Světla nad bunkry – vzpomínka na mobilizaci roku 1938
Světelný řetěz nad pevnostmi po České a Slovenské republice
22. 9. ve 20.30

Koncem září 1938 nastoupilo 1 250 000 mužů k obraně své vlasti. Osvětlené pevnosti v předvečer začátku této  události, 22. září 2018, připomenou  jejich  rozhodnutí  bránit republiku proti hrozbě přicházející ze sousedního Německa.

Přestože vše  před  80 lety nakonec  dopadlo jinak, 23. září, kdy ve 22:30 vyhlásil armádní generál Jan Syrový všeobecnou mobilizaci československé branné moci, byli bez znalosti dalšího vývoje její členové odhodlaní bránit svoji vlast za cenu vlastních životů. Do zbraně nastoupilo více než milion mužů. Československá branná moc přešla z mírového do válečného stavu během pěti dní mobilizace.

Letos si v České i Slovenské republice nadšenci, kluby vojenské historie a muzea předválečného opevnění připomenou výročí vyhlášení zářijové mobilizace. Osvětlením objektů předválečného opevnění uctí  památku tehdejších branců a jejich odhodlání. Do projektu se zapojuje také  Technické muzeum v Brně nasvětlením pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada, který je součástí Areálu československého opevnění v Šatově.

„Realizace osvětlení se uskuteční ve spolupráci s Klubem policejní historie Brno,“ říká kurátor sbírky militarií TMB Roman Řezníček. „Nasvícený bude i lehký objekt vz. 37 (číslo 2121) tzv. řopík, který se nachází  v bezprostřední blízkosti pěchotního klubu. Kromě srubu Zahrada bude nasvícený i sousední pěchotní srub MJ – S 4 Zatáčka, který spravuje klub  vojenské historie ROTO Chvalovice.“

Akce Světla nad bunkry se koná potřetí. Prvního ročníku akce se zúčastnilo přes 730 lidí, kteří nasvětlili více než 170 objektů. V druhém ročníku byly nasvíceny 174 objekty předválečného opevnění. Celková účast letošního ročníku se teprve ukáže.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/vzpominka-na-mobilizaci-roku-1938-svetla-nad-bunkry/