X. Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně
produkce v ulicích města Brna a benefiční koncert
9.–11. 8. 2019

Výstavy a akce

Už podesáté pořádá Technické muzeum v Brně Mezinárodní setkání flašinetářů, aby tak na tři dny vrátilo do města atmosféru zábavy z 19. století. Flašinetáři z evropských zemí přivezou do Brna svoje malované kolovrátky, aby oživili ulice města hudbou a zpěvem a připomněli tak tradici jarmarečních oslav, které se konaly více než před sto lety. Brňané i návštěvníci města je budou moci potkat v ulicích historického centra ve dnech 9.–11. 8. 2019 vždy od 14.00 do 17.00.

Mezinárodní setkání flašinetářů vyvrcholí slavnostním benefičním koncertem: Kdyby tisíc flašinetů, v neděli 11.8. v 19.00 v Českobratrském evangelickém chrámě J. A. Komenského (tzv. Červený kostel) na Komenského náměstí.

Předběžný program

pátek 9. 8.
cca 16.00–18.00 První pouliční produkce letošního roku – koncerty a písně domácích i zahraničních flašinetářů např. z Itálie, Německa či Slovinska
sobota 10. 8.
cca 14.00 Slavnostní otevření X. Mezinárodního setkání flašinetářů na náměstí Svobody za účasti pouličních umělců Divadelní společnosti Panoptikum Maxe Fische, Muzejní maringotky a loutkového Divadla v kufri
15.00–18.00 Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích Brna
neděle 11. 8.
14.00–16.00 Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích Brna
15.30–16.00 Průvod účastníků setkání flašinetářů s hudbou a zpěvem z náměstí Svobody k hotelu Slavia
16.00–17.30 Slavnostní vyvrcholení setkání před hotelem Slavia (happening)
19.00 Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského (tzv. Červený kostel)
Závěrečný benefiční koncert X. Mezinárodního setkání flašinetářů: „Kdyby tisíc flašinetů“

Předběžný seznam účastníků X. Mezinárodního setkání flašinetářů v Brně

Jan Bondra (ČR)
Prezident sekce Flašinety a mechanické hrací stroje při Kruhu přátel Technického muzea v Brně, flašinetář, sběratel, restaurátor mechanických hracích strojů.

Christa a Kurt Hohnhäuserovi (DE)
Manželé flašinetáři, kteří pořádají každoroční setkání flašinetářů a buskerů v Berlíně, kde se scházejí zástupci ze všech kontinentů. V rámci berlínského festivalu se uskutečňuje vyhlášený slavnostní pochod po známé Potsdamerstrasse. V Brně se budou prezentovat historickými flašinety – nástroji jako Bacigalupo Barrel Organ z roku 1920 a 31 Raffin Note Organ z roku 1983.

Flavio Pedrazzini (IT)
Flašinetář, hudebník a mechanik, který spolu se svými přáteli ve skupině Organo di Barberia Musicalia, Cesena sestavuje zařízení pro digitalizaci hudebních záznamových pásů různých mechanických hracích strojů, jako jsou pianoly, orchestriony a flašinety.

Mariana a Tomáš Plaszky (SK)
Manželé Mariana Tomáš Plaszky jsou nejen vášnivými flašinetáři, ale jsou rovněž vodiči marionet a herci Divadla v kufri v Košicích.

Muzejní maringotka (ČR)
Muzejní maringotka je volné sdružení amatérů a profesionálů zajímajících se o tradiční lidové loutkářství a loutkoherectví. Je to divadelní ochotnická skupina, která se zrodila začátkem 70. let 20. století z entuziasmu muzejníků a několika spolupracovníků Moravského zemského muzea, aby „přivedla zpět na scénu“ loutky dávných marionetářů, uložené ve sbírce muzea. Na počátku stálo uvedení loutkové hry „Don Šajn“ z tradičního loutkářského repertoáru v červnu 1970 v Moravském muzeu v Brně, které pak bylo mnohokrát variováno a reprízováno.

Rastislav Tepina Rastko (SLO)
Prezident Evropské asociace flašinetářů. Herec a flašinetář společnosti GUD Kranjski komedijanti Kranj, Slovinsko.

Joachim Petschat (DE)
Prezident flašinetářského německého spolku Club Deutscher Drehorgelfreunde (CDD), který sdružuje cca 700 členů. Klub vydává periodický časopis a pořádá velká mezinárodní setkání flašinetářů. Během letní sezony je každý víkend v německých zemích pořádaný nějaký festival či setkání a flašinetářství je velice populární koníček. Existují i současní výrobci flašinetů, záznamových pásů s písněmi, doplňků a kostýmů.

Zdeněk Polášek, Pavla Burdková (ČR)
Flašinetáři Pavla a Zdeněk z Ostravy jsou zanícenými pouličními umělci a pořádají či přijíždějí na různá setkání v České republice i v zahraničí, kde provozují klasický pouliční busking.

Fotky z předchozích ročníků ©Technické muzeum v Brně

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/akce/x-mezinarodni-setkani-flasinetaru-v-brne-2019/