III. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis
za stálé expozice „Optika“ a „Výpočetní technika"

Technické muzeum v Brně  získalo III. místo v soutěži o Cenu gloria musaealis, a to v kategorii Muzejní výstava roku 2016 za nové stálé expozice Optika a Výpočetní technika.

V kategorii Muzejní výstava roku 2016 soutěžilo 37 přihlášených projektů. Podmínky pro zaregistrování zněly: „expozice či výstava, která využívá sbírky muzejní povahy a veřejnosti byla zpřístupněna od 1. 1. 2016 do 28. 2. 2017 a trvala minimálně jeden měsíc.“ Expozice Optika a Výpočetní technika otevřelo Technické muzeum v Brně v září loňského roku.

Výpočetní technika nabízí průřez historií tohoto oboru od starověku až po současnost. Její součástí jsou i počítačové hry z 80. let minulého století nebo možnost vyzkoušet si práci s operačním systémem MS DOS. Optika mimo jiné nabízí fotografické či promítací přístroje, část expozice muzeum věnovalo mikroskopům, a to nejen optickým ale i elektronovým. Jedná se o ojedinělou sbírku zhruba 10 mikroskopů od 60. do 90. let minulého století, které vznikaly v Brně. Nejslavnější z nich je prototyp stolního elektronového mikroskopu BS 242, který získal na Světové výstavě v Bruselu EXPO v roce 1958 zlatou medailí.

Soutěž Gloria musaealis vyhlašuje Ministerstvo kultury České republiky, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. a Český výbor ICOM, z. s.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/aktuality/cena-gloria-musaealis-2016/

Please leave this field empty.