XI. Setkání flašinetářů s mezinárodní účastí v Brně
produkce v ulicích města Brna
15.–16. 8. 2020

XI. Setkání flašinetářů s mezinárodní účastí v Brně

Technické muzeum v Brně i letos přivítá v Brně flašinetáře s jejich malovanými „kolovrátky“, kteří oživí ulice města hudbou a zpěvem. O víkendu 15.–16. 8. 2020 si tak Brňané i návštěvníci města budou moci připomenout tradici jarmarečních oslav z doby před více než sto lety.

V souvislosti s aktuálním vývojem pandemie COVID-19 a zavedenými opatřeními byli organizátoři nuceni letošní podobu setkání poněkud upravit. Flašinetáři z Německa, Itálie, Francie a dalších zemí se znovu do Brna vrátí až v roce 2021 – diváci však rozhodně nepřijdou zkrátka – v letošním ročníku zahrají a zazpívají ti nejlepší „pouliční umělci“ z Česka a Slovenska. Představí se zejména flašinetáři z Prahy, Ostravy, Brna, a ze Slovenska přivezou ukázat své flašinety umělci až z Košic. Chybět nebudou ani marionety a loutkové divadlo, diváci se mohou těšit na několik jejich představení. A svůj malovaný flašinet letos rozezvučí i dlouholetý flašinetář a kurátor Technického muzea v Brně Petr Nekuža.

Flašinetáři obcházeli nejen poutě a lidové zábavy, ale byli běžně k vidění v ulicích měst. Při svém putování ohlašovali též různé krajové zprávy, jejich písně byly například o požárech, povodních, ale i o lásce a zradě.

sobota 15. 8. 2020
14.00 Oficiální zahájení za doprovodu hudby a zpěvu, marionet, loutkového Divadla v kufru a Muzejní maringotky – nám. Svobody
14.30–17.30 Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích centra Brna – Moravské náměstí, Česká, Joštova, Běhounská, Rašínova, Zelný trh
14.30–17.00 Loutkové představení spolku Muzejní maringotka – Moravské náměstí (vedle kostela sv. Tomáše)
neděle 16. 8. 2020
17.00–17.30 Společné zakončení XI. setkání flašinetářů za doprovodu zpěvu, hudby, marionet a pozvání na další ročník – Moravské náměstí (vedle kostela sv. Tomáše)

Tradiční benefiční koncert flašinetářů v Červeném kostele se v roce 2020 neuskuteční z důvodu omezené formy setkání spojené s pandemii COVID-19.
Děkujeme za pochopení.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/xi-setkani-flasinetaru-v-brne-2020/