Výstavu o letcích druhé světové války doplňují sbírkové předměty TMB
12.–26. 10. 2017

Výstavu o letcích druhé světové války doplňují sbírkové předměty TMB

Motto výstavy

Žili, jsou a budou, i když se na mnohé zapomnělo. Buď neúmyslně, nebo úmyslně. Snad zůstanou v myslích budoucích generací, které si pak budou více vážit svých předků …

(Jan Kratochvíl, ředitel Ústavu K2001, Muzea českého a slovenského exilu)

Rytíři nebes je název výstavy, kterou pořádá Ústav K2001, z. ú.  Jejím hlavním tématem jsou letci, mechanici, zbrojíři a další personál, kteří zajišťovali provoz Royal Air Force (Královského letectva britských ozbrojených sil) za druhé světové války. Technické muzeum v Brně na tuto výstavu zapůjčilo několik sbírkových předmětů.

Výstava na panelech představí všech 2500 čs. příslušníků RAF, návštěvníci si budou moci prohlédnout originální uniformy velitelů perutí, nebude chybět  projekce o RAF  a v jejím rámci také rozhovor s generálem Vladimírem Nedvědem (1917–2012). Dioráma (speciální model, který se snaží navodit dojem skutečnosti) přiblíží místo, kde  RAF  působila. Výstavu uzavřou informace a snímky o vzniku izraelského letectva. Výstava bude přístupná v pavilonu Morava BVV od 12. do 26. 10. 2017, a to denně od 9.00 do 16.00. Vstup na výstavu je pro návštěvníky Mezinárodního strojírenského veletrhu (9.–13. 10.) zdarma, po skončení MSV bude expozice bezplatně přístupná přes kongresové centrum.

„Na výstavu Technické muzeum v Brně zapůjčilo například motor Rolls Royce Merlin Mk.66 z havarovaného Spitfiru IX.,“ říká Miroslav Břínek, kurátor sbírky letectví TMB, „či dodnes funkční a málokdy viděné záchranné rádio z dinghy Gipsy Girl. Zároveň jsme zapůjčili části uniforem příslušníků RAF, které pomáhají dotvořit celkovou atmosféru výstavy.“

K výstavě Ústav K2001, z. ú. vydal publikaci Rytíři nebes – Fragmenty. Sedmisetstránková kniha ve tvrdé vazbě na křídovém papíře přibližuje osudy válečných letců RAF v období druhé světové války. Součástí je tisíc fotografií.

Jeho královská Výsost princ William, vévoda z Cambridge popřál (písemně) výstavě mnoho úspěchů.

Další informace o výstavě najdete na stránkách http://royalairforce.cz/

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/aktuality/vystavu-letcich-druhe-svetove-valky-doplnuji-sbirkove-predmety-tmb/

Please leave this field empty.