Technické muzeum v Brně

Třetí letošní Hudební dýchánek

Pozvání na Hudební dýchánek 1. 6.Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně vás srdečně zve na další, v pořadí už třetí, letošní Hudební dýchánek. Uskuteční se ve středu 1. čevna 2016 v expozici Salon mechanické hudby v druhém patře hlavní budovy muzea.
Tentokrát vystoupí žáci ze Základní umělecké školy Slunná. Program si připraví ze skladeb klasických a romantických autorů.
Začátek koncertu je v 16.00 a vstup je zdarma.

Výsledky soutěže Příběh (z) naší továrny

Soutěž Příběh (z) naší továrnyLiterární soutěž s názvem Příběh (z) naší továrny vyhlášená Technickým muzeem v Brně už má svého vítěze. Stal se jím soutěžní kolektiv z Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice pod vedením paní učitelky Mgr. Marty Loučné. Studenti přihlásili soutěžní práci s názvem Vzpomínky (na) UP Bučovice.

Celý článek

Batikování trička ve výtvarně-technické dílně TMB

vázaná batikaO víkendu 4.–5. června a v neděli 12. června 2016 si můžete ve výtvarně-technické dílně TMB vytvořit originální tričko, a to vázanou batikou. K němu si můžete ještě vyrobit květinu z látky.

Dílna se uskuteční vždy dopoledne od 10.00 do 11.30 hod a odpoledne od 14.00 do 15.30 hod. Je vhodná pro předškoláky, školáky i pro dospělé.

Celý článek

Dětský den 2016 – Muzeum není jen hlavní budova

Dětský den 11. 6. 2016Technické muzeum v Brně zve v sobotu 11. června 2016 děti a jejich rodiče na tradiční Dětský den ve své hlavní budově v Brně – Králově Poli. Letos má podtitul „Muzeum není jen hlavní budova“ a jeho cílem je představit kromě sbírek v hlavní budově i mimobrněnské objekty TMB. Program pro vás připravujeme ve spolupráci s jazykovou školou Light Point a jejich dinokroky Hocusem a Lotuskou.

Vodní mlýn, větrný mlýn, kovárna, hamr, areál vysoké pece nebo vojenské opevnění se mohou stát cílem zajímavého celodenního výletu. I zde muzeum pořádá během turistické sezóny akce pro rodiny s dětmi (cyklus Putování se Šroubkem a Matičkou) zahrnující soutěžní stanoviště i oživení památky. Výběr toho nejlepšího z aktivit na památkách je připraven v červnu i pro Brňany. Doufáme, že se pro ně stane inspirací k výletu přímo do reálného prostředí mimobrněnských objektů.

Celý článek

Den pevnostních muzeí jižní Moravy

Den pevnostních muzeí 18. 6. 2016Den pevnostních muzeí je jednodenní společná akce provozovatelů pevnostních objektů na jižní Moravě. Zapojení provozovatelé objektů československého opevnění zpřístupní v sobotu 18. června 2016 v době od 10.00 do 16.00 svá muzea a expozice.

Zájemci o vojenskou historii a československé opevnění mají jedinečnou možnost během jediného dne poznat různé typy opevnění i porovnat vybavení těchto objektů. Některé jsou státními muzei, ale převážná část se nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Na tento den si někteří provozovatelé muzeí připravili doprovodný program, který zatraktivní samotné prohlídky pevnostních objektů.  

Celý článek

Oživená pevnost v Šatově

Oživená pevnost 5. července 2016Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Klubem vojenské a policejní historie Československo a dalšími partnery pořádají k 10. výročí zpřístupnění pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada prezentační akci pro širokou veřejnost s názvem Oživená pevnost.

Ve dnech 5.–6. července 2016 ožije Areál československého opevnění v Šatově vojáky v uniformách, zbraněmi, vojenskou technikou a zajímavými prezentacemi. V úterý 5. července je připravený program pro děti.

Celý článek

Výstava prací žáků výtvarného ateliéru ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

Výstava "Portrét" – výtvarný ateliér ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

Technické muzeum v Brně hostí od 9. do 29. května 2016 výstavu prací žáků výtvarného ateliéru Základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose. Více o výstavě s názvem PORTRÉT prozrazuje pedagožka výtvarného oboru a ředitelka školy Mgr. Lenka Jeřábková:

„Název výstavy „Portrét“ definuje obsahovou stránku celoročního projektu výtvarného ateliéru Základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose, ve kterém je klasické výtvarné téma rozvinuto do cyklu úkolů, které na sebe navazovaly hledáním vztahů mezi skutečností a užitou výtvarnou formou.

Celý článek

S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem

S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem

Technické muzeum v Brně vás a vaše děti zve na putování po svých mimobrněnských památkách. Jedná se o pět objektů výrobních (mlýn vodní a větrný, kovárna, hamr, železářská huť) a jeden vojenský (československé předválečné opevnění). Pět z nich leží na území Jihomoravského kraje, za šestým se musíte vypravit na malebnou Vysočinu.

Celý článek

Začalo to kamenem – výstava o historii dopravního značení

výstava Začalo to kamenemJak a kdy začalo dopravní značení v českých a moravských zemích? Nová výstava TMB s názvem Začalo to kamenem sleduje  historický vývoj od 18. století do osmdesátých let  20. století, ale nevyhýbá se ani starším záležitostem a údajům.
Výstavu její autor Bořivoj Sojka rozdělil do tematických celků jako např. milníky, rozcestníky, mýtníky, brzdové či hraniční kameny, mezníky, kilometrovníky, patníky, dopravní značení po roce 1900 a další.

Celý článek

Horizonty mlhy – výstava fotografií Ireny Armutidisové

fotografie z cyklu Horizonty mlhy, I. ArmutidisováNovou uměleckou práci známé fotografky Ireny Armutidisové, která působí v Brně, otevřel profesor Jiří Kroupa za přítomnosti autorky na vernisáži v pondělí 21. března 2016 v Technickém muzeu v Brně.
Pod názvem Horizonty mlhy výstava představuje 25 fotografií krajiny, které spíše než čistou realitu zachycují dojem vyvstávající z daného místa a času. Tím se pro některé diváky zprvu fádní krajina může proměnit v silně působící scenérii.

Celý článek

Strana 1 z 3