Unikátní snímky v expozici Historická stereovize
Íránské solné jeskyně
1.–29. února 2020

Íránské solné jeskyně

Zcela nová kolekce stereosnímků Marka Audyho, stereofotografa, speleologa a horolezce bude od 1.2.2020 k vidění v expozici Historická stereovize v Technickém muzeu v Brně.

Padesát unikátních prostorových snímků si návštěvníci prohlédnou v kukátkách světelné panorámy – historického přístroje určeného k promítání  stereodiapozitivů.  Využitím optických zákonů vytváří přístroj u diváků dojem trojrozměrnosti sledovaných obrázků. Na přelomu 19. a 20. století byly světelné panorámy oblíbenou atrakcí, předchůdkyní biografů, přičemž exemplář umístěný v Technickém muzeu v Brně představuje jediný doposud provozuschopný originál v ČR. Každý měsíc je v něm nainstalován jiný program a v únoru 2020 to budou právě Íránské solné jeskyně.

V pohoří Zagros a na ostrovech v Perském zálivu se nachází světově unikátní solný kras s množstvím jeskynních systémů bohatě zdobených krápníky. Jedním z nich je Namakdán na jihozápadním okraji ostrova Kešm. V letech 1998–2006 zde byla českými vědci objevena a zdokumentována nejdelší solná jeskyně na světě (jeskyně 3N, délka 6580 m).

Po objevu jeskyně 3N byla část ostrova Kešm vyhlášena Národním geoparkem a zaregistrovaná v databázi UNESCO. Název jeskyně 3N pochází z českého názvu Tři naháči. V době jejího objevení bylo ale pro perské vědecké kruhy slůvko naháč příliš vulgární, a tak došlo ke kompromisnímu přepisu názvu na Cave 3N.

V roce 1998 bylo na Karlově univerzitě založeno sdružení studentů geologie pod názvem NAMAK (v perštině „sůl“). V současné době volně sdružuje geology a speleology, kteří se věnují výzkumu solného krasu v Íránu. Na výzkumu čeští vědci spolupracují s kolegy z oddělení Věd o zemi z Univerzity v Šírázu.

Expozici Historická stereovize najdete ve vstupní hale muzea a můžete ji navštívit i samostatně, bez návštěvy ostatních expozic muzea, za cenu 30 Kč, zlevněné vstupné je 15 Kč.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/aktuality/unikatni-program-v-panorame/