaroslav Pipota odpovídá na otázku

Čeho si v expozici vážíte nejvíc?

Je těžké vybrat jeden předmět. Nejvíce si cením toho, že jsme po 20 letech mohli expozici znovu vybudovat, a to v nové rozšířené podobě. Vážím si analogové techniky, která v jiných muzeích není téměř zastoupena, ale i drobné mechanické kalkulačky CURTA, kterou se mi podařilo získat po asi 22 letech shánění. Jsem také rád, že se podařilo dochovat a vystavit děrnoštíkovou techniku i první počítače, které se v Brně používaly.

Celý rozhovor naleznete na portálu Zprávy z VUT – zVUT.cz.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/media/kratke-zpravy/

Please leave this field empty.