Areál opevnění v Šatově

Areál čs. opevnění v Šatově – Technické muzeum v Brně

Zobrazit virtuální prohlídku – klikněte zde!


Areál československého opevnění v Šatově

Také na jižní hranici Československa vznikala v letech 1935 – 1938 soustava opevnění. Skládala se z objektů těžkého opevnění – pěchotních srubů a lehkého opevnění – tzv. řopíků. Některé objekty byly armádou využívány i v poválečném období. Technické muzeum v Brně od roku 2006 provozuje pěchotní srub MJ – S3 Zahrada, kde probíhají pravidelné prohlídky s průvodcem. Srub je uveden do podoby z osmdesátých let. Je vybaven původní výzbrojí a výbavou, kterou zde armáda používala v letech 1960 – 1999, včetně dvou pevnostních kanónů vz. 44/59. V Areálu čs. opevnění dále můžete vidětřopíkvz. 37, protitankové a protipěchotní překážky, nebo pohraniční strážní věž a repliku signální stěny, chránící hraniční pásmo. Při speciálních akcích bývá srub oživován vojenskou posádkou v podání členů klubů vojenské historie.  

Šatov se nachází na jižní Moravě, blízko hranic s Rakouskem, jižně od města Znojma


ADRESA A KONTAKT

Areál československého opevnění v Šatově
671 22 Šatov (u Znojma)
zobrazit na mapě...
GPS:48.7876936N, 16.0153381E

telefon: 602 438 637
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

V době, kdy je průvodce na prohlídce, není možné jej kontaktovat telefonem.
Písemné objednávky (e-mailem) prosíme minimálně s týdenním předstihem.


OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

duben, květen, říjen: soboty, neděle a svátky
9.00–12.00 / 13.00–17.00 hod.

červen–září: úterý–neděle, svátky
9.00–12.00 / 13.00–17.00 hod.

Prohlídky pouze s průvodcem, začínají v každou celou hodinu, max. 20 osob.
Poslední vstup do objektu je v 16.00.
Prohlídka v jiné termíny (pro min. 10 osob) je možná po předchozí domluvě na výše uvedených telefonních číslech nebo e-mailem.

Vstupné:
základní 50 Kč
snížené 25 Kč
rodinný pas 40 Kč
Podrobné informace o vstupném a slevách najdete na webových stránkách Technického muzea v Brně.


JAK SE K NÁM DOSTANETE (vzdálenost z Brna cca 80 km)

Autem: silnice č. 53 Brno – Znojmo, ve Znojmě po silnici č. 38 směr Hatě, na okraji Znojma odbočit doprava na silnici č. 413 směr Retz, po průjezdu obcí Havraníky odbočit vlevo do Šatova, zde po šipkách bunkr. Možnost parkování omezena, zejména v době konání akcí používejte prosím parkoviště v obci a pokračujte pěšky.
Veřejnou dopravou: bus Brno – Znojmo, ve Znojmě přestup na bus Znojmo – Šatov (zastávka Obecní úřad)nebo vlak Znojmo – Rezt (zastávka Šatov)


AKCE V ROCE 2016

18. 6. 2016 – Den pevnostních muzeí jižní Moravy
Všichni zájemci vojenských bunkrů a opevnění jsou zváni na jižní Moravu! V tento den se otevřou brány, pancéřové dveře a průlezy pevnostních objektů. Máte možnost navštívit objekty jindy nepřístupné, shlédnout doprovodný program, srovnat jednotlivé objekty i přístupy k jejich současnému využití. Technické muzeum v Brně je jedním ze zapojených subjektů, probíhají zde běžné prohlídky.

5. – 6. 7. 2016 – Oživená pevnost (akce k 10. výročí otevření expozice)
Cílem akce je památku oživit a ukázat mladým návštěvníkům, jak se žilo a bojovalo v pevnosti. Ti starší zase mohou zavzpomínat na časy na vojně. Akce probíhá ve spolupráci s kluby vojenské historie, správou NP Podyjí, městysem Šatov, dobrovolnými hasiči a dalšími subjekty. Na děti čekají zábavně naučná stanoviště, zaměřená nejen na znalosti, ale také na dovednosti a obratnost. Fandové vojenské historie se zase mohou těšit na zajímavé kousky vojenské techniky a vybavení. Připomeneme i místní tradiční nápoj – víno a nedaleký Národní park Podyjí. Oslavte s námi 10. výročí otevření expozice v pěchotním srubu MJ – S3 Zahrada.


TIPY NA VÝLETY DO OKOLÍ

Bezprostřední okolí (pěšky):
Vinařská obec Šatov –vinařská turistika
Malovaný sklep v Šatově
Sklepní labyrint pana Šušláka v Šatově

Okolí:
Město Znojmo (rotunda sv. Kateřiny, hrad, muzeum, podzemí, věž, kostely, muzeum motorismu, …)
Loucký klášter u Znojma – návštěvnické centrum Znovínu Znojmo
NP Podyjí
Historická vinice Šobes
Replika hraničního sloupu v Jaroslavicích


HISTORIE

Historie pěchotního srubu MJ-S 3 "Zahrada"

Historie pěchotních srubů na jižní Moravě

Československé opevnění z let 1935-1938 na jižní Moravě


Areál československého opevnění v Šatově - Technické muzeum v BrněAreál československého opevnění v Šatově - Technické muzeum v BrněAreál československého opevnění v Šatově - Technické muzeum v Brně

Areál československého opevnění v Šatově - Technické muzeum v BrněAreál československého opevnění v Šatově - Technické muzeum v BrněAreál československého opevnění v Šatově - Technické muzeum v Brně