S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem – 2018
cyklus akcí na technických památkách určený pro rodiny s dětmi
duben–srpen 2018

I v roce 2018 se vaši kamarádi Šroubek a Matička chystají na spoustu výletů. Navštíví mimobrněnské památky Technického muzea v Brně a pokud budete chtít, můžete vyrazit s nimi. Na každé památce je připravena jedna akce s doprovodným programem. Některé památky při nich ožívají řemeslníky nebo posádkou a všude vás čekají zábavně naučná stanoviště, kde se můžete aktivně zapojit. Vyzkoušíte si svoje znalosti, postřeh, zručnost i tělesnou kondici a nudit se rozhodně nebudete. Návštěvu památky můžete spojit i s výletem do zajímavého okolí.

Na památkách můžete sbírat razítka do cestovního pasu (při akci ale i při běžném sezónním provozu). Na ty nejpilnější, kterým se podaří získat 5 nebo 6 razítek, čeká v září odměna, jejíž součástí bude volná vstupenka do expozic v hlavní budově muzea v Králově Poli. Upomínkou na výlet se mohou stát i pamětní medailičky se Šroubkem a Matičkou na jedné straně a konkrétní památkou na straně druhé.

7. 4. 2018 – Oživené pevnosti (Šatov)

Pěchotní sruby MJ – S 3 Zahrada a MJ – S 4 Zatáčka se otevřou veřejnosti a ožijí zajímavým programem, do kterého se můžete aktivně zapojit. A navíc, pokud máte dobrý postřeh a jste odvážní, můžete si s námi zahrát na průzkumníky a zjišťovat určené informace.

21. 4. 2018 – Jaro na mlýně (Slup)

Kdo pracoval ve mlýně? Teď asi odpovíte, že mlynář. To je sice pravda, ale nebyl na to sám. Co měli za úkol prášek, mládek, stárek, sekerník nebo kdo to byl krajánek, se dozvíte v našem programu.

12. 5. 2018 – Pohádkový mlýn (Kuželov)

Pojďte s námi do pohádky! Klasické české pohádky ožijí a vy budete jejich součástí. A co vás čeká? S princem Bajajou se zúčastníte turnaje, pomůžete Popelce s přebíráním, Zlatovlásce s navlékáním perliček, převléknete se za prince či princeznu a mnoho dalšího.

26. 5. 2018 – Slované na huti (Stará huť)

Okolí Staré huti ožije bohatým programem, při kterém uvidíte, jak žili a pracovali staří Slované. A kde tyto informace získáváme? Díky činnosti archeologů. Při naší akci se dozvíte, co archeolog dělá, jaké nástroje používá, seznámíte se s nejznámějšími archeologickými nálezy. Zjistíte, jak se jeho práce liší od práce paleontologů.

14. 7. 2018 – Kovářská a kolářská sobota (Těšany)

Dokážete si představit dobu, kdy po cestách ještě neuháněli automobily, ale loudal se tu vůz tažený koníkem? Cesty byly velmi nekvalitní a dřevěné kolo dostávalo hodně zabrat. Proto bylo vyztuženo kovovou obručí. Na výrobě vozu tedy spolupracoval kolář s kovářem. S oběma těmito profesemi se seznámíte při naší akci.

4. 8. 2018 – Detektivem na Šlakhamru (Šlakhamr)

Na Šlakhamru řádil zločinec! Je třeba se vydat po jeho stopách a zahájit podrobné detektivní pátrání. Musíte si všímat detailů a hlavně nic důležitého nepřehlédnout. A co se přesně stalo? To vám zatím neprozradíme … Až případ vyřešíte, můžete obdivovat zručnost našich kovářů, kteří vám předvedou práci na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.

Kromě výletů můžete se můžete se Šroubkem a Matičkou bavit a objevovat nové věci i v Brně. V hlavní budově připravujeme dětský den, který všechny přesvědčí, že fyzika a chemie nejsou jen nudné školní předměty, ale že s nimi může být i zábava.

16. 6. 2018
Věda hrou aneb hrátky s chemií a fyzikou – Dětský den
(TMB)

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/s_matickou_a_se_sroubkem_za_poznanim_2018/